Jump to content

MOD

Moderator
 • Content Count

  1,180
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  83

MOD last won the day on September 6

MOD had the most liked content!

Community Reputation

97 Wyśmienity

1 Follower

About MOD

 • Rank
  User śpi w butach

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

5,993 profile views
 1. Być może, ale trudno ocenić po zdjęciach używanych butów, bo po drodze mogło je wiele spotkać. Najlepiej dopytać producenta, ewentualnie wziąć kod produktu z opakowania lub metki i zobaczyć w sieci, jak te buty prezentowały się jako nowe. To może rozjaśnić sprawę. Tym bardziej, że jakiś opis w danym sklepie może być pełniejszy. Co do barwienia, to równie ciężko na odległość coś stwierdzić ze 100% pewnością. Należałoby po oczyszczeniu wykonać próbę i ocenić, czy efekt jest jednolity i czy odpowiada. Nubuk olejowany z definicji nie posiada jednolitego koloru - przy nim jasne ryski i miejscowe przebarwienia to normalna sprawa - charakterystyka tych skór.
 2. No włoski raczej nie odrosną. Można ewentualnie równo przystrzyc, jak tu: Gdyby była ewentualnie potrzeba wyrównania koloru po fryzjerze, to może dałyby radę farby do zamszu i nubuku, ale to trzeba by było zrobić próbę jak ta powierzchnia z nimi współpracuje. Ewentualnie może Suede Renovator, ale też próba niezbędna w celu weryfikacji. Przynajmniej ja bym dryfował gdzieś w takich kierunkach.
 3. Najlepiej wybierz sobie jakiś tdedykowany cleaner do zamszu i nubuku w podlinkowanej kategorii. Znajdziesz tam również szczotki, bloki czy gumki do tych skór. Czyszczenie, gumkowanie, szlifowanie i powinno być lepiej. Poniżej jest cały dział poświęcony pielęgnacji takich butów: Włoski to nawet golarką niektórzy traktują, jak szczotkowanie, gumkowanie, czy szlifowanie nie pomaga Ale sam tak daleko się nie posunąłem więc nie wiem czy efekt jest OK W powyższym wątku znajdziesz pewnie wszystko, czego szukasz łącznie z regeneracją koloru. Ale rzuć sobie może okiem jeszcze na te filmiki, by zobaczyć jak to szczotkowanie czy gumkowanie robi się w praktyce: I wizyta u fryzjera, jako bonus
 4. Prawdopodobnie ktoś potraktował je dość nieumiejętnie bezbarwną pastą lub bezbarwnym kremem w nadmiarze, a to skutkuje czasem wytrącaniem się na biało, zwłaszcza w pracujących miejscach cholewki i na ciemnych skórach. Kolorowe skóry bezpieczniej traktować środkami z pigmentem. W tym momencie najlepiej jakiś cleaner do skór, który to ściągnie, np. ten balsam do skór, który radzi sobie z nadmiarem osadów woskowych. Domowych sposobów nie preferuję, bo zbyt często robią więcej złego niż dobrego, ale może ktoś tu podrzuci jakiś sprawdzony przez siebie patent.
 5. Mało prawdopodobne, by wilgoć szła bezpośrednio od podeszwy. Może prędzej gdzieś przez łączenia.
 6. Jeżeli buty czyściłeś ręcznie zgodnie z zaleceniami producenta to możesz się oczywiście odwołać. Czy jest sens? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Dla jednego jest, dla innego nie. Dla mnie na przykład, jeżeli to zwykłe odklejenia (czyli pewien standard) lepszym rozwiązaniem jest zlecenie podklejenia w zakładzie szewskim - mniej zmarnowanego czasu, nerwów i standardowa niedroga usługa. Nawet jak wywalczysz po odwołaniu swoje, najprawdopodobniej w przypadku odklejeń buty i tak zostaną w ten sam sposób doprowadzone do stanu użytkowego, czyli podklejone u szewca
 7. MOD

  Powitanie

  Cześć Jarek Udany początek Możesz śmiało przechodzić do rzeczy
 8. Prędzej Renomat, ale przed użyciem koniecznie zrób próbę np. na języku (w niewidocznym miejscu), by ocenić jak skóra reaguje. To dość silny cleaner.
 9. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z torebkami, ale obstawiam że pod podszewką to może być jakaś tam norma, czyli po to jest podszewka, by było ładnie, a pod nią klej i inne cuda nie są problemem. Jeżeli chcesz tym walczyć to silny zmywacz do skór może pomóc, jak nic takiego nie masz to zamiennie aceton. Papier ścierny jak najbardziej. No i farba do skór, raczej akrylowa, bo wątpię, by to było w stanie chłonąć farby alkoholowe. Ewentualnie Juvacuir zamiast farby, ale nie jestem pewien jak to się tam zwiąże. Należałoby wykonać próbę.
 10. Najłatwiej oczywiście w Warszawie, ale trzebaby zaplanować kilka wycieczek. Natomiast spotkanie szanownego dziadka, np. z Panem Januszkiewiczem może być bardzo udane, bo to zawsze trochę wejście w inny świat i bardzo przyjemnie gada się o starych czasach. Polecam W Krakowie szył Pan Jerzy Bukowski, ale nie wiem czy nadal szyje. Natomiast wydaje mi się, że w Łodzi Pan Lewandowski jeszcze działa i chyba ktoś młodszy chce pociągnąć temat. Tu bezpośrednie kontakty:
 11. Pranie butów to nie jest dobry pomysł. Czyść zgodnie ze sztuką unikając nadmiernego przemaczania. Nie napisałeś z czego obuwie jest wykonane, dlatego w ciemno można ewentualnie polecić uniwersalną piankę do czyszczenia butów. Nią skutecznie i bezpiecznie możesz czyścić zamsz, nubuck, licówki i tekstylia.
 12. Ja nie pomogę, bo dla mnie to nie ma sensu, ale jak chcesz walczyć może szukaj pod pojęciami: "klej do skór", "szpachla do skór". Ewentualnie przejrzyj działy forumowych szewców: https://www.wbutach.pl/forum/38-szewstwo-ręczne-szycie-butów-i-reklamacje-obuwia/ Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że kiedyś u jednego z nich widziałem jakąś całkiem udaną robotę tego typu.
 13. Chyba nie ma takiej listy. Poza tym nawet na tych średnich półkach trudno o uogólnienia typu "producent X czy Y robi buty z dobrych skór", bo poszczególne modele/kolekcje robione są z różnych skór, pochodzących z różnych źródeł. Pewnie można trafić i na lepsze, i na gorsze surowce. Na półkach najwyższych, czy bespoke już taką gwarancję i pełną informację pewnie możesz mieć. Ale i cena tego jest konkretna. Nie mam niestety rozeznania w damskich markach więc nie pomogę. No chyba, że bespoke to na pewno Kielman czy Aga Prus: http://www.kielman.pl/pl/buty/ http://agaprus.pl/ Tam szyją to co zechcesz i z tego co zechcesz Załamania w pracujących miejscach cholewki tworzą się na wszystkich skórach. To nie jest wada tylko charakterystyka naturalnego materiału i wypada to zwyczajnie polubić. Gdyby się nie tworzyły to jest problem, bo wtedy materiał nie zachowuje się jak skóra Oczywiście te załamania na lepszych skórach najczęściej są delikatniejsze i nie warto dopuszczać do ich patologicznego progresu (prawidła, natłuszczanie). Ale tak czy inaczej widoczne będą. Skóra przesuszona jest zwyczajnie sztywna i mało elastyczna. Skóry dobrej jakości mają zupełnie inny tzw. chwyt - są przyjemniejsze w dotyku, bardziej mięsiste. Te kiepskie bardziej przypominają papier/plastik niż naturalny surowiec. Nie mam pojęcia jak to opisowo wytłumaczyć. Chyba najlepiej polatać po sklepach i podotykać
 14. Dobra rada to nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań do skór z sieciówek, bo tam priorytety są dość oczywiste. Pewnie można coś ciekawego od czasu do czasu trafić, ale nie będzie to raczej standard.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.