Jump to content

Mało interesujący temat BUTÓW - punkt widzenia, młodego pokolenia


nie_problem

Recommended Posts

20.jpg

 

Bardzo fajna inicjatywa i projekt wykonany przez licealistów oraz ich nauczycieli z Gniezna ...

 

Kilka cytatów, by zachęcić do przeczytania :)

 

Czym się zajęliśmy?

Pracę zaczęliśmy od wyboru tematu, co wcale nie było takie proste. Mieliśmy mnóstwo pomysłów. Ostatecznie postanowiliśmy zająć się, na pierwszy rzut oka banalnym i mało interesującym, tematem butów. Ale kiedy zaczęliśmy zgłębiać ten temat, okazało się, że jest on zaskakująco ciekawy. Tak naprawdę, do tej pory wiedzieliśmy o butach bardzo niewiele. A buty dzieliliśmy na wygodne i niewygodne, letnie i zimowe…

Postanowiliśmy zająć się butami „od stóp do głów”. Poznaliśmy historię butów, metody ich konserwacji oraz naprawy, rodzaje obuwia, sposoby wiązania sznurowadeł. Ponadto przyjrzeliśmy się ich budowie i produkcji, poznaliśmy pracę szewca. Zgłębiliśmy jeszcze wiele innych tematów, odszukaliśmy mnóstwo ciekawostek związanych z butami. Zainteresowało nas zagadnienie wpływu butów na nasze zdrowie, czy choćby but w literaturze.

 

Kto zajmuje się naprawą obuwia? Wiadomo, to oczywiste, że szewc. Co trzeba zrobić, aby zostać szewcem? Nie ma już techników o specjalności szewskiej. Pozostaje jedynie szkoła zawodowa o tym profilu lub po prostu praktyka w zakładzie szewskim (przez 3 lata), a potem dopiero się można starać o „papiery” potwierdzające zdobycie tego zawodu. Czym zajmuje się szewc? Nie tylko naprawia buty, ale również wymienia fleki, obcasy, wymienia podeszwy, stalki. Część szewców jest również kaletnikami, dzięki czemu potrafią oni zszywać skóry. Szewc aktualnie nie jest zbyt popularnym zawodem. Jednak na brak zleceń szewcy nie narzekają. Co prawda, konkurencją dla nich są tanie, ale słabej jakości buty produkowane w Chinach, ale stali klienci nie zawodzą, a co warte uwagi- pojawiają się także nowi.

Dawniej praca szewca była bardziej męcząca. Nie było aż tyle maszyn co dzisiaj: łaciarka (zszywa skóry), czyszczarka (wygładza brzegi), prasa mechaniczna, aktywizator (przyspiesza schnięcie kleju). Wielu szewców nadal potrafi ręcznie uszyć buty, a zdarzają się także takie zlecenia od indywidualnych klientów. Nie musi on też wykorzystywać tyle co dawniej ręcznych narzędzi szewskich: różnego rodzaju noże, szydła, igieł, karbowników, gładzików, tarników, . Narzędzia, które wykorzystuje się także dzisiaj to: młotek szewski, kleszcze (naciąganie skór), obcęgi (wyjmowanie gwoździ), znacznik (zakrywanie otworów po gwoździach, tworzenie nowych otworów), skrobak, kowadełka do haków, stopki żelazne (umieszcza się na nich kopyta z poszczególnymi częściami buta). Kolekcję takich ręcznych narzędzi szewskich można zobaczyć np. w warsztacie Pana Ryszarda Starczewskiego (patrz mapa zakładów produkujących obuwie oraz zakładów szewskich).

Praca szewca nie jest łatwa. Wymaga cierpliwości, ale też jak wielu szewców zwraca na to uwagę, również często zamiłowania. W jaki sposób utrzymują się na rynku? Przede wszystkim zakłady szewskie zwracają dużą uwagę na czas wykonywania zlecenia. Nieraz się zdarza, że dany but czy buty można naprawić już w 15 minut, czyli praktycznie na miejscu. Półki w zakładach szewskich pełne są butów: zarówno tych zrobionych jak i do naprawy. Każdy but jest inny, więc ciężko określić jednoznacznie, ile trwa średni czas naprawy butów. Jeżeli chcemy już iść w statystyki to ten czas wynosi średnio 20 min. Przy 8 godzinach pracy można więc naprawić sporo butów… Szewcy sięgają także po materiały dobrej jakości. Najczęściej pochodzą one z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji. Dobrze dobrane komponenty pozwalają znacznie przedłużyć żywotność butów. Ciekawostką jest, że najwięcej osób odwiedza szewca, kiedy nasze buty się rozkleją… Może więc kogoś zachęcimy, aby został właśnie w przyszłości szewcem? Pamiętajmy tylko, że każdy przyszły szewc musi umieć dbać o buty…

 

Całość tu:

http://www.2lo.gniez...hem 3/index.php

 

No i co myślicie?

Czy trend się odwróci i młodzi zaczną na nowo dostrzegać potencjał w zawodach technicznych, w rzemiośle, w zawodzie szewskim ... czy nadal będziemy mieli na ulicach tysiące bezrobotnych magistrów po humanistycznych studiach?

Link to comment
Share on other sites

Guest belzebub

Wdzisiejszych czasach jest bardzo trudno wykształcic sie w zawodzie szewca szkoły zostały pozamykane a zakładów szewskich które mogły by kształcic jest coraz mniej. Jest ich mniej bo nie ma tam fachowców. Kiedy ja ,,BYWAŁEM'' hahaha :D w tych szkołach to młodych było bardzo dużo, moich ruwiesników, szliśmy za pieniadzem gdyz na praktyce mozna było troszke zarobic, a i zakładów było duzo to nas kształciły. Teraz małe zakłady nie wytrzymały konkurencji duzych fabryk no i popadały jak muchy na zime :smiling:

 

A zapomniałem dodac ze temat jest interesujący i bogaty wiec zachecam kazdego kto ma tylko chęc niech próbuje szewstwa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.