Jump to content

Wąchaj buty przed kupnem?


nie_problem
 Share

Recommended Posts

Naukowcy: Wąchaj buty zanim kupisz!

 

634302703927778459.jpg

 

Uwaga! Buty i inne wyroby skórzane oraz skóropodobne mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Naukowcy z Berlina i pracownicy gdańskiej Inspekcji Handlowej ostrzegają, że ślicznie wyglądające pantofelki i mokasyny mogą być naszpikowane groźnymi substancjami chemicznymi, które wywołują szereg chorób od uczuleń i wysypek po nowotwór. Jeśli, więc buty śmierdzą chemią, po prostu ich nie kupujmy

 

Kiedy kupujemy buty powinniśmy upewnić się, że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Według opracowanego ostatnio przez naukowców z Berlina raportu Federalnego Urzędu do spraw Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności w tworzywach z których produkowane są buty, znajduje się wiele niebezpiecznych substancji takich jak formaldehyd, związki chromu, czy pestycydy.

 

Szkodliwe związki wytwarzają się na przykład w procesie garbowania skóry, a ich obecność może doprowadzić do groźnej, swędzącej wysypki i nie tylko! Niebezpieczne chemikalia mogą też zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

 

Przed niespodziankami czyhającymi w butach ostrzegają także nasi fachowcy. Szkodliwy może być, bowiem nie tylko sam materiał z którego wykonano kozaczki, czy botki, ale też torebki wrzucane do butów, by chłonęły wilgoć.

- Różnorodność surowców, materiałów i dodatków, stosowanych do produkcji i w trakcie przechowywania wyrobów skórzanych i skóropodobnych, wiąże się z możliwością występowania w gotowych wyrobach różnorakich substancji chemicznych - wyjaśnia mgr inż. Józef Gafka (55 l.) z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

 

Jak w takim razie kupować buty, aby były one dla nas bezpieczne? Specjaliści podpowiadają, że nie pozostaje nic innego, jak zdać się na zmysł węchu. Buty, które drażnią nasz nos i zamiast neutralnego zapachu pachną chemią, od razu powinniśmy odłożyć na półkę.

 

Co czai się w butach?

 

- kancerogenne aminy aromatyczne, które powodują raka

- formaldehyd powoduje uczulenia oraz podrażnienia skóry

- związki chromu Cr (VI) powodują uczulenia, czerwone i swędzące plamy

- pigmenty zawierające metale ciężkie powodują uczulenia

- pestycydy powodują uczulenie i wysypki

- biocyd furmaran dimetylu (DMF), obecny jest często w saszetce dołączonej do wyrobu. Powoduje zapalenie skóry

 

Małgorzata Zawadzka (22 l.), mieszkanka Gdańska

Gdy czuć naturalną skórę, albo zapach w ogóle jest niewyczuwalny, wiem, że produkt jest niezłej jakości. Kiedy buty śmierdzą chemią, natychmiast odkładam je na półkę

 

mgr inż. Józef Gafka (55 l.) z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku

Różnorodność surowców, materiałów i dodatków, stosowanych do produkcji i w trakcie przechowywania wyrobów skórzanych i skóropodobnych, wiąże się z możliwością występowania w gotowych wyrobach różnorakich substancji chemicznych

 

źródło:

http://www.fakt.pl/Naukowcy-Wachaj-buty-zanim-kupisz-,artykuly,92576,1.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tak to wcale nie taki głupi temat...

Wielkoprzemysłowe garbarnie niestety się nie litują i jest im obojętne do czego stosują skóry "Producenci ".Ci tnąc koszta nie mają litości .

Skóry wyprawiane chromowo - wyprawia się szybciej i skóra idealnie nieomal da się zabarwic w celowany kolor ,co ułatwia życie "producentom"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Sorry za odgrzebywanie tematu, ale trafił on w moje "gusta"....

 

Ja wącham nie tylko buty, ale wszystkie elementy ubioru zanim kupie - takie moje zboczenie. Nigdy nie kupuję produktów, które śmierdzą chemią, lub jak ja to nazywam "chińszczyzną" lub gumą i plastykiem.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wącham butów, ale sklep, w którym byłoby czuc cińska gumę (wiecie, takie tanie buty tak śmierdzą), opuściłbym czym prędzej. Sklepy z obuwiem skórzanym czy porządnym sportowym pachną zupełnie inaczej...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Kupiłam buty skórzane w firmowym salonie, nie były tanie, kolor biały model Samba. Śmierdzą chemią, wietrzenie i pryskaniem dezodorantem do obuwia nie pomaga. Zamierzam reklamować te buty, czy ktoś miał taki przypadek. Mam taki sam model ale w czarnym kolorze i wszystko jest ok. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.