Skocz do zawartości

Różnica pomiędzy stopami i problem z dopasowaniem obuwia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem na etapie "rozchodzenia" nowych butów trekkingowych przed pierwszym wyjściem w górki.

Od szalonych lat młodzieńczych :) i dziwnym wypadku prawą stopę mam mniejszą od lewej. Długość się zgadza :) ale jest mniejsza w obwodzie na śródstopiu oraz powyżej kostek.
W poprzednich butach niwelowałem ta różnicę sporo mocniejszym sznurowaniem buta prawego.

Teraz przyznam szczerze nie zwróciłem na to wystarczającej uwagi przed zakupem i okazuje się, że system sznurowania nie do końca pozwala zniwelować tą różnicę.
Lub patrząc na sytuację z innej strony pewnie prawy but musiałby być pewnie robiony na mniejszym kopycie :)

 

I teraz pytanie czy ktoś się podzieli jakimś patentem na takie coś?
Brałem pod uwagę coś w rodzaju wkładki ortopedycznej, by nieco podnieść prawą stopę i zmniejszyć przestrzeń między stopą a cholewką buta. Tylko tu się zastanawiam czy ewentualną wkładkę dawać pod wkładkę producenta, czy nad, oraz czy to ma jakiekolwiek znaczenie, również w odniesieniu do "pracy" buta.
Nie mam natomiast pomysłu na "pogrubienie" kostki :) by ją usztywnić.

 

Biorę oczywiście pod uwagę różne grubości skarpet, to że przy dłuższym marszu noga puchnie itp.
Podejrzewam że może też tu nieco w tym momencie działa na mnie efekt nowego buta i po wyruszeniu na trasę nie poczuję różnicy.
Jednak wolę dmuchać na zimne i spróbować się zabezpieczyć :)

Będę wdzięczny za sugestie.

PS. Mam nadzieję że odpowiedni dział, w razie czego prosiłbym o przesunięcie do odpowiedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak duża jest ta różnica. Jeżeli spora to może faktycznie konsultacja z kimś zajmującym się tematem wkładek ortopedycznych na codzień ... @Bananetti?

 

Zerknij może jeszcze w ten dział:
https://www.wbutach.pl/forum/265-obuwie-ortopedyczne-korekcyjne-i-profilaktyczne/

 

Jeżeli różnica nie jest tak duża, to może ewentualnie dobieranie obuwia pod kątem szczuplejszej stopy i delikatne rozbicie chemiczne/mechaniczne w dobrym zakładzie szewskim? To standardowa usługa. We własnym zakresie można to robić przy pomocy dostępnych środków:

 

http://multirenowacja.pl/rozciagacz-zmiekczacz-do-skory-butow-spray-50ml.html

http://multirenowacja.pl/shoe-stretch-100ml-rozciagacz-do-obuwia-spray.html

 

Ale to raczej na miejscowy ucisk, dyskomfort, a nie spore różnice w tęgości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna wkładka w luźniejszym bucie jest dobrym pomysłem. Gdyby była odczuwalna zbytnia różnica w wysokości, to w drugim bucie można dać tylko pół-wkładkę - pod piętę.

Cholewkę (ze skóry!) w luźniejszym bucie można potraktować gorącym powietrzem z suszarki do włosów. Ostrożnie poobracać buta w strumieniu gorącego powietrza - skóra się obkurcza. Choć jeśli skóra jest gruba, a cholewka wielowarstwowa (pianki, podszewki, jakieś pufki, itp.) to może to nie przynieść żadnej poprawy. Przy takim grzaniu omijać spody, wszelkie syntetyczne elementy i podszewki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JotWu

To co napiszę może nie będzie stricte odpowiedzią na Twoje pytanie, a jedynie może przydać się na przyszłość. Jest taka mała firma produkująca obuwie hanzel.pl. Za dodatkową opłatą mogą zrobić kopyto (koszt 30zł) na wymiar i wg. indywidualnej specyfikacji (koszt 50zł, oprócz normalnej ceny danego modelu) wyprodukować buciki na Twoje nogi, łącznie z trekkingowymi. Sam z tego korzystałem i tyle mogę podpowiedzieć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markę Hanzel znam, nawet wstępnie korespondowałem z nimi.
Przed zakupem nowych butów długo zastanawiałem się nad modelem Brenta (wraz z "tuningiem") a Zamberlan Baltoro RR, na które "chorowałem" od dłuższego czasu :)
Zamberlany trafiły się w cenie 300zł niższej więc musiałem je kupić :D

Myślę, że Hanzele będą następne, ale to mam nadzieję że dopiero za jakiś czas bo odpowiednio zakonserwowane (zestaw od Axe już doszedł :) ) Zamberlany parę lat wytrzymają :)

Wracając do głównego wątku to może spróbuję myku z suszarką. Aczkolwiek z dnia na dzień jest coraz lepiej jeśli chodzi o ułożenie i wygodę, jutro mam nadzieję debiut w górach :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.