Jump to content

nubuk olejowany, impregnat

Recommended Posts

Witam,

jakiś czas temu zakupiłem buty "ECCO Soft 7 tred II" są to buty wykonane z olejowanej skóry nubukowej. Razem z butami polecono mi dwa środki do czyszczenia/ochrony -

https://pl.ecco.com/pl-PL/Leather-Goods/product/5642828884/ECCO-Oil-Tonic

https://pl.ecco.com/pl-PL/Leather-Goods/product/5642729190/ECCO-Repel

Po zastosowaniu środka "ECCO-Repel" zauważyłem, że but wyraźnie zrobił się ciemniejszy niż był oryginalnie (ciemniejsze miejsca/plamy) czy jest jeszcze możliwość żeby przywrócić oryginalny kolor ? Próbowałem czyścić buta środkiem "Tarrago Universal Cleaner" do tego gumki/szczotki do nubuku, ale nie widać poprawy.

20240314_211040.thumb.jpg.39b7dd62084dd9d9b300b19b8de10a50.jpg20240314_211132.thumb.jpg.e66222df5f9019a63e61e6c454ddfac0.jpg

Z ciekawości spryskałem kawałek szmatki środkiem "ECCO-Repel" i zauważyłem, że wyraźnie zostawia "ciemniejsze plamy" których nie można się potem pozbyć więc wydaje mi się, że to po tym środku kolor buta stał się ciemniejszy.

20240314_210920.thumb.jpg.7cd7b1bf579f17e7cf2a47914e915fe6.jpg

Dodatkowo jakiś czas temu zauważyłem, że z tyłu buta (przy obcasie) zrobiła się plama/zaciek, którego nie mogę wyczyścić.

20240314_210737.thumb.jpg.f2a88be595f182be3700cd3705b93ccc.jpg

Edited by sienikam

• sienikam changed the title to nubuk olejowany, impregnat

Preparat zapewne zawiera jakieś substancje natłuszczające, stąd ciemniejąca skóra. Raczej trudno to będzie odwrócić. Stosując kolejne, coraz mocniejsze preparaty też można narobić sobie problemów. Może z czasem nieco się poprawi. Zawsze rób próbę weryfikującą przed zastosowaniem czegokolwiek. Na przyszłość to do skór olejowanych przetestuj sobie SAPHIR BDC Onguent - on dla większości skór jest neutralny, jeżeli chodzi o odcień.

23 godziny temu, MOD napisał(a):

Preparat zapewne zawiera jakieś substancje natłuszczające, stąd ciemniejąca skóra. Raczej trudno to będzie odwrócić. Stosując kolejne, coraz mocniejsze preparaty też można narobić sobie problemów. Może z czasem nieco się poprawi. Zawsze rób próbę weryfikującą przed zastosowaniem czegokolwiek. Na przyszłość to do skór olejowanych przetestuj sobie SAPHIR BDC Onguent - on dla większości skór jest neutralny, jeżeli chodzi o odcień.

czy do tych plam (zacieków) przy obcasie również próbować tego środka SAPHIR BDC Onguent ?

Można spróbować, choć warto wiedzieć, że charakterystyką skór olejowanych jest generalnie nierównomierne wybarwienie i miejscowe rozjaśnienia, tam gdzie skóra pracuje. Taki urok tych skór. Na jednych jest to bardziej widoczne, na innych mniej, ale generalnie wypada to polubić lub kupować buty z innych surowców. Oczywiście, jeżeli te plamy pojawiły się na skutek zastosowania jakiegoś preparatu można próbować je zniwelować cleanerem lub balsamem. Czy się uda? Nie potrafię zagwarantować.