Jump to content

Sakwy motocyklowe. Patynowanie.


Recommended Posts

Myślę,iż to warto pokazać.

Przyjechały z Poznania po wcześniejszym malowaniu w Stanach Zjednoczonych patynami.

Niestety patyny ktoś położył bezpośrednio na stary popękany ,sztywny zielonkawy barwnik jakim te sakwy jeszcze wcześniej były malowane.

Klient chciał malować na barwnikach Fiebing's. Po dłuższym namyśle zgodziłem się.

I tu powstał duży problem. Należało wpierw usunąć ten stary barwnik - zielony barwnik, ponieważ nijak inaczej patynami malować nie można . Dlatego wcześniej całość patyn alkoholowo - olejowych po prostu zeszła.

Żadne rozpuszczalniki nie chciały tego usunąć wię milimetr po milimetrze usuwałem tą farbę przy pomocy skalpela! Dopiero później tak zniszzoną - surową powierzchnię skóry musiałem w jakiś sposób przygotować do malowania ... ???

Tu wpadłem na pomysł użycia substancji produkowanej w Anglii do wzmacniania włókien w skórze. Daje ona wzmocnienie skóry i umiejętnie nałożona natryskiem tworzy zewnętrzną powłokę, którą na drugi dzień możemy szlifować papierami ściernymi wyrównując i dalej natryskiem nakładać kolejne warstwy tej substancji .

Kolejny etap to patynowanie. Pierwszy raz patynowanie tymi barwnikami, następnie na drugi dzień - te farby są z olejami więc długo schną kolejne natryski i znów dzień przerwy. Potem apretury - lakiery i zatapianie całościi w woskach do skór muzealnych, nagrzewanie powierzchni wsmarowywanie wosku w całość i pozostawienie na kilka dni. Dalej konserwacja wg. uznania.

Do prac takich dostałem dwie sakwy, siodło i tylne siedzenie.

HUSSARD

Tu ciekawostka.

Mając na półce kilkanaście różnych zmywaczy,rozpuszczalników dopiero kupując hussard udało mi się przy pomocy specjalnych angielskich padów i tego zmywacza usuwać warstwę starej popękanej farby nie niszcząc powierzchni skóry.

On sobie z tym wyśmienicie poradził. Mozolnie ale powoli zaczął usuwać stare powłoki. Czyli ograniczył czas pracy i dał dobrze przygotowana do dalszych prac powierzchnię. Kiedyś już z nim pracowałem i pamiętam, iż też byłem pozytywnie zaskoczony.

Oto skończona jedna sakwa.

 

IMG_20170226_090933[1].jpg

 

 

A tu jeszcze w trakcie prac tylne siedzisko

 

 

IMG_20170226_091313[1].jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.