Jump to content

"Aksamitna Matowa z lekkim połyskiem" skóra licowa - jak dbać?


ejzojeden
 Share

Recommended Posts

Jako nowy forumowicz Witam wszystkich

O istnieniu forum wiedziałem od dawna, zaglądałem od czasu do czasu próbując zdobyć wiedzę dot. pielęgnacji obuwia. Niestety/stety zakupiłem buty wykonane z nietypowo wykończonej skóry i nie jestem w stanie samemu doszukać się sposobu ich pielęgnacji.

 

Zakupione buty są włoskiej marki Diesel z ich najwyższej  linii "black gold" wykonane we Włoszech, prawdopodobnie przez jakiegoś podwykonawcę. Mam co do tych butów dwa pytania. Pierwsze dotyczy sposobu impregnacji i pielęgnacji skóry cholewkowej, drugie sposobu zszycia gumowej podeszwy z cholewką (tak wiem że to nie ten dział ale jako nowy forumowicz nie chcę zakładać 2 nowych tematów).

Skóra z jakiej wykonana jest cholewka to na 99% skóra licowa a nie olejowany nubuk (miałem w ręku obuwie trekingowe z olejowanego nubuku) Jednak skóra nie jest wykończona na gładko nie jest śliska zimna w dotyku, jest ciepła jak skóra w bardzo wysokiej jakości galanterii skórzanej paskach siodłach pochwach noży. Na skórze widoczne z bardzo bliska są pory nie są widoczne natomiast  "linie papilarne" (poza językiem) to tyle jeśli chodzi o opis. Poniżej zamieszczę zdjęcia butów prosto ze sklepu. W rzeczywistości skóra sprawia wrażenie ciemniejszej i jednolitej kolorystycznie, jest barwiona na całej grubości, niestety chłonie wodę niemal jak gąbka

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Przeszukując forum znalazłem wątek

http://www.wbutach.pl/topic/365-nie-wiem-co-to-za-skora-i-jak-ja-pielegnowac-prosze-o-pomoc/?hl=%2Bmatowa+%2Bsk%C3%B3ra#entry2630

w którym do podobnych butów polecany jest balsam saphir onguet i szczotki/gumy do czyszczenia nie rozwiązuje to problemu impregnacji, buty kupiłem z myślą o zimie, zaspach, błocie pośniegowym, nieodśnieżonych chodnikach. Buty będą eksploatowane wyłącznie w mieście wyłącznie w prawdziwie zimowych warunkach pryiorytetem jest więc ochrona przed solą.

Podobna skóra jest testowana w tym wątku

http://www.wbutach.pl/topic/1142-skora-farbowana-na-wskros-wykonczona-anilinowo/

Drugie pytanie dotyczy sposobu zszycia podeszwy. Podeszwa jest przyszyta dwoma nićmi, pierwsza jest poprowadzona wokuł całego buta, druga jest poprowadzona tylko wokół przedniej części cholweki i przeszywa podeszwę na wylot. Nie jest jednak poprowadzona w kanale tylko na zewnątrz bieżnika, powinna więc przedrzeć się już po kilku użyciach? Czy  nie wpłynie to na trwałość buta? Czy będzie możliwość naprawy?

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Pielęgnacja:

Przede wszystkim przy tego typu skórach trzymaj się złotej zasady:

 

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

Ja takie buciory impregnowałbym tłuszczowo, ale skóra na pewno wtedy pociemnieje.

Jeżeli coś spokojniej i bezpieczniej dla koloru, to ewentualnie:

  1. Czyszczenie - Universal Cleaner
  2. Impregnacja - Saphir Onguent
  3. Poprawić można - Nano Protectorem Tarrago

 

Szycie:

Faktycznie nietypowo. Nie widziałem jeszcze takiego patentu i chyba też obawiałbym się przecierek. Aczkolwiek Dobry Szewc zawsze coś wymyśli w razie awarii :)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za rady

Rozważam jeszczę jedną opcje mianowicie:

1 zaimpregnować dubbinem 

2 nałożyć na cały buy ciemnobrązowy krem i wypolerować

3 na nosek i piętę nałożyć ciemnobrązowę pastę/wosk i spróbować uzyskać lustro

czynność 2 i 3 powtórzyć jeśli będzie taka potrzeba. Myślę że byty dużo zyskały by na wypolerowanych noskach a dodatkowo były by łatwiejsze w pielęgnacji, boje się tylko że nie uzyskam lustra a skóra będzie miała niejednolitą barwę. Warto rozważać taką opcję?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.