Jump to content

Porady Mistrzów dotyczące pielęgnacji i konserwacji obuwia


Recommended Posts

SUGESTIE I PORADY MISTRZÓW



(Szewcy i pracownie obuwia szytego na miarę)

 

A. Pan Jan Wielądek w rozmowie na temat konserwacji obuwia w sezonie jesienno-zimowym radzi na suchą, czystą skórę obuwia nałożyć glicerynę w płynie, w dalszej kolejności stosując kremy i pasty. Taki sposób postępowania gwarantuje wysoką wodoodporność skóry. Jeżeli zaś chodzi o skórzane podeszwy, dobre efekty daje rozprowadzany na ciepło olej lniany (po podgrzaniu rozprowadzić szmatką lub pędzelkiem, odczekać, aż się wchłonie po czym usunąć nadmiar).

 

B. Pan Bronisław Kurkus podkreśla zaś, iż podstawą w sposobie pielęgnacji obuwia jest kultura osobista użytkownika. Chęć dbania o obuwie to naturalna potrzeba człowieka. Jeżeli ktoś nie czuje takiej potrzeby, nikt go do tego nie zmusi. Tym, którzy jednak o obuwie zadbać chcą Pan Kurkus radzi po użytkowaniu obuwie odstawić na 20-30 minut w chłodne miejsce, by skóra odparowała wilgoć. Następnie na dobę lub dwie doby do butów włożyć prawidła. W dalszej kolejności nakładać tłuszcze, kremy i pasty. W deszczowe dni niezastąpione jednak będą naciągane kalosze na obuwie, których sam mistrz chętnie używa. Pan Bronisław udzielając rad, sam daje przykład - zawsze nosi eleganckie, wypolerowane buty zadając kłam popularnemu: "Szewc bez butów chodzi".

 

C. Pracownia Jan Kielman - na stronie internetowej pracowni (www.kielman.pl) można również znaleźć kilka cennych informacji: "Dobre (i zwykle drogie) buty, jeżeli nie są akurat używane, zawsze muszą być na prawidłach - najlepiej drewnianych. Dzięki nim zgięcia na skórze się prostują, a buty wysychając, nie będą się defasonować i znacznie łatwiej będzie je oczyścić. Mając prawidła śmiało możemy zmywać wodą skórzane spody, które po wyschnięciu muszą zostać dobrze natłuszczone (np. oliwką kosmetyczną). Suszenie nigdy nie może odbywać się przy grzejnikach. Grozi to popękaniem skóry - nawet tej najlepszej. Plamy z soli są prawie nieusuwalne. Jeden ze skuteczniejszych sposobów to pełna kąpiel butów w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła. Szczotką masujemy zanurzone buty (również ich wnętrze - zwłaszcza w miejscu palców) starając się wypłukać ze skóry wyschniętą sól. Najprawdopodobniej nie jest to wyłącznie sól znana nam z zimowych chodników, lecz sól fizjologiczna wydobywająca się wraz z parą wodną ze stóp. Po kąpieli do butów wkładamy prawidła, odkładamy (odwieszamy) do wyschnięcia i natłuszczamy. Kolor pasty dobieramy idealnie do koloru wierzchów butów lub nieco ciemniejszy. Pasta jaśniejsza często powoduje powstawanie białych poprzecznych smug w miejscu zginania się buta nad palcami".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.