Jump to content

939/MON


jasiek115

Recommended Posts

Witam forumowiczów!

Miesiąc temu, na rynku wtórnym kupiłem buty letnie 939/MON (jako nie używane). (Wzór można obejrzeć tu: https://3rblog.wp.mil.pl/u/Zalacznik_nr_5A_-_WDTT_-_zadania_nr_1-2.pdf).

Skóra licowa, wstawki z kordury, podwójna membrana.

Buty wygodne, miękkie. Po całym dniu pracy i spacerów, po 16godzinach na nogach w temp. 16 - 22 C stopy w wełnianych skarpetach suche.

Ale niestety łąkowa rosa pokonuje je w 20 minut!

Skórę licową pociągnąłem 2x Tarrago Nano Leather Wax, kordurę popsikałem 2x Tarrago Nano Protektorem (z bliska, coby nie pomalować skóry). Niestety dalej piją wodę (skarpety po godzinie można wyżymać). No  więc w następnym kroku na skórę poszedł  2x Crazy Oil (firmy Coccine). Niestety bez poprawy....

Moje odczucie jest takie, że woda dostaje się gdzieś z "podstawy języka" (nie wiem, jak to nazwać..). W każdym razie najpierw mokre palce stóp.

No, ale przy tym że but nowy i tych wszystkich moich zabiegach dalej przepuszcza to dość dziwne...

Czy jest dla moich butów nadzieja?

Proszę o poradę :)

Link to comment
Share on other sites

Nano chroni dość dobrze i to w tradycyjnych warunkach często jest optimum. W ekstremalnych warunkach za lepiej sprawdzającą się metodę uchodzi zaprawa tłuszczowa. Jak nie sprawują się jedne tłuszcze to warto testować inne. Jeżeli mimo wszystko przecieka to sam podejrzewałbym jakieś nieszczelności na łączeniach - warto bardzo dokładnie obejrzeć buty. Może być bardzo różnie. Zdarzały się już nawet pęknięte podeszwy, co wychodziło dopiero przy konkretnym ich wygięciu :) 

Link to comment
Share on other sites

Kordura pokryta 2x Nano, po spacerze wygląda na mokrą...

 

Po prostu mam wrażenie, że choć powierzchnia cordury jest zabezpieczona, woda jakoś kapilarnie dociera do połączenia ze skórą licową ... i już jest w środku. Bo przecież sama skóra nie przepuszcza i sama kordura też nie..

 

Podbijam temat: czy jeżeli szwy zaimpregnuję woskiem, skórę tłuszczami, kordurę Nano Protektorem ... to coś jeszcze zostanie mi do zrobienia?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Z dłuższych i wnikliwszych obserwacji wynika, że woda najpierw pojawia się na po obu stronach stopy (na wysokości małego palca i symetrycznie po przeciwnej stronie stopy). A to, moim zdaniem oznacza, że woda dostaje się do środka pod plastikowym noskiem (takim dodatkowym ochraniaczem przed otarciami nad palcami). Pod tym nie da się zaimpregnować buta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.