Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek ... tradycyjnie smile.gif

 

01m.jpg

 

Po co prawidła?

 

Wysokiej jakości obuwie nie obejdzie się bez dobrych drewnianych prawideł, będących niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji obuwia. Inwestując w dobre prawidła wyświadczysz przysługę sobie i swoim butom, które dzięki nim będą służyły przez długie lata. Najlepsze salony sprzedaży, sklepy i pracownie nie wypuszczą klienta z wysokiej jakości obuwiem bez właściwych prawideł, które zapewnią zakupionym butom długowieczność.

 

Najlepsze prawidła to prawidła cedrowe 2-częściowe, imitujące anatomię ludzkiej stopy (dokładnie wypełniają przednią część cholewki i tył buta nie deformując jego bryły oraz zapewniając utrzymanie naturalnego kształtu - zapobiegają kurczeniu i marszczeniu się skóry). Poza regulacją długości, reguluje się ich szerokość umożliwiając optymalne wypełnienie buta. Najwyższej jakości prawidła wykonuje się z surowego cedrowego drewna. Prawidła z drewna impregnowanego lub co gorsza lakierowanego nie chłoną wilgoci z wnętrza buta pozwalając na deformacje skóry, rozwój bakterii i mikroorganizmów, co w efekcie może doprowadzić do wydzielania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza obuwia, w skrajnych przypadkach do rozwoju pleśni czy grzybicy. Oczywiście przy odpowiedniej konserwacji wnętrza buta można tego uniknąć przy używaniu nawet plastikowych prawideł, ale wymaga to zaangażowania i stosowania odpowiednich środków chemicznych.

 

 

Dlaczego drewno cedrowe?

 

Drewno cedrowe posiada wyjątkowe właściwości - doskonale absorbuje wilgoć z wnętrza buta, a dzięki zawartym w sobie naturalnym olejkom eterycznym, pozostawia jednocześnie wyjątkowy, charakterystyczny przyjemny zapach. Badania wykazały, że drewno cedrowe zabija drobnoustroje i bakterie gnilne.

 

Niezwykłe właściwości drzewa cedrowego były wykorzystywane już w starożytności. Cedr stosowano do wyrobu skrzyń do przechowywania żywności, odzieży i innych produktów, ponieważ jego intensywna woń zapewnia ochronę przed szkodnikami. Pozyskiwany z cedru olejek, dzięki swym właściwościom leczniczym, pielęgnacyjnym i oczyszczającym znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz w przemyśle kosmetycznym. Doceniono korzystne oddziaływanie cedru na organizm człowieka, przede wszystkim na system nerwowy (ludziom cierpiącym na nerwice, histerię czy bezsenność zaleca się jak najdłużej stać obok cedru). Drewno cedrowe od zawsze stosowane jest w budownictwie i meblarstwie. Struktura i właściwości cedru zapewniają wyjątkową wytrzymałość przy zachowaniu naturalnej lekkości i miękkości. Cedr ceniony jest ze względu na piękną strukturę drewna, ale także jako naturalny środek dezynfekujący powietrze w pomieszczeniu, który ma korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mając na uwadze wszystkie właściwości tego wyjątkowego materiału należy zgodzić się z autorytetami branży obuwniczej, które od zawsze jednogłośnie rekomendują prawidła cedrowe.

 

03.jpg

 

01.jpg

 

02.jpg

 

04.jpg

 

http://multirenowacj...owe-saphir.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nic specjalnego. Mam wrażenie, że wszystkie tego typu prawidła produkowane są u jednego Chińczyka. Polecam spróbować dobrego cedru (nie tego okazyjnego) i porównać właściwości w praktyce.

Niesamowity zapach i właściwości chłonne. Ale podstawa to optymalne wypełnienie cholewki.

 

Jeżeli chodzi o prawidła bukowe, również polecam poszukać wyższej półki. Są na rynku również lepsze jakościowo pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wklei pan kilka fot z tymi Bama ?

Bama i Tana to nie jest taka wysoka półka - fajnie że są z drewna - ale warto poczytać o właściwościach samego cedru .

Wspomniany cedr (już w starożytności stwierdzono) wykazuje właściwości bakteriobójcze .

Drewno bukowe wykazuje niestety mało wskazane właściwości :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

niestety zdjęc na forum wstawiać nie umiem :-( , gdyby ktos moglby mi pomóc to podeśle na maila.

Z tego co pamiętam to na pudelku było napisane Made in EU, też jakoś nie kojarzę drewna bukowego z Chin ,

a troszkę się na drewnie znam . Cedrowe wyroby Made in China dobrze znam.

Czy to jest wysoka czy niska półka to ja nie wiem, ale z obserwacji np w Niemczech wiem,że to wiodąca marka.

 

A jako wieloletni użytkownik różnych prawideł drewnianych uważam ,że wlasnie te które nie mają sprężyn , bo sprężyny z czasem się

"wyrabiają" i prawidło traci część funkcji , lecz właśnie te z mechanizmem śrubowym są najlepsze.

 

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez robciuw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem .

Mechanizm śrubowy pozwala na minimalne dopasowanie w dwóch płaszczyznach buta .

Co do porównania cedru do buka - no niestety niema co wiele porównywać (bez obrazy)

Niemcowi można wcisnąć naprawdę sporo bo do końca (przeciętnie) biedny to on nie jest ,co nie oznacza, że nie wiedzą i nie znają innych marek .

Bama ma niestety słaby marketing nastawiony na duże supermarkety i stwierdzam to organoleptycznie (na terenie całej europy ) - nie upierał bym się na tej podstawie co do wiedzenia prymu na rynku w oparciu o taki fakt .

Ja mówię natomiast o przepaści w jakości już na podstawie samego materiału użytego - to jakby porównać VW do Bugatti .

 

P.s.

Przycisk na dole po prawej stronie [Więcej opcji]

Po lewej na dole obok spinacza - [Dodaj plik] czyli jak w poczcie .

Z linku - ikona obrazek i wklejamy adres url foty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oczywiście czytałem tego posta, ale dalej nie wiem jak dobrać prawidła, ich głównym zadaniem jest wypełniać cały przód buta, czy bardziej go "rozpierać" aby się w "łódeczkę" nie wywijał.

Czy używanie takich najprostszych plastikowych prawideł ma sens (nie mogę pozwolić sobie na kilka par drewnianych)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wypunktuję z grubsza.

 

Prawidła plastikowe

  • wypełniają buta i to niezbyt dokładnie, gdyż brak tam regulacji

Dobre prawidła cedrowe

  • dzięki regulacji w obu kierunkach dokładnie wypełnią buta zachowując skórę w dobrej kondycji - zapobiegają marszczeniu się skór, ich deformacjom (nie rozciągną, do rozciągania są inne prawidła lub Szewc)
  • doskonale pochłaniają wilgoć
  • działają bakteriobójczo - cedr zabija ustroje i bakterie gnilne
  • te dobrej jakości przepięknie pachną, gdyż zawierają olejki eteryczne (nie ma konieczności stosowania dezodorantów, odświeżaczy - oszczędność)
  • cedr posiada właściwości lecznicze, ale nie wiem czy jest sens stać koło prawideł :)

Wielu robi tak - 1-2 pary prawideł cedrowych w domu. Reszta plastikowe. Kluczowe jest pierwsze 12-24h po ściągnięciu butów z nóg, zatem wtedy wkładają buty na prawidła cedrowe. Później wymieniają na plastikowe, bo cedrowe wędrują już do kolejnej pary ściągniętej z nóg :)

 

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam Ci napisać :) Kup parę dobrych prawideł cedrowych i jedną parę okazyjnych prawideł cedrowych. Wróć do tego posta po 3 latach i oceń jakość jednego i drugiego cedru z perspektywy czasu :)

 

Powiem Wam jedno - zapach cedru świetnie wpisuje się w Świąteczny klimat :) Już kilka osób pożyczało ode mnie prawidła (nowe), by dać powąchać w domu żonie haha :) Ich można używać jako gadżetu zapachowego, stawiając gdzieś na telewizorze ... o cholera, dziś chyba tylko ja mam jeszcze telewizor, na którym można coś postawić? :blushing::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 11 miesięcy temu...

Przepraszam, że odkopuję temat. Należy mi się z tej okazji Złota Łopata. Do rzeczy :D

Zamówiłam sobie historyczne oficerki, szyte na miarę w większości ręcznie (!), z porządnej skóry. I tak dalej i tak dalej. Będę potrzebowała do nich prawideł, najlepiej właśnie cedrowych. I tu pojawia się pewien problem. Nie mam zielonego pojęcia, skąd takowe wziąć do oficerek. I w ogóle z czym to się je, bo nigdy takowych nie używałam, ba, na oczy nie widziałam :). Takie czasy niestety. 
Czy ktoś z Was, Drodzy forumowicze, orientuje się, gdzie mogę prawidła cedrowe do oficerek nabyć? Czy jest może jakaś lepsiejsza firma, która takie sprzedaje? A może ktoś zna jakiegoś stolarza, co takie na zamówienie wykonuje? Buciki pojawią się lada chwila i chcę je odpowiednio...przywitać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że będzie ciężko, ale coś tam jest :)

Jeżeli buty są robione na miarę, to optymalnie byłoby poprosić pracownię wykonującą zlecenie, by wyposażyła buty w prawidła zrobione na bazie kopyt. To zawsze jest absolutne optimum. Jeżeli nie będzie dostępu do cedru, sprawdzą się również bukowe.

U Kielmana, w niektórych oficerkach możemy zobaczyć drewniane prawidła:

dsc_0345.jpg

 

Na aukcjach czasem coś można trafić:
http://allegro.pl/listing/listing.php?order=qd&string=prawid%C5%82a+do+oficerek

Tu jest ciekawa sprawa:
http://prawidladooficerek.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to była pracownia szewska, to nie było by problemu, ale robi to indywidualny szewc. Nie znam pracowni, która by szyła buty historyczne, a jak już, to biorą jakieś kosmiczne sumy :)
Prawidlaflaoficerek.pl mają swoją siedzibę w Poznaniu. W ostateczności będę musiała się tam przejechać. Ze stolicy to nie jest jeszcze tak daleko :D Ewe. dopytam szewca, skąd bierze swoje kopyta.

Dzięki za wskazówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Obawiam się że wiele osób o tym nie wie:)

A zatem polecacie zakup prawidła i trzymanie na nim butów. W zasadzie nie mam nic przeciwko:) Czy zatem sa może specjalne "wieszaki" na jakich mozna wieszac kilka par? Czy powinny być one dostosowane do buta? Jak to działa? Jak Wy to przechowujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.