Jump to content

trochę teorii


kooniu
 Share

Recommended Posts

Baty są pierwszymi urządzeniami które pozwoliło człowiekowi pokonać barierę dźwięku. Towarzyszy temu zjawisku trzask, który wykorzystywany był i nadal jest w wielu kulturach do poganiania bydła, kierowania zaprzęgami psów, koni czy mułów. W zależności od przeznaczenia, regionu baty mogą różnić się budową, materiałem z jakiego są wykonane ale zasadniczo są podobne, gdyż funkcja determinuje ich budowę. Każdy bat ma rękojeść, przechodzącą w zwężające się body (tong) , Body batów do strzelania zakończone jest cienkim sznureczkiem z pędzelkiem zwanym crackerem a po polsku trzaskawką i ten własnie element osiąga wystarczającą prędkość by przekroczyć barierę dźwięku.

Jak to się dzieje? co prawda nie jestem fizykiem ale wykorzystywane jest prawo zachowania pędu. Rozpoczynając crack rozpędzamy wstępnie bat , następnie ręka wykonuje ruch postępowy nadając jej pewna energię a body podąża za rękojeścią . Każdy kolejny odcinek bata ma mniejszą masę, więc przekazywana mu energia nadaje mu większą prędkość by została zachowana zasada zachowania pędu. Energia zostaje przekazana do crackera i rozprasza się w postaci fali dźwiękowej.

 

nie wymysliłem tego sam tylko korzystałem oczywiście z artykułu :p

 

http://hypography.com/news/physical-sciences/32479.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.