Jump to content

Wąchaj buty przed kupnem?


nie_problem
 Share

Recommended Posts

Naukowcy: Wąchaj buty zanim kupisz!

 

634302703927778459.jpg

 

Uwaga! Buty i inne wyroby skórzane oraz skóropodobne mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Naukowcy z Berlina i pracownicy gdańskiej Inspekcji Handlowej ostrzegają, że ślicznie wyglądające pantofelki i mokasyny mogą być naszpikowane groźnymi substancjami chemicznymi, które wywołują szereg chorób od uczuleń i wysypek po nowotwór. Jeśli, więc buty śmierdzą chemią, po prostu ich nie kupujmy

 

Kiedy kupujemy buty powinniśmy upewnić się, że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Według opracowanego ostatnio przez naukowców z Berlina raportu Federalnego Urzędu do spraw Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności w tworzywach z których produkowane są buty, znajduje się wiele niebezpiecznych substancji takich jak formaldehyd, związki chromu, czy pestycydy.

 

Szkodliwe związki wytwarzają się na przykład w procesie garbowania skóry, a ich obecność może doprowadzić do groźnej, swędzącej wysypki i nie tylko! Niebezpieczne chemikalia mogą też zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

 

Przed niespodziankami czyhającymi w butach ostrzegają także nasi fachowcy. Szkodliwy może być, bowiem nie tylko sam materiał z którego wykonano kozaczki, czy botki, ale też torebki wrzucane do butów, by chłonęły wilgoć.

- Różnorodność surowców, materiałów i dodatków, stosowanych do produkcji i w trakcie przechowywania wyrobów skórzanych i skóropodobnych, wiąże się z możliwością występowania w gotowych wyrobach różnorakich substancji chemicznych - wyjaśnia mgr inż. Józef Gafka (55 l.) z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

 

Jak w takim razie kupować buty, aby były one dla nas bezpieczne? Specjaliści podpowiadają, że nie pozostaje nic innego, jak zdać się na zmysł węchu. Buty, które drażnią nasz nos i zamiast neutralnego zapachu pachną chemią, od razu powinniśmy odłożyć na półkę.

 

Co czai się w butach?

 

- kancerogenne aminy aromatyczne, które powodują raka

- formaldehyd powoduje uczulenia oraz podrażnienia skóry

- związki chromu Cr (VI) powodują uczulenia, czerwone i swędzące plamy

- pigmenty zawierające metale ciężkie powodują uczulenia

- pestycydy powodują uczulenie i wysypki

- biocyd furmaran dimetylu (DMF), obecny jest często w saszetce dołączonej do wyrobu. Powoduje zapalenie skóry

 

Małgorzata Zawadzka (22 l.), mieszkanka Gdańska

Gdy czuć naturalną skórę, albo zapach w ogóle jest niewyczuwalny, wiem, że produkt jest niezłej jakości. Kiedy buty śmierdzą chemią, natychmiast odkładam je na półkę

 

mgr inż. Józef Gafka (55 l.) z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku

Różnorodność surowców, materiałów i dodatków, stosowanych do produkcji i w trakcie przechowywania wyrobów skórzanych i skóropodobnych, wiąże się z możliwością występowania w gotowych wyrobach różnorakich substancji chemicznych

 

źródło:

http://www.fakt.pl/Naukowcy-Wachaj-buty-zanim-kupisz-,artykuly,92576,1.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tak to wcale nie taki głupi temat...

Wielkoprzemysłowe garbarnie niestety się nie litują i jest im obojętne do czego stosują skóry "Producenci ".Ci tnąc koszta nie mają litości .

Skóry wyprawiane chromowo - wyprawia się szybciej i skóra idealnie nieomal da się zabarwic w celowany kolor ,co ułatwia życie "producentom"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Sorry za odgrzebywanie tematu, ale trafił on w moje "gusta"....

 

Ja wącham nie tylko buty, ale wszystkie elementy ubioru zanim kupie - takie moje zboczenie. Nigdy nie kupuję produktów, które śmierdzą chemią, lub jak ja to nazywam "chińszczyzną" lub gumą i plastykiem.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wącham butów, ale sklep, w którym byłoby czuc cińska gumę (wiecie, takie tanie buty tak śmierdzą), opuściłbym czym prędzej. Sklepy z obuwiem skórzanym czy porządnym sportowym pachną zupełnie inaczej...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.