Skocz do zawartości

Konserwacja butów Meindl Vakuum


tomazoo28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem posiadaczem butów Meindl Vakuum (http://alpinsklep.iai-shop.com/product-pol-1174-Buty-Meindl-Vakuum-Men.html). Buty mają kilka miesięcy, nie były dotąd używane intensywnie. Zgodnie z poradami sprzedawców, były czyszczone mokrą szmatką (bez dodatków), a po wysuszeniu smarowane preparatem Wolysport Leather Care (http://www.wolysport.pl/product.php5?id=6). Odbyło się to kilka razy. Dwa tygodnie temu buty zostały po raz pierwszy intensywniej użyte, podczas dwudniowej wędrówki w głębokim śniegu, przy lekkim mrozie. Zostały po tym jedynie wysuszone (nie przy grzejniku, piecu itp, tylko w temp. pokojowej). Po wysłuchaniu kilku mądrych osób i przeczytaniu kilku mądrych wypowiedzi uświadomiłem sobie, że warto by o te buciki zadbać. W związku z tym:

 

1) Czy mogę stosować standardowe postępowanie (mydło Avel -> olej HP -> tłuszcz Tucan), czy ze względu na użycie wyżej wymienionego środka, należy zmyć go czymś mocniejszym?

2) Skóra nieco stwardniała i zesztywniała. Czy wystarczy zrobić to, co powyżej, czy też jeszcze jakieś dodatkowe działania?

3) Czy firmowe preparaty Meindla nie mogą być alternatywą dla wyżej wymienionych?

 

Nigdy nie konserwowałem butów w taki sposób i wiem prawie nic na ten temat. Przeczytałem jedynie tutoriale i wypowiedzi m.in. na tym forum i ngt. Proszę zatem o wyrozumiałość i odrobinę pomocy ;)

Edytowane przez tomazoo28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam powiedzieć ?

Zajrzyj jeszcze na outdoor.org.pl i kilka innych a i tu już informacji potwierdzonych nie brakuje .

Sam piszesz ,że skóra stwardniała i jest to niestety objaw zły - skutek łatwy do przewidzenia - pęknie - pielęgnacja nie jest optymalna i jest to nagminny przypadek w tego typu obuwiu .

Sprzedaż środków "przy okazji " nawet tych dedykowanych połowicznie zwalnia od myślenia zarówno sprzedających jak i użytkowników - życie jednak swoje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane na opakowaniu: "Impregnuje i pielęgnuje obuwie sportowe, trekkingowe, górskie i rekreacyjne z gładkiej skóry. Chroni przed wilgocią i zabrudzeniami. Skóra nie traci swojej zdolności oddychania i pozostaje miękka. Nadaje się do obuwia z membranami oddychającymi"

 

Ze strony producenta:

Skład

- rozpuszczalnik

- lanolina

- olej silikonowy

- mieszanina wosków

- mieszanina olejków

- żywica fluorowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Mam wrażenie, że myślenie idzie we właściwym kierunku. Decapant jest naprawdę silny - jeżeli brak wprawy to możesz usunąć to co nakładałeś wraz z oryginalnym barwnikiem.

 

Sugerowałbym chyba jednak do ściągnięcia impregnatów RENOMAT SAPHIR - skuteczny, ale i bezpieczny dla skór pod tym względem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane na opakowaniu: "Impregnuje i pielęgnuje obuwie sportowe, trekkingowe, górskie i rekreacyjne z gładkiej skóry. Chroni przed wilgocią i zabrudzeniami. Skóra nie traci swojej zdolności oddychania i pozostaje miękka. Nadaje się do obuwia z membranami oddychającymi"

 

Ze strony producenta:

Skład

- rozpuszczalnik

- lanolina

- olej silikonowy

- mieszanina wosków

- mieszanina olejków

- żywica fluorowa

 

Sierżant w wojsku by napisał tą ulotkę ..

Goli ,p... ,zęby wyrywa .

:D

Olej silikonowy i żywica fluorowa - normalnie pieszczota dla skóry :D

Toż to skład nikwaxu :D

Przyjacielu czeka cię naprawdę czyszczenie dokładne jak wymienił nie_problem i kilka przykładów na forum znajdziesz co i jak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam

 

Podłączając się pod temat Meindl Vakuum. Niedawno zakupiłem buty Meindl Vakuum GTX (nubuk nieolejowany). Studiując różne fora w kwestii impregnacji tych butów dokonałem wyboru zestawu: HP Oil + Tucan. Pozostają mi wątpliwości w kwestii kiedy dokonać impregnacji? Buty praktycznie raz chodzone. Używane będą w większości, w śniegu. Czekać, aż zaczną puszczać? czy profilaktycznie potraktować je specyfikami póki nowe i czyste. Niby mógłbym czekać ale jeśli dobrze rozumiem - i tak będę musiał w jakiś sposób skórę odżywiać i to pewnie z użyciem jednego z wymienionych preparatów. Więc może zrobić to od razu?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez bisk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.