Skocz do zawartości

Pomoc w impregnacji butów


Gość Woolter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przychodzę do Was z kilkoma pytaniami. Mam do zaimpregnowania buty Hanwag Tatra GTX z nubuku woskowanego. Przeczytałem dużo wątków na różnych forach o impregnacji, ale dalej mam pewne wątpliwości. Być może przesadzam, ale nie chcę popełnić błędu i zniszczyć butów. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Buty:

http://wbutach.pl/uploads/downloadedimages/bce9aada08d26jpg.html(nie mogłem wkleić zdjęć, więc wstawiam link)

 

Myślę o impregnacji zestawem od AXE316, ale tutaj takie pytanie mam - owe buty są z nubuku woskowanego, zaś środki w zestawie są przeznaczone, tak jak jest napisane na stronie sklepu, do nubuku olejowanego. Może się czepiam, ale chcę mieć pewność, więc pytam Was, doświadczonych, czy te środki będą odpowiednie?

 

Druga sprawa to języki butów. Wiem, że środki z tego zestawu można spokojnie stosować do nubuku, ale nie za bardzo wiem, czy mogę ich używać na tą skórę, która jest właśnie na językach butów. Załączam zdjęcia:

 

http://wbutach.pl/uploads/downloadedimages/8cb76495795e4jpg.html

 

http://wbutach.pl/uploads/downloadedimages/eaa9a41affebbjpg.html (tutaj zdjęcie robione z lampą błyskową, stąd małą różnica, może lepiej widać..

 

http://wbutach.pl/uploads/downloadedimages/e5b3669fa55cbjpg.html

 

Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, ale na środku języka umieszczona jest jakaś gąbka, widać to na zdjęciach.

A więc, jak z tymi językami? Czy mogę je impregnować owym zestawem, czy powinienem zastosować inne środki do takiej skóry?

 

 

Jeszcze wspomnę na marginesie,  że buty są z gore-texem.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszyłbym się na Twoim miejscu.

Na moje oko, o ile zdjęcie nie zafałszowuje, Twoje buty nie są z nubuku woskowanego, tylko ze zwykłego nubuku (matowy, meszkowaty).

Środki do nubuku olejowanego raczej definitywnie zmienią wygląd takiej skóry - nie wiem, czy się ucieszysz.

Pokaż je komuś kompetentnemu (w realu).

 

Możesz zwrócić się do sklepu po instrukcje na piśmie na temat konserwacji (mają obowiązek dołączać ją razem z butami) zakupiłbym ich środki i sfilmowałbym jej przebieg - w razie czego będziesz miał argument w sądzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większości outdoorowców nie interesuje meszek i ładny kolor, lecz parametry i dobra impregnacja tłuszczowa - tak by buty sprawdziły się w ciężkim terenie. Ale jeżeli faktycznie istotne dla Ciebie jest zachowanie koloru i meszkowata struktura to pozostaną raczej mniej trwałe protectory w aerozolu - najlepiej Nano Protector.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tak, ale outdoorowiec, który "przeczytał dużo wątków na różnych forach o impregnacji i dalej ma pewne wątpliwości" oznacza, że się jednak waha i "nie chce popełnić błędu i zniszczyć butów".

 

Byłbym jednak ostrożny i na jego miejscu i na miejscu udzielających mu rady, szczególnie, że samym założeniu tkwi błąd (to chyba nie jest jednak nubuk woskowany). Chcesz zrobić sobie z formumowicza wroga, gdy się okaże, że nie chciał, by mu się buty błyszczały jak psu jajca? :)

 

Nie wiem, po co to "chyba". na 99,9% nie jest to nubuk woskowany - zdjęcia nie mogą tak kłamać.

Edytowane przez modina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tak, ale outdoorowiec, który "przeczytał dużo wątków na różnych forach o impregnacji i dalej ma pewne wątpliwości" oznacza, że się jednak waha i "nie chce popełnić błędu i zniszczyć butów".

Jeżeli czytał z uwagą to doskonale wie, że:

  1. Stosowanie tłuszczu na nubukach może i przyciemnić skórę, i ją wybłyszczyć
  2. Przed użyciem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na małym skrawku w celu weryfikacji i ocenić czy efekt jest akceptowalny (zostało to również podkreślone w odpowiedzi na zapytanie w tym wątku)

 

 

Byłbym jednak ostrożny i na jego miejscu i na miejscu udzielających mu rady, szczególnie, że samym założeniu tkwi błąd (to chyba nie jest jednak nubuk woskowany). Chcesz zrobić sobie z formumowicza wroga, gdy się okaże, że nie chciał, by mu się buty błyszczały jak psu jajca? :)

Ja natomiast byłbym daleki od czarnowidztwa, sądów i nagrywania przebiegu konserwacji obuwia ;) Gruba przesada moim zdaniem - buty są do chodzenia po górach, a nie po sądach, a zamiast problemów szukałbym jednak przyjemności ;)  Od wielu lat udzielamy tu rad i miast wrogów narobiliśmy sobie Przyjaciół, więc jest motywacja, by jednak nie zaprzestawać.

 

Dla mnie sprawa jest prosta:

A. Jeżeli zależy na strukturze skóry i kolorze to aerozol

B. Jeżeli priorytetem jest jednak większa trwałość impregnacji i zwiększenie właściwości hydrofobowych (estetyka schodzi na drugi plan), wtedy tłuszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% racji, ale...

 

 

Tu miał być cytat: "Jeśli czytał z uwagą..."

 

 

...to dlaczego jeszcze się waha? :)

 

 

Myślę, że dopiero Twój ostatni post wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

 

Przy gore-texie (jeśli membrana ma postać pełnej skarpety) to raczej właściwości hydrofobowe skóry powinny zejść na drugi plan, a nie estetyka. Zakładam, że Woolter nie planuje czołgania się w błocie, bo wtedy mniej by czytał, a więcej się czołgał. :lol:

 

 

Nadal nie działa mi cytowanie :(

Edytowane przez modina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to dlaczego jeszcze się waha? :)

Powodów może być mnóstwo, np. bo strach ma wielkie oczy ;)

Ale najlepiej jak sam odpowie :)

 

 

 

Myślę, że dopiero Twój ostatni post wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

Niewykluczone, że czasem w codziennej rutynie wszyscy idziemy w pewne skróty myślowe. Tak czy inaczej - tyle razy na forum ten temat był wałkowany, że po choćby pobieżnej lekturze wątków kwestia powinna być jasna.

 

 

 

Nadal nie działa mi cytowanie :(

Testowane na kilku alternatywnych komputerach. Wszędzie działa.

Próbowałeś już na innym komputerze, na innej przeglądarce ... ?

 

Z jakiego komputera, systemu, przeglądarki korzystasz?

Czy może telefon/tablet ... z Taptalk czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie kolego modina, wszystko pod moją kontrolą ;) Jestem w pełni świadomy jaki efekt przyniesie ta impregnacja. Dużo się naczytałem na tym i na innych forach o tych sprawach i nie pierwszy raz impregnować będę takimi środkami. Rozumiem tutaj pytanie - "więc dlaczego się waha?" A no dlatego, że wydał sporo pieniędzy i chce mieć więcej niż 100% pewności, że zrobi dobrze ;) Czyta się dużo i widać wiele przykładów na różnych butach, ale jak na złość nikt nie podzielił się jeszcze doświadczeniami z tym konkretnym modelem butów, i dlatego coś człowieka gryzie w środku i nasuwa się chęć spytania na forum, tak dla pewności. Wszystko jasne, wszystko pięknie opisane, ale coś "gryzie" :p

 

A tutaj kolegę zaskoczę :D Czołgać się w błocie to mało powiedziane :p Mam w planach takie wyprawy w tereny bardzo wymagające, więc potrzebuję tłuszczu :) Nie zależy mi na estetyce, bo są to buty w teren, nie do Kościoła ;) A w terenie ma być niezawodność.

 

Ale dziękuję modina, że się tak zainteresowałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.