Skocz do zawartości

Zawilgotnienie/pleśń na obuwiu - prośba o radę


GatoVerde

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Maz polecił mi to miejsce - powiedział, że u Was znajdę odpowiedzi na dręczące mnie pytania.Do tej pory po przejrzeniu forum znalazłam jeden wątek dotyczący podobnego problemu, jednak nie odpowiedział na moje pytania. 
 

3 miesiące temu, po przeprowadzce wszystkie nasze buty (uprzednio zakonserwowane na kolejny sezon) w pudełkach trafiły do piwnicy.
Teraz okazało się, że na jednej z par (leżącej na ziemi!) wyrosła... Pleśń? Inny rodzaj grzyba? Gdy przyniosłam je na górę, chodziły po nich małe, białe robaczki - niestety nie mam fotografii.
Buty śmierdzą stęchlizną, typową dla piwnicy. Wnętrze buta także wygląda na 'zainfekowane'.

Poniżej załączam zdjęcia butów w obecnym stanie. Jeśli będzie konieczność dokładniejszej fotografii  - zrobię i podeślę. 
Mam podejrzenie, że w czasie ulewnych deszczy na Śląsku piwnica nam zawilgotniała.

I teraz pytanie:
Czy dam radę jeszcze je odzyskać? Jak należy przeprowadzić dezynfekcje (zarówno w środku jak i na zewnątrz)?
Czy powinnam (by zapobiec temu w przyszłości) położyć buty np. Na platformie styropianowej?

 

Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam!

Bok_buta_z_bliska.jpg

Bok_buta_z_daleka.jpg

Bok_buta_z_bliska_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pleśń i grzyb to przede wszystkim nie radzę bagatelizować problemu. To może się rozwijać i być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Także przedmioty zaatakowane pleśnią, albo natychmiast wyizolujcie (jeżeli chcecie o nie walczyć), albo zutylizujcie. 

 

Buty + pleśń? Ty są różne podejścia. Znam przypadki, w których ludzie w panice palili całe kolekcje butów, bo na 2 parach znaleźli pleśń. Są i tacy, którzy próbują buty ratować. Taka walka ma sens, jeżeli są to buty warte zachodu. Tu posłużę się kilkoma cytatami, bo to już w zasadzie było wielokrotnie przerabiane. 2 sposoby zapożyczone od szewców:

 

Cytat

OPCJA A

  1. Głębokie i gruntowne czyszczenie skóry - Renomat
  2. Produkty wspomagające, które ponoć zawierają jakieś cząsteczki, które pomagają w takich przypadkach: Avel Textil Cleaner lub Tarrago Fresh Deo
  3. Musisz mieć pewność, że skóra po tych zabiegach będzie dobrze wysuszona (w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła). Możesz wspomóc się silikonowymi saszetkami, które można znaleźć w nowych torbach, plecakach, butach. 
  4. Skóra po zabiegach będzie przesuszona. Wypada ją zatem dobrze natłuścić: Tarrago Dubbin

 

OPCJA B

  1. Głębokie i gruntowne czyszczenie skóry - Renomat. Pozostaw do pełnego wyschnięcia.
  2. Zrób to jeszcze raz za pomocą RENOMATU, ale bardziej obficie. Następnie nie czekaj do pełnego wyschnięcia. Do wyciągnięcia wilgoci wraz z pozostałościami zastosuj obficie AVEL HUSSARD De Sommieres.
  3. Po wyschnięciu dokładnie oczyść skórę za pomocą TARRAGO Universal Cleaner.
  4. Na koniec zastosuj Tarrago Fresh Deo.
  5. Po tych zabiegach o skórę możesz dbać już w tradycyjny sposób - kremy, balsamy, tłuszcze, koloryzacja.

 

Ponadto w wielu warsztatach szewskich są ozonatory i dezynfektory. I jak to w życiu bywa - mają swoich zwolenników i oponentów. Pierwsi twierdzą, że świetnie zdają egzamin, drudzy że to czysty marketing. 

 

W zakładach szewskich są już na wyposażeniu urządzenia typu dezynfektor radzące sobie z ciężkimi przypadkami.

 

Co do przechowywania, to obawiam się, że piwnica nie będzie dobrym miejscem dla butów, na których nam zależy. Pleśń rozwija się zwłaszcza tam, gdzie ma do tego sprzyjające warunki. Czyli wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji.  Na to należy zwrócić szczególną uwagę. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.