Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Witam. Kupiłem sobie w ramach testu plastykowe prawidła zakończone kulkami. Były w butach przez kilkanaście minut. Mam teraz uczucie, że buty są rozciągnięte ku górze. Czy drewniane prawidła też zmieniają geometrię butów?

Edytowane przez lubie_jeansy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niekoniecznie chodzi o samą kulkę, a generalnie o stosunek: kształt prawideł vs kształt konkretnych butów. Różne buty szyte są na różnych kopytach w związku z czym nie wszystkie prawidła pasują do wszystkich cholewek. Wkładając prawidła do buta musisz samodzielnie ocenić czy ich rozmiar i kształt dla tych akurat butów jest odpowiedni i czy aby na pewno nie działa tam punktowo zbyt duża siła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulka z piętą nic nie zrobiła. Za to ten drugi koniec prawidła nieco rozciągnął i uniósł fragment przyszwy między palcami i sznurowadłami. Ale to chyba nie o to chodzi z prawidłami, żeby rozciągały buty, prawda? Cel jest taki, żeby się wpasowały w but bez rozciągania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kulka z piętą nic nie zrobiła.

To tylko kwestia czasu.

Widuję powyginane w pierogi buty ze zdemolowanymi piętami od stosowania prawideł z kulkami i sprężynami i mam o nich jak najgorsze zdanie.

Albo komplet - buty i drewniane prawidła - albo już lepiej wypychać buty papierem niż plastikowymi prawidłami ze sprężyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano kulki bywają problematyczne, ale ja raczej wskazywałem na to, że nie każde prawidła muszą pasować do każdych butów i pewnie z takim przypadkiem mamy do czynienia. Więc, albo inne prawidła, albo sposób na gazety i po sprawie. Prawidła służą do zachowania, utrzymania kształtu cholewki, ale są oczywiście i takie do rozciągania, ale to już raczej specjalistyczny sprzęt dla szewców, a nie zastosowań domowych. Prawidłami do rozciągania bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia można zrobić butom QQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak tez myślałem, wszak chodzi głównie o utrzymanie kształtu cholewki na zgięciu między czubkiem a sznurówkami, tam gdzie but pracuje najbardziej, wolałem jednak się upewnić. Butów z wysokiej półki, a tym bardziej bespoke, nie posiadam, zatem zaopatrzę się w niskie prawidła. Dzięki za odpowiedź :)

Edytowane przez Carlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Te plastikowe najczęściej są z kulką. No chyba, że takie damskie wynalazki:

https://multirenowacja.pl/prawidla-piankowe-saphir-do-szpilek.html

https://multirenowacja.pl/prawidla-welurowe-do-przedniej-czesci-szpilek.html

 

Jedyne plastikowe, które przypominają drewniane prawidła, które rzuciły mi się w oczy to te:

https://www.theshoesnob.com/collections/shoe-tree/products/travel-man-s-shoe-trees

 

Cena na poziomie prawideł drewnianych, ale na pewno lżejsze w podróży i to w ich przypadku będzie plus. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jakość drewnianych/cedrowych prawideł bywa różna. Opinie są rozbieżne. Podejrzewam, że te wszystkie podobne do siebie drewniane NO NAME pochodzą z tej samej chińskiej manufaktury. Z kolei do tych markowych należy już trochę dopłacić. Dla jednych będzie to miało sens, dla innych nie. Póki sam nie spróbujesz, nie wyrobisz sobie zdania. Kup choćby 1 markową parę, kilka tańszych i odnajdź swoje optimum :) Zawsze można lepsze buty trzymać na lepszych prawidłach, a gorsze na gorszych. Od biedy nawet tekturowe wkładki przez jakiś czas swoją rolę spełnią. Tak jest nie tylko w obuwniczej branży - można coś drożej, można taniej ... odwieczne dylematy :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Tak naprawdę "prawidła cedrowe" nie są z cedru;  co do jakości to z tym też różnie jest.

Każde prawidło spełni  swoją funkcję, z tym że niektóre zrobią to lepiej (dopasowanie).

W tych " cedrowych" nawet fajnie pachną  te olejki eteryczne.

W moich "topowych butach" dedykowane prawidła są chyba bukowe, a w jednych już pierwszego dnia odpadła kulka do chwytania,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.