Skocz do zawartości

Renowacja kapelusza skórzanego


Jethro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przyznam się szczerze, że w temacie odpowiedniej pielęgnacji skór jestem zielony, jak szczypiorek na wiosnę ;) Do dziś używałem (a w zasadzie nada używam - bo na przesyłkę trzeba jeszcze ciut poczekać) zwykłych past do butów typu Kiwi i balsamu woskowego ARA (czy jakoś tak).

Rozejrzałem się już trochę po forum i wiem mniej - więcej co kupić na początek do butów. Pytanie jednak - które produkty, takiego Saphira na przykład, będą najlepsze przy renowacji i późniejszej pielęgnacji czarnego kapelusza kowbojskiego (skóra naturalna, bydlęda)? Będę dźwięczny za wskazówki i porady, a (jeśli renowacja się powiedzie) odwdzięczę się fotorelacją z przebiegu tejże operacji (bo renowacji kapeluszy to tu jeszcze chyba nie ma) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzwanie :) Czad :)

 

Żeby kompetentnie i precyzyjnie doradzić, wklej nam tu proszę kilka fotek obrazujących problem. Skoro renowacja, to zakładam, ze kapelusz posiada jakieś, przetarcia, rysy lub przebarwienia, których należy się pozbyć. Ale póki nie zobaczymy radzić nie będziemy, bo to trochę jak wróżenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat odmówił współpracy, a telefonem... cóż, słabo wychodzi :p

Spróbuję jutro powalczyć z tą piekielną machiną, dziś tylko opiszę podstawowe problemy:

  1. Wyblakły kolor (następstwo noszenia go w deszczu, szczególnie ucierpiało rondo)
  2. Miejscami rysy
  3. Deformacja (niestety nie robią prawideł do kapeluszy :/ )
  4. Skóra nie jest licowana. To coś jakby pomiędzy nubukiem a licem (opisowo nazwałbym to "zmechacone lico" :p - ale tak było od nowości)

Mam nadzieję, że zdjęcia pokażą więcej. Staruszek jest leciwy, ale mam do niego sentyment, bo to mój pierwszy ;)

 

I jeszcze odbiegając od skór, a pozostając przy kapeluszach - czy Saphir produkuje coś do filcu? Takie pytanie bonusowe :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chcesz zachować tę strukturę skóry, czy wolisz ją zlicować?

 

Jak ma zostać mniej więcej tak, to próbowałbym czyścić produktem Saphir Omnidaim, a kończyłbym czarnym Saphir Onguent.

 

Jak idziemy w stronę wygładzenia struktury, to może Renomat + czarny Canadian.

 

Pamiętaj w każdym przypadku - próba regułka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może efekt z gładszą skórą będzie nawet lepszy ;) zobaczymy. Wiele nie ryzykuję, bo w tej chwili kapelusz i tak leży na półce - bardziej, jako pamiętka, niż nakrycie głowy ;) Dlatego jeśli efekt będzie kiepski, to tak zostanie ;)

A o Pommadiera pytałem, bo zdecydowałem się na początkowy zestaw do pielęgnacji obuwia w postaci Dubbin Tarrago + Renomat + Pommadier + Pate de Luxe i miałem nadzieję, że zestaw poszerzy zastosowanie ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - jeżeli właścicielowi kapelusza zależy na zachowaniu struktury nubuku (meszku) to w grę wchodzą tylko środki do zamszu i nubuku - czyli do wyczyszczeni omnidaim a do przywrócenia koloru renowataor w sprayu, jeżeli natomiast chiałby tą strukturę zmienić to jak najbardziej pommadier odżywi i przywróci kolor skórze jednka zmieni jej strukturę, tzn. zamknie pory i wyrówna powierzchnie, a po wypolerowaniu pojawi się połysk ....

Jeśli właściciel jest tego świadomy to niech śmiało podejmuje decyzję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz produkty, o których pisałeś to zrób po prostu próbę na małym skrawku i zobacz czy Ci pasuje. Jak nie podpasuje to delikatnie Renomatem usuniesz pommadiera z tego kawalątka i pomyślisz o innej opcji.

 

Do skór olejowanych i woskowanych polecam zazwyczaj Saphir Onguent, który zbiera bardzo dobre recenzje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie jeszcze nie mam, czekam na paczkę (heh, znalazłem w/w środki na allegro, dopiero potem trafiłem na multirenowacja.pl a stamtąd tu - szkoda, że kolejność nie była odwrotna :/ dobrze chociaż, że choć na czuja, to skomponowałem sobie chyba nienajgorszy zestaw startowy ;) ). Jak już preparaty do mnie dotrą, to zrobię małą próbę, gdzieś wewnątrz kapelusza.

Dam znać, jak się sytuacja rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.