Jump to content

WWoj

Forumowicz
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutralny

About WWoj

 • Rank
  Nowy użytkownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Witam, Jaka jest różnica między rozcieńczalnikiem a rozpuszczalnikiem do kleju szewskiego (nie tylko) ? Jest, rozcieńczalnik w ogóle umożliwia użycie kleju i nie umniejsza właściwości klejących kleju po wyschnięciu. Ponadto rozcieńczalnik rozcieńcza klej powodując że klej zmniejsza gęstość umożliwiając jego łatwiejsze czy oszczędniejsze użycie. Natomiast rozpuszczalnik może nie tylko klej rozpuścić ale spowodować że klej straci właściwości klejące i nie nadaje się do użycia. Mam klej poliuretanowy Bonapur Hatr który wg instrukcji należy powinno się po sklejeniu materiałów poddać temperaturze 70 stopni Celcjusza. Zawiera izocyjany jako utwardzacze. Ja używam to do klejenie podeszwy jak mi się gdzieś odklei i proszę sobie wyobrazić że trzyma bardzo dobrze i bez podgrzewania. Jest to 0.7 kg w metalowej puszce i mimo że okres gwarancji minął - dalej świetnie klei i nie puszcza po wyschnięciu. Niestety puszka ma swoje naturalne nieszczelności i klej staje się coraz gęstrzy. Pytanie moje jest takie : jaki rozcieńczalnik można użyć do tego kleju ?
 2. Dziękuję za wyjaśnienia. Oczywiście jestem amatorem, ale lubię wszystko co jest trudne, a szewstwo jest bardzo ciekawe zajęcie. Podeszwa już jest podklejona. Papierem ściernym oczyściłem gumę i użyłem kilku ściskaczy stolarskich. i podkładek.
 3. Ponieważ odkleiła mi się podeszwa buta postanowiłem ją przykleić i kupiłem klej poliuretanowy Klej jest tani. Bonapur hart. Problem w tym, że nie zwróciłem uwagi że klej ten ma utwardzacz w sobie i wymaga akrywacji w temperaturze 70 - 80 st Celciusza. A ponadto przeczytałem instrukcję a tam takie pojęcia jak DRESOWANIE czy HALOGEN. Co to jest lampa halogenowa to wiem, ale co to jest halogen w szewstwie to nie wiem, może to dotyczy sposobu nagrzewania ? Albo to dresowanie ?? (napewno dresowanie a nie trasowanie).. Może ktoś bedzie wiedział o co chodzi .. W instrukcji jest tylko że drasowanie + halogen to sposoby obróbki powierzchni gumy, a np. materiał typu poliuretan i skóra wymaga tylko drasowania...
 4. Trzeba podać rodzaj butów, dokładna lokalizacja , wielkość i kształt otworu. Materiał podeszwy jeest ważny. Szewc napewno powie. Silkonem można czopowac raczej elementu hydrauliczne, szpary w ścianach.. a nie coś co jest elastyczne i podlega odkształceniom. Może pomóc zwykły szewc który naklei klejem szewskim gumową łatę. Moj kolega dał do szewca do podzelowania buty o podeszwie ryflowanej, ten ściął występy i nakleił płaską gumę - trzyma się już rok. Można tytułem próby (jak już but na stracenie ) to po zidentyfikowaniu materiału, sprawdzić jakie ma właściwości, tzn, czy się ropuszcza czy topi się w wysokiej temperaturze. Zrobić z takiego samego materiału czop i spróbować zatkać otwór. Tylko na ryzyko użytkownika.
 5. Właśnie, są gotowe spody butów (mnie chodzi o gumowe), po pewnym czasie użytkowania spody się wycierają, jeśli powierzchnie dołu spodu jest nie ryflowana - można spód podzelować tj. przykleić wcześniej wycięty kawałek gumy. Często takie kawałki mają kształt klina gdy spód pod piętą jest wytarty. Dawniej jeszcze jak zelowano buty to brzeg buta pokrywano woskiem na gorąco przy pomocy tzw. żelazkiem podobnym do młoteczka z wyciętym obłym wycięciem. Ale to dawniej były podeszwy raczej skórzane. Ale klejenie to nie wulkanizacja. A na wulkanizacji spodów butów można zarobić bo byłby duży popyt.
 6. Witam, Wiadomo, że wulkanizuje się opony samochodów, a opony są z gumy. Wukanizacja polega na chemicznym sieciowaniu czastek polimerów i tworzeniu nowych warstw tych polimerów. Dlatego też czy jest mozliwa wulkanizacja podedeszew butów też przecież wykonanych najczęściej z gumy ? Jest wylkanizacja na zimno i na gorąco. Wulkanizację na zimno można wykonywać chyba na podeszwach butów bez problemów. Podeszwy przecież się zdzierają tak jak opony samochodowe. Wulkanizację na gorąco raczej nie jest chyba możliwa w przypadku butów, ale kto wie po za zabezpieczeniu cholewki może też możliwa ?? Przy odpowiedniej pielęgnacji cholewek w takich regerowanych butach chodziło by się baaaardzo długo. Nie spotkałem się z taką usługą albo nie miałem szczęścia. Pytanie : czy jest taka usługa i gdzie ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.