Jump to content

Klej BONAPUR HART, Dresowanie, halogen


Recommended Posts

Ponieważ odkleiła mi się podeszwa buta postanowiłem ją przykleić i  kupiłem klej poliuretanowy  Klej jest tani.

Bonapur hart.  Problem w tym, że  nie zwróciłem uwagi że klej ten ma utwardzacz w sobie i wymaga akrywacji w temperaturze 70 - 80 st Celciusza. A ponadto przeczytałem instrukcję a tam takie pojęcia jak DRESOWANIE czy HALOGEN.

Co to jest lampa halogenowa to wiem, ale co to jest halogen w szewstwie to nie wiem, może to dotyczy sposobu nagrzewania ?  Albo to dresowanie  ??  (napewno dresowanie a nie trasowanie)..

Może ktoś bedzie wiedział o co chodzi ..  W  instrukcji jest tylko że drasowanie + halogen to sposoby obróbki powierzchni  gumy, a np. materiał typu poliuretan i skóra wymaga tylko drasowania...  

Link to comment
Share on other sites

dresowanie a nie drasanie tak czy inaczej chodzi o pocieranie po powierzchni klejonej papierem ściernym, tarnikiem szkłem lub metalowymi wiórami :) Halogen to silnie żrący środek stosowany do wyrobu zaczepów dla kleju w przypadku kiedy materiał klejony nie posiada zaczepów dla konkretnego kleju ;) poza aktywacją wymaga jeszcze nacisku (,03 Pa/cm2) przez 15-20s, w warunkach domowych raczej trzeba się wykazać nie lada kreatywnością by skleić cokolwiek :)

powodzenia ;)

w tej książce  jest to świetnie opisane http://www.wbutach.pl/topic/2715-szewstwo-j-rerutkiewicz-k-rekwart-elementarz-i-biblia-szewca/?hl=szewstwo

Link to comment
Share on other sites

W wolnym tłumaczeniu dla amatora, to mniej więcej tak :

Jesteś w stanie w domu skleić buty, ale nie będzie to tak trwałe jak klejenie profesjonalne na prasie. Aby w domu się poratować, musisz zmatowić powierzchnie do klejenia ( najlepiej papierem ściernym), posmarować klejem, poczekać parę minut jak odparuje rozpuszczalnik, wziąć suszarkę do włosów, nagrzać ją, a następnie przez kilka sekund skierować ciepłe powietrze na powierzchnie klejone, a następnie ścisnąć je, wywierając nacisk ok. 2-5 kg/cm2 i przytrzymać przez kilkanaście sekund. Potem odstawić but najlepiej na kilkanaście godzin do pełnego związania kleju. Po kilku minutach od klejenia można oczekiwać wytrzymałości połączenia klejonego na poziomie 70 % mocy.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wyjaśnienia. Oczywiście jestem amatorem, ale lubię wszystko co jest trudne, a szewstwo jest bardzo ciekawe zajęcie. Podeszwa już jest podklejona. Papierem ściernym oczyściłem gumę i użyłem kilku ściskaczy stolarskich. i podkładek.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

 


dresowanie a nie drasanie

 

Miało być odwrotnie "drasanie, a nie dresowanie" :)

 

 


Jaki klej do połączenia skóry ze spodem. Spód taki typowy ...rzekłbym tenisówkowy (PU? a może TR?

 

Jeśli "tenisówkowy", to zapewne TR. 

Należy użyć jakiegoś kleju z rodzaju poliuretanowych (może być np. SAR 306). Można kleić nim tak spody z PU jak i z TR.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.