Jump to content

Farbowanie butów z membraną gore-tex


PRZEMEK1981
 Share

Recommended Posts

Witam mam pytanie w sensie wyboru najlepszych środków do odnowienia butów z membraną gore-tex, pierwszy raz mam do czynienia z butami z taką membraną i nie chce użyć niewłaściwych preparatów, na wstępie zacznę od tego, że chciałbym dokładnie wyczyścić czyli jakiś cleaner i później na zdjęciu widać że buty mają niebieskie przeszycie (logo timberland i pojedyńcze szwy w kolorze niebieskim) chciałbym całe buty zrobić w kolorze zbliżonym do tych na noskach czyli czarne ale żeby nie zafarbować logo i teraz pytanie czy jest to możliwe?? czy jest jakiś impregnat do nałożenia wcześniej przed farbowaniem np na nici żeby później zmyć z tych przeszyć farbę czy pozostaje tylko pędzelek i delikatne "rzeżbienie" przy tym aby nie zafarbować nici i zaklejenie ich np taśmą przed malowaniem, a może jest jakiś inny sposób. Buty po koloryzacji na pewno trzeba będzie zaimpregnować i najlepiej jakiego środka użyć do butów z membraną.?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i doradzenie

Pozdrawiam 

Przemek

IMG_20170917_143118.jpg

IMG_20170917_143129.jpg

IMG_20170917_143151.jpg

Link to comment
Share on other sites

Czyszczenie to najmniejszy problem, bo tu możesz użyć sobie spokojnie jednego z uniwersalnych produktów typu Universal Cleaner Tarrago czy Shampoo Tarrago.

Sposób malowania dobiera się na bazie prób na konkretnym przypadku. Próby powiedzą ci, czy dobrałeś optymalne farby, czy te konkretne nici chłoną pigment czy nie.

 

Do precyzyjnego malowania są bardzo cienkie pędzelki:

https://multirenowacja.pl/category/akcesoria-pedzle

 

Ewentualnie markery do farb:

https://multirenowacja.pl/angelus-empty-paint-marker.html

 

Ale niektóre nici tak mocno chłoną, że malując skórę tuż obok pigment przechodzi na nić, także to też trzeba po prostu ocenić i podjąć decyzję. 

Jeżeli chodzi o samo zabezpieczenie butów to niezastąpiony będzie Tarrago Nano Protector, bo nim można traktować licówki, zamsze, nubuki, tekstylia, membrany ... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam dziękuję za odp dopiero teraz miałem dostęp do internetu trochę mnie zmartwiles z tym farbowaniem nici, że mogą chłonąć farbę sam  nie wiem co robić bo w multirenowacja.pl jak zapytałem to twierdziła Pani że w ogóle nie da się tego zrobić bo farby są na bazie alkoholu i że bardziej rozplyna się po powierzchni i zaleja nici więc sam już nie wiem czym zadziałać a muszę to zrobić tzn odrestaurowac je bo jesień w pełni a zaraz zima a buty leżą w szafie, ehh 

Link to comment
Share on other sites

Tak właśnie jest. Farby alkoholowe na skórach, które są w stanie chłonąć "rozpływają się" może nie tyle po powierzchni, co wchłaniają się jak w gąbkę i czasem ciężko przewidzieć, jaki jest będzie efekt, bo różne materiały różnie reagują. To samo z nićmi. Jedne chłoną, inne nie. Dlatego pisałem o próbach. 

 

Z kolei farby akrylowe kryją powierzchniowo i tych raczej nie brałbym tu pod uwagę. Sprawdzają się przy syntetykach i słabszych skórach. Najczęściej stosowane przy personalizacji kicksów. 

 

Jak chcesz się w to bawić to musisz brać pod uwagę pewne ryzyko i cenę zabawy. Jeżeli chcesz mieć po prostu dobrze wykonaną robotę bez stresu to raczej zleć to komuś, kto zajmuje się tym na codzień. Godne polecenia firmy specjalizujące się w takich renowacjach:

 

http://obuwnik.pl/

https://wielkishoe.com/

 

Link to comment
Share on other sites

[[Tzw. pakiety membranowe stosowane w butach stanowią fazę rozdzielającą dwie inne fazy, która działa jako pasywna lub aktywna bariera dla transportu masy między nimi. W sensie fizycznym membrany są to cienkie i sprężyste powłoki wytworzone w zaawansowanych technologiach przerobu materiałów syntetycznych. Ich głównym zadaniem jest nie dopuszczanie do przedostawania się wody do powierzchni skóry ludzkiej, przy jednoczesnej możliwości przepuszczania pary wodnej na zewnątrz. Membrana nie jest oddzielnym materiałem, jest natomiast specjalną warstwą. W sprzedaży membrany występują w postaci pakietów z materiałem wierzchnim, podszewką, tkaniną dystansującą i specjalną siateczką.]

Wydawnictwo  Sigma – Not, Przegląd Włókienniczy 4/2013, str.23

 

 Zastanawiam się czy przypadkiem podczas próby malowania butów z zastosowaną membraną GORE-TEX nie dojdzie do "ZAPCHANIA" mikroporów membrany. Nie wiem w tym modelu, gdzie została zastosowana, na jakim obszarze itd, jednakże problem bym rozważył przed podjęciem działań.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za sugestie może być faktycznie tak jak piszesz dlatego mocno się zastanawiam czy brać się za koloryzację, hmmm obuwnik.pl zdecydowali się na zmianę koloryzacji ale nic nie wspominali o tym , że membrana może zostać zniszczona poprzez nieodpowiednie dobrania preparatów do farbowania, nie wiem czy nie ograniczyć się do wyczyszczenia butów, pomalowania tylko tych ciemnych wstawek a później impregnacji i na tym nie zakończę, co myślicie???? Chyba że jeszcze jakieś sugestie, bo powiem szczerze chyba nie zależy Mi już na tych niebieskich nitkach nawet gdyby przefarbowały się czarny kolor, przeżyję

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że farby alkoholowe są pod tym względem dość bezpieczne. Nigdy nie zaobserwowałem, by cokolwiek zapychały lub wpływały na oddychalność jakichkolwiek materiałów i membran. Również nie odczułem tego przy dobrych cielęcych licówkach, nubukach czy zamszach, ale z membraną malowałem tylko 1 parę, więc tu doświadczenia praktycznie żadne. Natomiast akryle kryją powierzchniowo więc pewnie mogą pod tym względem być bardziej problematyczne. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.