Jump to content

Membrany, technologie, rozwiązania stosowane w obuwiu


nie_problem
 Share

Recommended Posts

W tym wątku będziemy prezentować opatentowane rozwiązania, membrany, technologie, materiały technologiczne ... i wszystko co z tym związane.

 

 

Zapraszam do współdziałania i dyskusji :)

 

 


 

 

 

PRIMALOFT:

Ludzki organizm wykorzystuje naturalną energię, by podtrzymać ciepłotę ciała. PrimaLoft wykorzystuje opatentowaną strukturę mikrofibry, która pomaga w utrzymaniu ciepła i zatrzymaniu energii wewnątrz obuwia. PrimaLoft zapewnia ciepło przy jednoczesnej cyrkulacji powietrza i zachowaniu właściwości hydrofobowych. Dzięki temu możliwy jest optymalny komfort nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

 

primaloft.png

 

 

Technologia wykorzystywana w obuwiu, odzieży i akcesoriach outdoorowych, militarnych, myśliwskich ...

 

 

http://www.primaloft.com

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=FP4usGuyAUY

 

 

 

Przykład wykorzystania technologii - Adidas Winter Hiker CP PL

 

dsc_0192.jpg

 

dsc_0198.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

GORE -TEX

 

gt_logo,6.gif

 

 

Technologie w tekstyliach

TKANINA GORE-TEX®

Co to jest tkanina GORE-TEX®

 

Tkaniny GORE-TEX® powstają przez połączenie naszej membrany GORE-TEX® z tkaninami o doskonałych właściwościach, a następnie uszczelnienie ich dzięki naszemu innowacyjnemu rozwiązaniu, zapewniającemu 100% wodoszczelność.

 

 

Membrana

 

Właściwości membrany GORE-TEX® w skrócie:

 


   
 • Trwale wodoszczelne
 • Wysoce oddychające
 • Wyjątkowo odporne na chłód
 • Szczególnie odporne na zagniecenia
 • Wyjątkowo twałe

 

Tajemnica tkanin GORE-TEX® leży w jej rewolucyjnej dwuelementowej membranie.

Wykonana z ekspandowanego PTFE część membrany zawiera ponad 9 miliardów mikroskopijnych porów na cal kwadratowy. Pory te są około 20 000 mniejsze od kropli wody, ale 700 większe od cząsteczki pary wodnej. Woda nie może zatem przeniknąć membrany GORE-TEX®, ale jako para (gaz) przenika przez nią z łatwością.

Zintegrowana ze strukturą ePTFE jest olejofobową, czyli odpychającą tłuszcze substancją, pozwalającą na przenikanie pary wodnej, a zarazem tworzącą fizyczną barierę zapobiegającą przenikaniu substancji zanieczyszczających, takich jak oleje, kosmetyki, substancje odstraszające owady i składniki żywności.

Wskutek tego otrzymujemy całkowicie wodoszczelną, wiatroszczelną i oddychającą membranę.

 

Laminaty

Czy włożyłbyś ubiór rowerzysty do jazdy na snowboardzie? Albo strój motocyklisty udając się na pole golfowe? Pewnie nie. Dla każdego sportu przeznaczono odpowiednie produkty i właściwe laminaty GORE-TEX®.

Aby stworzyć laminat GORE-TEX®, łączymy membranę GORE-TEX® z dwoma wyjątkowo oddychającymi tkaninami o doskonałych parametrach. Laminaty te mogą być stosowane do wyprodukowania całej odzieży, buta czy rękawicy, albo zostać wbudowane jako wzmocnienia w miejscach narażonych na zwiększone zużycie lub tarcie.

 

Podklejanie szwów

Dziurki powstałe podczas szycia są malutkie, ale przez nie może przeciekać woda. Dlatego właśnie najbardziej wodoszczelna, oddychająca i wiatroszczelna tkanina nie zapewni ciepła i komfortu, jeśli szwy nie zostaną odpowiednio uszczelnione.

Aby zapewnić absolutną odporność na warunki pogodowe, produkty GORE-TEX® opierają się na technologiach GORE-SEAM® TAPE i MICRO GORE-SEAM® TAPE. Taśmy te uszczelniają całkowicie wszystkie malutkie otworki wykonane przez igły maszyny do szycia, gdy z tkanin GORE-TEX® powstaje odzież, obuwie lub rękawice.

 

Taśma MICRO GORE-SEAM® TAPE, węższa i lżejsza, umożliwia tworzenie bardziej funkcjonalnych i nowoczesnych konstrukcji, o lepiej dopasowanych krzywiznach.

 

Jak to działa?

Inne tkaniny techniczne, poddane trudnym warunkom i częstemu praniu, mogą szybko tracić swoje właściwości. Ale nie tkaniny GORE-TEX®. Są objęte gwarancją wodoszczelności, wiatroszczelności i oddychalności przez cały okres użytkowania produktu.

 

źródło:

http://www.gore-tex.pl

 

 

 

 

Technologie w tekstyliach

NASZE TECHNOLOGIE PRODUKCYJNE

Obuwie

 

Obuwie GORE-TEX® ma zdolność “oddychania”, jest trwale wodoszczelne oraz projektowane z myślą o tym, aby stopy pozostały suche, a obuwie zapewniało stały komfort noszenia. Zadbaj o odpowiednią ochronę Twoich stóp – odczujesz różnicę podczas intensywnej aktywności w terenie oraz w trakcie codziennego noszenia.

 

Dobór wszystkich komponentów (skóry, tekstyliów, sznurowadeł, pianki nici) oraz cała konstrukcja buta to precyzyjnie skoordynowany proces, podlegający regularnym kontrolom jakości.

 

Sucho i przyjemnie chłodno

Obuwie GORE-TEX® Extended Comfort

 

goretex_extended.png

 

Sucho i przyjemnie chłodno

 

Obuwie GORE-TEX® Extended Comfort idealnie sprawdza się w umiarkowanych i cieplejszych warunkach pogodowych. Doskonałe do intensywnej aktywności oraz codziennego noszenia.

 

Najważniejsze zalety

 


   
 • Całoroczny komfort noszenia w pomieszczeniach oraz ochrona w terenie
 • Najwyższa zdolność “oddychania” zapobiega przegrzaniu stóp
 • Optymalne przewodzenie ciepła oraz doskonałe gospodarowanie wilgocią przez cały dzień zapewnia optymalny poziom ciepła i wilgotności we wnętrzu buta.
 • Trwała wodoszczelność zapobiega wnikaniu wilgoci

 

goretex_extended_schemat.jpg

 

 

Sucho i komfortowo

Obuwie GORE-TEX® Performance Comfort

 

goretex_performance.png

 

Obuwie GORE-TEX® Performance Comfort są w umiarkowanym stopniu izolowane, co sprawia, że stopy pozostają suche, oraz zapewnia wygodę podczas wielu rodzajów aktywności na świeżym powietrzu w różnych warunkach pogodowych.

 

Najważniejsze zalety

 


   
 • Umiarkowana izolacja, odpowiednia dla warunków od chłodnych do zmiennych
 • Dzięki optymalnemu połączeniu zdolności do “oddychania” oraz izolacji stopy pozostają ciepłe i suche mimo niespodzianek pogodowych
 • Trwała wodoszczelność zapobiega wnikaniu wilgoci

 

goretex_performance_schemat.jpg

 

 

Sucho i przyjemnie ciepło

Obuwie GORE-TEX® Insulated Comfort

 

goretex_insulated.png

 

Obuwie GORE-TEX® Insulated Comfort zapewnia szereg opcji izolacji, dzięki którym stopy pozostają suche i przyjemnie ciepłe w warunkach od zimnych do bardzo zimnych. Zaprojektowane z myślą o całodziennym komforcie noszenia w każdych warunkach zimowych z udziałem deszczu, śniegu i lodu.

 

Najważniejsze zalety

 


   
 • Różne opcje izolacji, zapewniające doskonałą kontrolę klimatu
 • Dzięki optymalnemu połączeniu zdolności do “oddychania” oraz izolacji stopy pozostają ciepłe i suche nawet w chłodnych, wilgotnych warunkach pogodowych
 • Trwała wodoszczelność zapobiega wnikaniu wilgoci

 

 

goretex_insulated_schemat.jpg

 

źródło:

http://www.gore-tex.pl

 

 

 

Zalecenia dotyczące prania i konserwacji

 

Produkty GORE-TEX® są nie tylko trwałe: charakteryzują się także łatwą konserwacją. Rutynowa konserwacja i pielęgnacja zapewnią zachowanie najwyższych parametrów odzieży i przedłużą jej żywotność.

 

Przestrzegaj podanych przez producenta przepisów konserwacji, a odzież GORE-TEX® będzie zawsze gotowa.

 

OBUWIE GORE-TEX:

 

PRANIE

Oczyścić zewnętrzną powierzchnię szmatką lub szczotką i letnią wodą. Producent może zalecać pielęgnację lub konserwację skóry. Wytrząsnąć z butów piasek, żwir i kurz. W razie konieczności wyjąć i wytrzepać wkładkę.

 

SUSZENIE

Suszyć naturalnie w umiarkowanych temperaturach. Unikać bezpośredniego ogrzewania. Doskonale sprawdzają się konwekcyjne suszarki do butów.

 

NAKŁADANIE IMPREGNATU

W przypadku konserwacji tkaniny zewnętrznej i skóry należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Czynności te nie mają wpływu na podszewkę z tkaniny GORE-TEX®.

 

USUWANIE PLAM

Należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.

 

źródło:

http://www.gore-tex.pl

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=a_CFCTx--vk&list=UUlKtLiXMODxnpJbRK9GkpvA&index=4&feature=plcp

 

 

 

Jeśli chodzi o membranę, to wtrące, że teoretycznie w zamkniętych pomieszczeniach gorzej będzie działał osławiony Gore-tex.

Czemu? Ponieważ jest to teflonowa (PTFE) membrana mikroporowa (jest to po prostu siatka mikroskopijnych otworów), działająca na zasadzie ciśnieniowej. W skrócie - Gore będzie działało tym lepiej, im zimniej jest na zewnątrz. Wtedy zgodnie z zasadą, że ciepłe zawsze dąży do zimnego, wilgotne i ciepłe powietrze z wnętrza buta będzie mocniej "wypychało" parę wodną na zewnątrz, do środowiska zimnego.

Czym cieplej na zewnątrz (ergo - czym mniejsza różnica ciśnień po obu stronach membrany), tym oporniej ten proces będzie zachodził.

 

Membrana Te-Por zaś (wyprodukowana przez Pi-Di-Gi, wedle mojej wiedzy jest to firma, która wymyśliła Sympatex), jest membraną bezporową, monolityczną, bez żadnych mikrootworów, wykonana w całości z poliestru, działająca na zasadzie chemicznej. W swojej konstrukcji i zasadzie działania jest w sumie identyczna z Sympatexem.

Ta membrana działa na zupełnie odmiennej zasadzie niż Gore-tex - nie ciśnieniowo, lecz chemicznie. Z jednej strony (tak jakby "od wewnątrz") jest zbudowana z cząsteczek hydrofilnych (absorbujących wodę), zewnętrzna zaś jej warstwa to cząsteczki hydrofobowe (wodę odpychają).

Niezależnie od ciśnienia zewnętrznego, membrana swoją stroną hydrofilną "zasysa" wilgoć z wnętrza buta, transferuje ją do warstwy hydrofobowej, która "wyrzuca" ją na zewnątrz membrany.

 

Stąd opinie (zasłyszane od znajomych, którzy używają np. odzieży na Sympatexie), że jest to membrana, która działa nawet latem.

 

Obu tych membran używa w swoich butach kilku polskich producentów (np. Protektor Te-Pora, Wojas Sympatexu, a Hanzel obydwu :p

 

Kiedyś muszę sobie z ciekawości zamówić u Hanzela jakieś laczki na membranie w końcu, żeby na własnych nogach zobaczyć z czym to się je i czy rzeczywiście to działa nawet latem ;)

 

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Geox Amphibiox

 

Geox technologia Amphibiox

 

Nowe technologie w Geox.

 

W latach 90-tych Geox wymyślił i opatentował tzw pierwsze oddychające buty. Celem firmy stało się tworzenie innowacyjnych produktów. Wdraża się nowe technologie, które mają zagwarantować, że obuwie oddycha i nie przemaka. Wszystkie nowatorskie rozwiązania firmy Geox są chronione patentami. Wszystkie te patenty bazują na technologii perforowanej podeszwy z unikatową membraną. Pozwala ona stopom oddychać, uniemożliwiając jednocześnie przedostawanie się wody do środka buta. Innowacyjność podeszwy stosowanej w butach Geox ma za zadanie rozwiązać problem pocących się stóp. Podeszwa składa się z trzech różnych warstw. Dwie z nich – zewnętrzna, która styka się z podłożem i druga – wewnętrzna (najbliższa stopie) mają unikalny system perforacji. Trzecia warstwa, umiejscowiona między nimi to membrana, która z łatwością przepuszcza parę i jednocześnie gwarantuje wodoodporność.

 

W tym roku Geox unowocześnił swoją technologię. Oprócz oddychającej podeszwy, również i wierzchnia część obuwia posiada nieprzemakalną, oddychającą membranę. Teraz już cały but od dołu do góry jest wodoszczelny i oddychający. Zaletą tego systemu jest to, że wnętrze buta jest suche, przewiewne i ciepłe w chłodne dni. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w takie obuwie, należy szukać buty Geox ze znakiem „ GEOX AMPHIBIOX”.

 

http://zebra-buty.pl/aktualnosci/geox-technologia-amphibiox

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=1WUoFBOqLlE

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=U9m0IGvBN2k

 

http://www.youtube.com/watch?v=ciyfZgscgBA

 

http://www.geox.com/amphibiox/

Link to comment
Share on other sites

 • 9 months later...

Podejrzane w poście:

http://www.wbutach.pl/topic/1218-buty-na-gory-z-lekka-na-chodzenie/#entry9357

 

Zebrałem kilka informacji:

 

ION MASK

ion_mask.png

 

Żegnaj Gore-Texie. Nadchodzi Ion-Mask

 

Gore-Tex jest całkiem fajny i szpanerski, ale każdy kto miał większe doświadczenia turystyczne wie, że w cięższych warunkach poddaje się żywiołom. Już wkrótce jednak fani ekstremalnych przygód dostaną w swoje ręce coś, dzięki czemu będą mogli przemierzać nawet najdziksze rzeki, nie martwiąc się o zmoczenie skarpetek. Technologia zwana ion-mask została stworzona, aby chronić żołnierzy przed atakami chemicznymi. Teraz producent obuwia Hi-Tec podpisał umowę, która pozwoli mu wykorzystać jej dobrodziejstwa w swoich produktach. Podobno ion-mask jest "100 razy skuteczniejsza niż dostępne komercyjnie membrany w rodzaju Gore-Tex" i w testach wykazuje zdolności oddychania/odporności na wodę, nawet po tysiąckrotnym wygięciu. Nie wiadomo jeszcze kiedy będą dostępne pełne stroje, ale jako prawdziwi fani ekstremalnych przygód mamy nadzieję, że już wkrótce parasolka stanie się zbędna w drodze do biura.

 

http://pl.engadget.com/2008/09/01/zegnaj-gore-texie-nadchodzi-ion-mask/

 

 

ION-MASK to technologia opracowana na potrzeby armii brytyjskiej w celu ochrony odzieży przed bronią chemiczną. Jest to bardzo zaawansowany proces impregnacji włókien tkaniny fluorem, molekuła po molekule, w taki sposób, że przestrzenie pomiędzy włóknami pozostają otwarte. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną wodoodporność i oddychalność obuwia w jednym. Dodatkowym atutem jest zwiększona odporność na zabrudzenia.

Podsumowanie zalet technologii ION-MASK:

 • wodoodporność - Proces plazmowy napyla na buty warstwę polimerów na poziomie molekularnym. Oznacza to, ze na każdym włóknie znajduje się warstwa polimeru o grubości jednej molekuły.
 • nienamakalność - Proces nałożenia ion-mask powoduje, że włókna nawet w najbardziej otwartych materiałach przestają absorbować wodę.
 • oddychalność - Pokrywanie każdego włókna osobno, zamiast nakładania warstwy na całą powierzchnię, powoduje że cały but włączając szwy i sznurówki jest poddany działaniu ion-mask. Dzięki temu but ma taką samą oddychalność jak przed całym procesem.
 • lekkość - Dzięki właściwości odrzucania wody, but nie będzie nasiąkał przy kontakcie z wodą i nie zwiększy swojej masy.
 • odporność na zabrudzenia - Powłoka ion-mask pomaga dłużej utrzymać czystość butów. Łatwiej również usunąć brud z ich powierzchni.
 • przyjazny środowisku - Tylko niewielkie ilości chemikaliów są potrzebne w tym procesie, ich straty są minimalne, więc proces tworzenia ion-mask jest dużo bardziej efektywny w porównaniu do tradycyjnych membran. To jedna z najbardziej przyjaznych środowisku technologii w całym przemyśle obuwniczym.
 • odporność chemiczna - Niebezpieczne strefy są dla wielu naszych użytkowników naturalnymi warunkami pracy. Przy powierzchni trzykrotnie cieńszej niż teflon stosowany w membranach PTFE, buty pokryte ion-mask nie tylko nie chłoną wody, ale również oleji, paliw i alkoholu – to potrójna ochrona prawdziwie ratująca życie.
 • ochrona biologiczna - W sytuacjach krytycznych przenoszenie i kontakt z zarazkami i wirusami może mieć fatalne następstwa. Zgodnie z normą ISO16604 powłoka ion-mask zwalcza czynniki chorobotwórcze, które mogą powodować choroby i osłabienie.

 

http://www.butybojowe.pl/tekst/technologie

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fYDZNWeDN70

 

I trochę źródeł:

http://www.p2i.com/ion-mask

http://www.hi-tec.com/ion-mask/wetisdry/

http://www.magnumboots.com/ion-mask/

Link to comment
Share on other sites

Czytając po łebkach (jak zwykle :p ) wniosek mam taki ,że przeniesiono nanotechnologię do innej nazwy handlowej :)

Zastanawiam się czy nie warto traktować tego tematu zupełnie inaczej ,czyli osobno ? Bo w sumie to już nie osobna warstwa fizyczna jak w przypadku Gore-Tex ale jednak technologia dodatkowa ,wykańczająca proces produkcyjny danego materiału lub go wzbogacająca - to raz ,a dwa to naprawdę inna bajka.

Link to comment
Share on other sites

Guest SportowiecPL

no wiadomo że takie nie wiem jak to nazwać, procesy są bardzo drogie przy produkcji, nie wiem czy opłacać się będzie to wykonywać buty misiałby być bardzo drogie ;/

Link to comment
Share on other sites

Nie koniecznie drogie - inne i nowe - a za nowość zwyczajnie się płaci słono .

Tak zbudowano rynek konsumenta .

Nanotechnologie obecnie tanieją w pozyskaniu ,a lwią część zysku wkłada się w jej rozwój - postępy w ciągu tylko ostatnich dwóch lat są naprawdę imponujące . Już dzisiaj na normalnym rynku spokojnie można kupić np grzejnik na plakacie który nawet pomimo uszkodzeń mechanicznych (punktowych) nie straci możliwości normalnej pracy (nano rurka węglowa).

O wielu nowościach długo się nie dowiemy - wojsko trzyma mocno łapę na tym .

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

nie chce tu jakiegoś offtopicku strzelić ale... za niedługo będę stawiać swoje pierwsze praktyczne kroki w butów tworzeniu i zastanawiam sie na ile opłacalne lub/i satysfakcjonujące jest opieranie sie na bardziej wymyślnych materiałach? przetrząsając neta napatoczyło mi się to: http://tech-textil.eu/category/obuwie/ - no i pytanie do speców, a właściwie jego powtórzenie: czy takie "wyspecjalizowane" włókniny maja sens? czy wymagający klient (dla jakiego potrzeb będziemy tworzyć) - jest w stanie odczuć różnice?

Link to comment
Share on other sites

Zależy od konkretnego sprecyzowanego zastosowania - czyli preferencji usera .

Mi opisy na tych stronach zupełnie nic prawie nie mówią - są skąpe i powierzchowne .

Nie są mi znane tym samym .

Tyle że wątek mieliśmy jakby o wkładkach do butów, nie o materiałach na buty . :huh:

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Ciekawe info:

Po latach krajowa firma wygrała z amerykańskim gigantem. Zdobyła — intratne — zlecenie dla wojska, a armia zaoszczędziła 17 mln zł.

 

Polski przemysł tekstylny i włókienniczy od lat jest w fatalnej kondycji. Jednak Arlen, producent odzieży korporacyjnej, medycznej, specjalnej i przeznaczonej dla służb mundurowych, ma powody do radości — wygrał przetarg na dostawę 50 tys. szt. ubrań ochronnych dla armii. To wydarzenie bez precedensu — Arlen jest pierwszą polską firmą, której po latach udało się przełamać monopol amerykańskiego koncernu Gore.

...

— Względy ekonomiczne zdecydowały, że postanowiłem poszukać innych rozwiązań. Udało się opracować własną tkaninę, o niegorszych parametrach. Dzięki temu w ostatnim przetargu mogłem zaproponować niższą cenę — tłumaczy Andrzej Tabaczyński, prezes Arlenu.

 

Źródło:

http://www.pb.pl/3143183,73816,polacy-zlamali-monopol-gore

 

Oby temat się rozwinął :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.