Jump to content

MOD

Moderator
 • Content Count

  1,170
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  81

Everything posted by MOD

 1. Najłatwiej oczywiście w Warszawie, ale trzebaby zaplanować kilka wycieczek. Natomiast spotkanie szanownego dziadka, np. z Panem Januszkiewiczem może być bardzo udane, bo to zawsze trochę wejście w inny świat i bardzo przyjemnie gada się o starych czasach. Polecam W Krakowie szył Pan Jerzy Bukowski, ale nie wiem czy nadal szyje. Natomiast wydaje mi się, że w Łodzi Pan Lewandowski jeszcze działa i chyba ktoś młodszy chce pociągnąć temat. Tu bezpośrednie kontakty:
 2. Pranie butów to nie jest dobry pomysł. Czyść zgodnie ze sztuką unikając nadmiernego przemaczania. Nie napisałeś z czego obuwie jest wykonane, dlatego w ciemno można ewentualnie polecić uniwersalną piankę do czyszczenia butów. Nią skutecznie i bezpiecznie możesz czyścić zamsz, nubuck, licówki i tekstylia.
 3. Ja nie pomogę, bo dla mnie to nie ma sensu, ale jak chcesz walczyć może szukaj pod pojęciami: "klej do skór", "szpachla do skór". Ewentualnie przejrzyj działy forumowych szewców: https://www.wbutach.pl/forum/38-szewstwo-ręczne-szycie-butów-i-reklamacje-obuwia/ Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że kiedyś u jednego z nich widziałem jakąś całkiem udaną robotę tego typu.
 4. Chyba nie ma takiej listy. Poza tym nawet na tych średnich półkach trudno o uogólnienia typu "producent X czy Y robi buty z dobrych skór", bo poszczególne modele/kolekcje robione są z różnych skór, pochodzących z różnych źródeł. Pewnie można trafić i na lepsze, i na gorsze surowce. Na półkach najwyższych, czy bespoke już taką gwarancję i pełną informację pewnie możesz mieć. Ale i cena tego jest konkretna. Nie mam niestety rozeznania w damskich markach więc nie pomogę. No chyba, że bespoke to na pewno Kielman czy Aga Prus: http://www.kielman.pl/pl/buty/ http://agaprus.pl/ Tam szyją to co zechcesz i z tego co zechcesz Załamania w pracujących miejscach cholewki tworzą się na wszystkich skórach. To nie jest wada tylko charakterystyka naturalnego materiału i wypada to zwyczajnie polubić. Gdyby się nie tworzyły to jest problem, bo wtedy materiał nie zachowuje się jak skóra Oczywiście te załamania na lepszych skórach najczęściej są delikatniejsze i nie warto dopuszczać do ich patologicznego progresu (prawidła, natłuszczanie). Ale tak czy inaczej widoczne będą. Skóra przesuszona jest zwyczajnie sztywna i mało elastyczna. Skóry dobrej jakości mają zupełnie inny tzw. chwyt - są przyjemniejsze w dotyku, bardziej mięsiste. Te kiepskie bardziej przypominają papier/plastik niż naturalny surowiec. Nie mam pojęcia jak to opisowo wytłumaczyć. Chyba najlepiej polatać po sklepach i podotykać
 5. Dobra rada to nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań do skór z sieciówek, bo tam priorytety są dość oczywiste. Pewnie można coś ciekawego od czasu do czasu trafić, ale nie będzie to raczej standard.
 6. Jeżeli jakieś naprawdę konkretne natłuszczanie to ewentualnie dubbin: https://multirenowacja.pl/product/search?query=dubbin Są jeszcze oleje, ale w ogóle z natłuszczaniem też trzeba uważać, by nie przesadzić w drugą stronę: https://multirenowacja.pl/saddlery-oil-neatsfoot-125ml-plynny-olej-tluszcz.html
 7. Cześć! Moim zdaniem nie sensu z tym walczyć, jeżeli już to zrobiłeś. Bardzo ciężko jest odwrócić ten proces po potraktowaniu butów tłuszczem. Z czasem powinny stopniowo wracać do siebie. W przyszłości, jeżeli chcesz tego uniknąć stosuj środki, które natłuszczają, ale nie zmieniają koloru skóry, np. Balsam do skór Saphir Onguent. Zawsze rób też próbę na skrawku przed użyciem, by ocenić czy efekt będzie ci na pewno odpowiadał.
 8. 100% pewności nie mam, ale obstawiam, że żadna z tak dużych sieci nie pozwoliłaby sobie na lokowanie fejków w ofercie. To mogłoby ich zniszczyć nie tylko wizerunkowo.
 9. Moim zdaniem o ile niwelowanie pęknięć czy małych ubytków w niepracujących miejscach cholewki ma sens, np. za pomocą wspomnianego Renovating Cream lub Filling Paste (mocniej wypełnia), o tyle wypełnianie takich ubytków w pracujących miejscach to syzyfowa praca. To nie ma specjalnie sensu. Tam but pracuje i temat będzie zwyczajnie powracał. Najlepszym sposobem jest zapobieganie, czyli przechowywanie butów na prawidłach i systematyczne natłuszczanie skóry, dbanie o to by pozostawała jak najdłużej elastyczna i zdrowa. Co do wgłębienia, to nie wypowiem się. Żelazko najczęściej stosowane jest do prostowania zagnieceń skóry w pracujących miejscach i to daje efekt, ale chwilowy, bo pracująca skóra ma taką naturę, że pojawiają się zmarszczki i tyle Ten patent stosują najczęściej osoby, które chcą pokazać ładną renowację na zdjęciu lub sprzedać odnowione buty. Oczywiście zagniecenia pojawiają się ponownie po pierwszym wyjściu.
 10. Sprawę z gumą zlecałbym szewcowi jednak - pewnie coś wyczaruje, albo po prostu wymieni. Do takiej pary przede wszystkim dobry odżywczy krem do butów (też z woskiem). Ewentualnie również pasta z woskiem pszczelim na noski i pięty, jeżeli chcesz wybłyszczyć te elementy. Taki krem i pasta w brązie powinien z resztą zawsze być w domu pod ręką, bo brązowych butów zawsze w rodzinie sporo, a to taki podstawowy zestaw.
 11. Praca z tymi jasnymi skórami jest niewdzięczna i dość trudna z reguły. Być może w jakiejś plamce było coś czerwonego, np. maleńka kropelka krwi, pyłku ... co po zmiękczeniu zabarwiło. To ciężko wyczuć. Malowanie na ciemniejszy to zawsze łatwiejsza opcja, ale utrzymanie tak jasnego koloru to zawsze wyzwanie. Co do ogółu to możnaby próbować jeszcze mocniejszymi odplamiaczami Hussard, ale trudno przewidzieć efekt i jak ich nie masz to chyba szkoda ponosić dodatkowe koszty dla 1 pary. Chyba, że chcesz mieć coś mocniejszego na warsztacie. Co do szczegółu, to można próbować tak, jak napisałeś, ale zawsze zrób sobie próbę na skrawku czy na pewno efekt będzie oczekiwany, np. czy wykończenie Juvacuirem lub Pommadierem nie będzie się w tym przypadku zbyt mocno świeciło, bo tutaj mat jest chyba bardziej wskazany, a po wypolerowaniu wcześniej wspomnianych możesz złapać większy lub mniejszy połysk. No i tak summa summarum to buty wyglądają generalnie lepiej niż pierwotnie, więc cieszy progres Trzymam kciuki za finisz Aha, ważne - nie oczekuj, że jakikolwiek sklep, dystrybutor, sprzedawca czy forumowicz na odległość zawsze doradzi ci w punkt. Nawet gdybyś miał na miejscu w mieście fachowca to się nie sprawdzi. Chyba, że będzie pracował z tobą. W takich sytuacjach niemal zawsze należy reagować i dobierać rozwiązania na gorąco oceniając to co się dzieje podczas roboty, a czasem zmieniając strategię kilka razy, aż do skutku. Ktoś kto jest poza procesem zawsze tylko teoretyzuje.
 12. Niektórzy stosują mydło do skór dodatkowo. Ja osobiście oczyszczam tylko z kurzu i brudu, a następnie już ostro Decapant.
 13. Ciekawe. Ja się z podobnym problemem nie spotkałem jeszcze. Tym bardziej jestem ciekaw opinii producenta. Koniecznie zapytaj mailem lub poprzez FB i daj znać co odpowiedzieli, bo ciekawość mnie zżera
 14. Pod cytatami: Nie mam doświadczeń, nie mam pojęcia jak akurat ta skóra "pije". Poza tym każdy model może być wykonany z innej skóry. Ciężko uogólniać. Jeżeli chodzi o półkę cenową to najlepszych skór nie należy się oczywiście spodziewać, co nie znaczy że nie da się z nimi nic zrobić. Jak poradziłaś sobie z jedną parą i ładnie chłonęła ona kosmetyki, to jest szansa, że i z drugą będzie happy end Mocno korygowane skóry wykończone są czasem tak mocno trzymającymi lakierami, że nie sposób tego usunąć w całości. W ruch idzie papier ścierny, czasem narzędzia ... a na końcu człowiek dochodzi do wniosku, że to zwyczajnie nie ma sensu W tym wątku możesz, mniej/więcej zobaczyć, jak wyglądają buty po ściągnięciu wykończenia: Tutaj malowanie (właściwie patynowanie) krok po kroku. Efekt cieniowania zamierzony. Ale zasada ta sama właściwie. Te buty wykonano z całkiem fajnej skóry, która pozwala na zabawę: Skóra po takich zabiegach może być przesuszona. No, ale właśnie po to są odżywcze kremy, by ją zregenerować. Ja chyba tak bym tego nie ujął. TF pozwalają na osiąganie wyjątkowo pięknych efektów. Czy najlepiej penetruje? Być może, ale nie potrafię potwierdzić. TPT czarna wydaje mi się nieco mniej transparentna, ale mam wrażenie, że bardziej usztywnia skórę. No i nawet zaprzyjaźnieni customizerzy ostatnio potwierdzili mi w rozmowie, że są pod wrażeniem TF, ale ta cena ... No coś za coś. Warto zapoznać się z obiema, jeżeli masz ochotę bawić się w to mocniej. Wnioski wyciągniesz po pierwszych próbach. Myślę, że jak TF nie wchłonie się w skórę tak, jak powinna. To nie ma sensu używać farb alkoholowych na tym surowcu. Może na początek w ogóle postaw kroplę wody na tej skórze i zobacz jak długo się wchłania. Czy w ogóle się wchłania. Jak woda stosunkowo łatwo wchodzi to nie powinno być źle. Udanej zabawy
 15. Nie jestem w 100% pewien, ale chyba zakład został zamknięty już jakiś czas temu niestety
 16. 1-2-3-4-5 Jeżeli to faktycznie naturalna skóra, która będzie chłonęła pigment to taka strategia może zakończyć się powodzeniem 6. Przy zmianie koloru i dobrych skórach usunięcie poprzedniego wykończenia to z reguły lepsza opcja, ale bywa to dość trudne. Każdy przypadek potrafi być inny. Czasem wystarczy łagodniejszy produkt, czasem silniejszy. 7. Ja preferuję odczekanie do wyschnięcia, ale to farby alkoholowe. To dość szybko się wchłania i odparowuje. 8. Te farby w oczach wielu fachowców uchodzą za najlepsze na świecie, ale mają swoją specyfikę i warto mieć tego świadomość. Trudno to wszystko opisać, bo to trzeba przerobić. Są one dość transparentne więc nie zdziw się, że np. nie osiągniesz jednolitego koloru po malowaniu nawet kilku warstw. Na tym etapie mogą być smugi czy przebitki. Jednolite wykończenie zapewni dopiero krem, a jeżeli nie to ewentualnie Juvacuir: https://multirenowacja.pl/balsam-mocno-koloryzujacy-juvacuir-75ml-saphir.html To najlepiej widać na jasnych skórach. Na tych ciemnych możesz nie doświadczyć. Niezłym budżetowym zamieniikiem może być farba Tarrago Penetrating Dye. Farby alkoholowe na pewno wnikną w skórę, jeżeli skóra posiada właściwości chłonne. Jeżeli to skóra tylko z nazwy, to alkoholowa farba może spływać jak po szybie. Farby akrylowe dają mniej naturalne i mniej trwałe wykończenie, co nie znaczy, że zupełnie nietrwałe. Raczej stosuje się je do malowania wzorów na niepracujących miejcsach cholewki, tzw. customizacja. Tu obszerny poradnik na ten temat: https://blog.multirenowacja.pl/kto-customizuje-i-odnawia-kicksy-jak-malowac-sneakersy-poradnik-dla-poczatkujacych/ Także najczęściej stosuje się je właśnie do tych słabszych skór i syntetyków. 9. Jeżeli to stosunkowo dobra skóra to tak. W tym tkwi właśnie siła farb penetrujących. Wnikają one w strukturę skóry. Farby akrylowe wiążą, ale działają bardziej powierzchniowo. 10. Zależy od skóry, ale generalnie tak. Choć na pewno bezpieczniej używać do tego celu delikatniejszych cleanerów, bo tymi mocniejszymi mniej obyci czasem zdzierają nawet oryginalne wykończenie 11. Da się wszystko. Kwestia praktyki, prób, testów i przerobienia tego. Nadmiar teorii potrafi namieszać w głowie. Także weź sobie najlepiej najpierw na warsztat kilka starych zbędnych par i zrób sobie poligon doświadczalny. Kilka prostych testów i mniej/więcej wyczujesz o co chodzi. Tu możesz zobaczyć jak pracuje na tych farbach, kremach i woskach Andrzej: https://www.instagram.com/theshine.shoes/ Wykończenia zarówno patynowane, jak i jednolite. Ważna uwaga - on pracuje niemal wyłącznie na tych najlepszych skórach, które pozwalają na wiele.
 17. Zależy jak chcesz to malować? Na jakie kolory?
 18. Tak to trochę wygląda i zaproponowana opcja może się przyjąć, ale zrób zawsze najpierw próbę dla pewności. Jeżeli chcesz przemalować to w ogóle działałbym pigmentem 2-etapowo. Najpierw farba alkoholowa do mechatych: https://multirenowacja.pl/farba-barwnik-do-zamszu-nubuku-50ml-suede-dye.html https://multirenowacja.pl/angelus-suede-dye-dressing-3oz-farba-do-zamszu-i-nubuku.html I później ewentualnie Renovator dla wyrównania/wzmocnienia. Czasem można poprzestać na farbie. Wątpliwości mogą budzić te jaśniejsze gładsze elementy. Tam koniecznie zweryfikuj próbą na jakimś mało eksponowanym skrawku, jak reagują na pigment. Wydaje mi się, że powinny ładnie chłonąć, ale zdjęcia czasem potrafią wprowadzić w błąd.
 19. Rozjaśnianie to cięższy temat, bo wymaga albo silnych środków, albo farb, albo też jednego oraz drugiego. W wielu przypadkach przechodzenie na jaśniejszy kolor to duże ryzyko i nawet niektórzy fachowcy nie podejmują się takich wyzwań. Jeżeli nie ma doświadczenia w tym temacie polecam raczej poszukać fachowca, by przedyskutować ten projekt w detalach.
 20. Wydaje się, że masz komplet. Ale jak mimo wszystko bez efektów to wołaj już ekipę z Archiwum X, albo w mokre warunki postaw jednak na inną parę
 21. Nano chroni dość dobrze i to w tradycyjnych warunkach często jest optimum. W ekstremalnych warunkach za lepiej sprawdzającą się metodę uchodzi zaprawa tłuszczowa. Jak nie sprawują się jedne tłuszcze to warto testować inne. Jeżeli mimo wszystko przecieka to sam podejrzewałbym jakieś nieszczelności na łączeniach - warto bardzo dokładnie obejrzeć buty. Może być bardzo różnie. Zdarzały się już nawet pęknięte podeszwy, co wychodziło dopiero przy konkretnym ich wygięciu
 22. To musiał być super ślub Farbą akrylową to robiłeś czy alkoholową?
 23. Różne w sensie 2 różne rozmiary? Czy 2 różne kolory, modele ... ? Myślę, że w każdym przypadku warto skontaktować się ze sklepem. Może faktycznie mają rozparowane buty (to się zdarza) i też im zależy na odzyskaniu jednej lub drugiej półpary, albo będzie szansa kupić drugą parę za symboliczną kwotę
 24. Pewnie w wielu miejscach, np. http://www.kopytaszewskie.com.pl/
 25. W takich butach niezmiernie rzadko stosuje się dobrej jakości surowce. Niezależnie od tego czy to będzie naturalna skóra czy syntetyczna przy kontakcie z ostrymi/twardymi krawędziami mechanicznie można ją właśnie tak uszkodzić. Nie winiłbym w tym przypadku butów. Po wyrównaniu powierzchni i odtłuszczeniu można to ewentualnie próbować maskować, np. farbą akrylową do sneakersów: https://multirenowacja.pl/tarrago-sneakers-paint-standard-colors.html Albo tym produktem, który potrafi zadziwić i jest łatwy w użyciu: https://multirenowacja.pl/krem-do-renowacji-z-pigmentem-25ml-renovating-cream-saphir.html Ale jak buty do "tyrania" to nie wiem czy jest sens, czy zwyczajnie wypada dobijać dalej To musisz już sam ocenić. Zwróć uwagę, że jak wybierasz buty do takich zadań do w istocie warto zwrócić uwagę na twardsze wykończenia, czyli raczej słabej jakości surowce, które są bardziej odporne niż te miękkie. Albo zwyczajnie glany i można się na budowie bawić do woli
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.