Jump to content

Przyszłość szewstwa.


qbeq

Recommended Posts

Dobry Państwu 

Jak widzicie przyszłość naszego zawodu? Już nie mówię o samych cechach bo to raczej agonia. Myślę o wszystkich: mistrzach czeladnikach i "wymieniaczach fleków"-osobach siedzących w produkcji i naprawie obuwia. Mam wrażenie że nasz zawód kurczy się w zastraszającym tempie. Praktycznie brak nowych osób nawet do nauczenia sie wymiany fleków. Powoli na mapie Polski pojawiają się spore dziury szewskie. 

Link to comment
Share on other sites

A ja myślę, że historia jednak zatoczy koło i zawody rzemieślnicze wrócą do łask. Wydaje mi się, że do zawodu szewca już dziś patrzy się z większym szacunkiem niż jeszcze kilka lat temu. Ludziom w końcu znudzi się tanie, chińskie i zaczną szukać wartości w przedmiotach, które warto naprawiać. Modne zaczyna być Slow-Fashion. Wydać więcej, ale mieć na lata. Dotyczy również butów, a takie trzeba jednak serwisować.

Link to comment
Share on other sites

Taka jest rzeczywistość,ja jestem tego przykładem , po 22 latach zamknąłem warsztat. Klejenie tanich butów których wykonanie nie daje szans na dłuższe używanie  psuje nam opinie, nikt się nie przyzna że kupił tanie badziewie ale że był u szewca a buty i tak się rozleciały to tak! , qbeq na pewno wie o czym mowa.

Czy historia zatoczy koło?    świat się zmienia , nie wrócimy do korzeni.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Difer to że zamknąleś zakład? Jak, dla mnie byłeś jednym z najbardziej ogarniętych w fachu. Mam właśnie najwięcej w zakładzie klejenia butów tekturowych które się kruszą, lub paski w sandałkach które się łuszczą ? zdaje sobie sprawę że jak się odkleją będzie wina szewca a nie badziewia które kupili po 20 zł. 

Nawet jak historia zatoczy koło to już wtedy nie będzie komu uczyć szewców ?

Mentalność ludzi którzy zachwycili się tanimi butami powoli się zmienia oby nie za późno. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.