Skocz do zawartości

Wykończenie skór, wykończanie skór, wykańczanie skór


nie_problem

Rekomendowane odpowiedzi

Tak czy siak, z doświadczeń własnych roboczo-edukacyjnych, powiem tyle, że dzisiejszej dziatwie nawet się nie opłaca składać gróźb w stylu "Ja ci zaraz tak skórę wygarbuję, że popamiętasz..." bo i tak by w większości nie zrozumiała o co chodzi, a całość skończyła by się na pogadance pod tytułem "co to znaczy wygarbować"?

Tak jak kiedyś nieopatrznie rzuciłem hasłem "smalić cholewki do kogoś". Pół lekcji angielskiego zeszło na tłumaczeniu, po pierwsze "co to jest cholewka", a po drugie "co to jest smalenie"... Mowa i o podstawówce (5-6 klasy) jak i gimnazjum :) O cholewkach można dzieciom tłumaczyć dziś prawie na każdym poziomie edukacyjnym :p

 

Ech... a mnie to jeszcze mamusia za szkraba wyjaśniła co to "brandzel" czy "pocięgiel" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Przepraszam, jestem nowy, ale od razu z problemem!

Co to jest? Znaczy jaki to rodzaj obróbki skóry? Pokazałem buty dobremu szewcowi, nie ma wątpliwości, że to skóra (przy zamku widoczny jest "przekrój"), ale podstawowa próba, czyli zmoczenie butów pokazało, że skóra potraktowana została jakimś impregnatem, czymś pokryta i kompletnie nie chłonie wody. Buty są całkowicie matowe i zupełnie gładkie! Spotkaliście się może czymś takim? Co to za wykończenie skóry?

IMG_0103.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia ciężko będzie zgadywać, bo fotki potrafią wprowadzić w błąd i czasem coś, co wygląda jak skóra może okazać się syntetykiem lub jakąś marną dwoiną. Jak faktycznie skóra i nie chłonie wody to opcji może być sporo - może być mocno korygowana i wypuszczona w świat z taką warstwą wykończeniową, która nie dość, że nie chłonie to jeszcze nie oddycha, może być olejowana lub jakoś specjalnie impregnowana na etapie wykończenia ... może być różnie. Myślę, że najrozsądniej będzie podesłać wiadomość lub zadzwonić do producenta. Informacja będzie najpewniejsza. Jak mają się czym chwalić to chętnie o tym opowiadają. Jak unikają odpowiedzi, to prawdopodobnie nic dobrego :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To buty Diesela, pisałem do nich, ale bez odzewu...

W opisie tych butów, w jednym z internetowych sklepów, była mowa o " rubberized leather" i rzeczywiście buty wyglądają jak

nagumowane. Gdzie indziej piszą o " treat with a leather protector"

Szczerze mówiąc buty są fajne i miałem nadzieję, że to jakaś starożytna, szlachetna technologia matowienia skóry ; - )  ale jeśli to "gumowanie" to, jak piszesz, nie będą przepuszczać wody, ale nie będą też oddychać,  niczym gumowce : - /

Dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to obstawiam jednak, że to nic dobrego. Szczerze mówiąc jakoś tak gumowo to nawet wygląda, ale fotografie naprawdę potrafią wprowadzić w błąd więc nimi się lepiej zbyt mocno nie sugerować. Jeżeli "rubberized leather" to takie połączenie, które raczej nie budzi zaufania. Oiled, Waxed ... leather to już opcje, które bardziej mi odpowiadają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie!

W rzeczywistości, bo mam te buty, ta matowość nie jest aż taka "gumowata" i buty wyglądają co najmniej interesująco i dosyć stylowo. Dlatego szukałem informacji: co to jest, skąd się wzięło i na czym polega, mając nadzieję, że znaleziony gdzieś na końcu internetu opis "rubberised" to jedynie przejaw niewiedzy. Ale wizyta u szewca, a teraz też opinia znawcy przekonują mnie do pożegnania się z butami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.