Skocz do zawartości

Czy możliwe jest ... ?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy wątek chwyci, ale jak nie spróbuję to się nie przekonam.

Idea wątku jest taka, że amatorzy butofile (tacy jak ja) zadają pytanie czy coś da się zrobić, a praktycy fachowcy będą łaskawi nas, cieniasów, oświecić swą mądrością.

 

Na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć ;) To może ja.

 

1. na ile możliwe są naprawy futrówki, przecieram błyskawicznie nad palcami (podejrzewam, że bez oderwania podeszwy nic się nie da) i dosyć szybko zapiętki, czy da się wstawić zapiętki tak, by z zewnątrz nie było widać?

 

2. czy istnieje (i czy jest w dosyć powszechnym posiadaniu szewców) maszyna umożliwiająca zeszycie dwóch warstw skóry, mając dostęp tylko z jednej strony - mam pomysł na przeróbkę butów ale wymagałby on sporego szycia, w tym na samych czubkach

 

3. czy w sklepowych butach (ale znośnej jakości, nie najtańszych chińczykach) przy okazji ewentualnej wymiany podeszwy możliwa jest wymiana podpodeszwy?

 

Na razie starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1

Znasz powód ścierania się tych futrówek ?

 

Ad 2

Staram sobie to wyobrazić jak ma zapętlić się nić nie przeszywając skóry i kurcze poddaję się - chyba brakuje mi wyobraźni albo faktycznie wiedzy - pokaż nam ta maszynę bo ja naprawdę nie daję rady .

 

Ad 3

Wg mnie to marny chyba pomysł ale ja jestem tylko sceptykiem nie praktykiem - tu niech Krizg coś odpowie - ale wg mnie producent raczej świadomie musi dobrać materiał do całej konstrukcji by nie strzelić sobie w stopę - nie tu się poddaję szewcem nie jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. kiedyś postawiłem sobie na stopach drewniana bramę (myślałem, akurat myślałem, że jest lżejsza) i od tej pory kręcę paluchami, bo inaczej bolą, a na pietach Wojas zastosował materiał podłej jakości - jakąś cieniutka skórkę, czy może nawet klejone skórzane wióry

2. a jak są przyszywane podeszwy w systemie blake, widziałem maszynę w akcji na discovery, tylko nie pamiętam ścieg zwał się pętelkowy czy łańcuszkowy, nie potrafię wytłumaczyć (mam blisko 32 lata i do dziś nie jestem tak do końca pewien w jaki magiczny sposób zaplatają się nitki w zwykłej maszynie do szycia)

3. no to producent (Lesta) sobie strzelił, bo się złamała :)

Edytowane przez grzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak bywa z bramami ,nie potrafią się dokładnie określić - Ja wiem że dzisiaj można się wspomagać zwyczajnie dobra skarpetą np z NanoGlide ;)

 

Wiesz jak igła przebije warstwy skóry to zapętlenie staje się możliwe - ja zwyczajnie nie kumam jak ma zapętlić się nić ,tego materiału nie przebijając - takiego cudu nie ogarniam zwyczajnie .:)

 

Podpodeszwa to w sumie element konstrukcyjny i nie tylko buta - czekaj na Krizga i wklej fotę dla ułatwienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 2 to igła i nitka ma oczywiście przebijać warstwy, chodzi mi o to, że cała maszyneria ma dostęp tylko od zewnątrz. W przypadku szycia blake - przecież przyszywając tak podeszwę raczej nie włożysz do środka buta połowy maszyny do szycia ;)

Mam linkę do filma o co mi chodzi: http://www.falan.it/index.php?page=video〈=eng&videoId=-1868540784607543607

 

Zdjęć na razie nie ma, to letnia zmiana rezydująca w piwnicy.

Edytowane przez grzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się przyglądam i jestem przekonany, że cała machineria jest po jednej stronie, od środka jest tylko podpórka - żadnego bębenka, szpulki itp.

Od zewnętrznej strony wbija się igła z nitką, przez druga dziurkę wbija się haczyk i przytrzymuje pętelkę, kiedy igła wraca na zewnątrz, teraz igła wbija sie w miejsce haczyka i tak dalej. Tworzy się coś takiego:

F025.jpg

 

Chyba :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzoŁem laugh.gif

 

...teoretycznie tak...sleep.gif jednak to zależy od kilku czynników...

 

tu wymiana podpodeszew w bucikach damskich galeria #7

IMG_1086.jpg

 

 

wymiana takich rolleyes.gif podpodeszew jest dużo trudniejsza niż np. w standardowych mokasynach męskich (choć określenie - "standardowe" - jest b. szerokie dry.gif)...

 

 

ps. cykaj foty, mogę wtedy powiedzieć Ci coś więcej (choć nie mając buta w ręku... to tylko teoretyczne rozważania...smile.gif)

 

CzuWaj ph34r.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Się przyglądam i jestem przekonany, że cała machineria jest po jednej stronie, od środka jest tylko podpórka - żadnego bębenka, szpulki itp.

Od zewnętrznej strony wbija się igła z nitką, przez druga dziurkę wbija się haczyk i przytrzymuje pętelkę, kiedy igła wraca na zewnątrz, teraz igła wbija sie w miejsce haczyka i tak dalej. Tworzy się coś takiego:

 

 

 

nigdy nie miałem do czynienia z taką wyścigówą...smile.gif... choć gdy zwolnimy na 15, 16,17... moim zdaniem to nie tylko stopka - jest koszyczek i nitka...sleep.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, pomyliłem się. To maszyna dwunitkowa.

 

Kurczę, jak zacznę fotografować buty to już mnie wyślą do ośrodka bez klamek :unsure:

 

Całe pytanie o maszynę wzięło się z tego, że w pewnych butach chciałbym dookoła cholewki, tuż nad podeszwą, przyszyć pas grubej skóry (jucht, jakiś nubuk, pull-up coś takiego), widocznym, równym, ładnym szwem i zastanawiam się czy to w ogóle wykonalne.

Edytowane przez grzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzoŁem laugh.gif

w pewnych butach chciałbym dookoła cholewki, tuż nad podeszwą, przyszyć pas grubej skóry (jucht, jakiś nubuk, pull-up coś takiego), widocznym, równym, ładnym szwem i zastanawiam się czy to w ogóle wykonalne.

 

 

...teoretycznie możliwe, choć samo szycie nad podeszwą to nie wszystko....sleep.gif to jeszcze zależy z jakiego powodu chcesz to zrobić, bo jeżeli chcesz w ten sposób buty wzmocnić, uszczelnić, nadać im ciekawy, estetyczny wygląd - to po pierwsze należy ten "pas grubej skóry" wkleić między podeszwę i cholewkę... ŻEBY WYKONAĆ TO ZGODNIE ZE SZTUKĄ - potrzebna będzie spora wiedza i zapleczesleep.gif... z szyciem można uporać się w domu i do tego wystarczy trochę wiedzy...sleep.gif i DUUUŻŻŻOOO cierpliwości...smile.gif

 

 

Kurczę, jak zacznę fotografować buty to już mnie wyślą do ośrodka bez klamek :unsure:

 

...mnie już zamknęli...wacko.gif...dali lapka więc nie narzekam...wink.gif

 

CzuWaj ph34r.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Co robisz?

-zdjęcia

-czego?

-butów

-jakich?

-starych

-ciebie to już zupełnie po...ło!

 

Poproszę klatkę w jakimś spokojnym kolorze :unsure:

 

Oto moje 2 zimowe buty i ich problemy.

W pierwszym jest dziura w pięcie, połamane usztywnienia pięt (przez to się dziura zrobiła), zmasakrowane futrówki i podeszwy do wymiany (pękła i puszcza wodę).

post-206-0-61581900-1331116536_thumb.jpg

post-206-0-92819200-1331116559_thumb.jpg

post-206-0-08561700-1331116668_thumb.jpg

Drugi to moje ulubione zimówki, niestety rozsypało się "opasanie" będące elementem podeszwy i w podeszwie jest też dziura od spodu. Własnie tutaj myślę nad przyszyciem i przyklejeniem pasa skóry (bo pod tą gumą jest nieładnie, trzeba zakryć, poza tym trzeba zasłonić dziurki po szyciu, szycie jest prawdziwe, sprawdzałem).

post-206-0-20668100-1331116693_thumb.jpg

post-206-0-12445700-1331116746_thumb.jpg

post-206-0-87893000-1331116769_thumb.jpg

post-206-0-55203600-1331116807_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do uszkodzeń to pewnie Krizg77 kompetentnie podpowie, ale tu mi się skojarzyło :)

 

-Co robisz?

-zdjęcia

-czego?

-butów

-jakich?

-starych

-ciebie to już zupełnie po...ło!

 

Poproszę klatkę w jakimś spokojnym kolorze :unsure:

 

haha :)

 

To teraz pomyśl i opisz reakcję rodziny po takich zabiegach:

 

1. Zrobiłeś fotki, a teraz nalewasz wodę w woreczki, wkładasz do butów, które lokujesz w ZAMRAŻALCE :)

 

 

 

2. Wyciągasz po 3h, cieszysz się jak dziecko, czyścisz, wyciągasz z reklamówki kość jelenia i polerujesz swoje nowe trzewiki z Cordovanu :)

 

horn_bone.jpg

 

http://www.hangerproject.com/closet/horn-bone.html

 

 

 

Co na to Familia? Jak teraz wygląda dialog między Wami ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzoŁem laugh.gif

 

Potwierdzam - Krizg ma klatkę obok i różowe ściany - lapka mu zazdraszczam - współczuję koloru ścian

 

...z tymi klatkami to nie była ściema tu wszyscy mają odjechane głowy... więc bez krępacji wink.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

DIAGNOZA: obydwie pary kwalifikują się do naprawy smile.gif

 

W pierwszym jest dziura w pięcie, połamane usztywnienia pięt (przez to się dziura zrobiła), zmasakrowane futrówki i podeszwy do wymiany (pękła i puszcza wodę).

 

...tu zastosowałbym łatę od wewnątrz (wstawioną pod podpodeszwę) na to futrówkę... z podeszwą "wcinka na pęknięcie na to wstawka wzmacniająca i zelówka (koniecznie do obcasa bo to "elastyczne" podeszwy)...i lulu smile.gif

 

Drugi to moje ulubione zimówki, niestety rozsypało się "opasanie" będące elementem podeszwy i w podeszwie jest też dziura od spodu. Własnie tutaj myślę nad przyszyciem i przyklejeniem pasa skóry (bo pod tą gumą jest nieładnie, trzeba zakryć, poza tym trzeba zasłonić dziurki po szyciu, szycie jest prawdziwe, sprawdzałem).

 

 

...i właśnie dlatego zdjęcia są tak pomocnesmile.gif... jak by Ci to powiedzieć "naszycie pasa nic tu nie da", bo o ile się nie mylę ten przeszyty (oryginalny) pas to monolit wraz z podeszwą i nie da się go rozdzielić bez szkody dla podeszwy (podeszwa PU pusta z ożebrowaniem)

...jedyne wyjście to wymienić całe podeszwy...prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę naprawiał podobny przypadek - wstawię fotki smile.gif

 

 

CzuWaj ph34r.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, monolit. Tak, wiem że trzeba całość wywalić. Tak, wiem że trzeba nową podeszwę. Ale z tego co widzę to podeszwy robisz "płaskie" zwykłe. Więc kombinuję jak koń pod górę czym zastąpić to opasanie i pomyślałem o skórze. Przyszyć, przykleić, zawinąć pod nową podeszwę. Czekam na fotki jakbyś coś takiego robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj tutaj - fajnie się zapowiada .

...miałem nadzieję, że nie trafisz tu AXE... nie doceniłem przenikliwości Szanownych Adminów dry.gifdry.gifdry.gif

 

...muszę tak po harcersku WZOŻYĆ CZUJNOŚĆ ph34r.gif

 

A co z przerwaną skórą ?

 

...no właśnie nic... bo myślałem, że się niezauważony ślizznnęęęę...

 

...no i kolejna zerwana nocka... wacko.gif

 

...no ale czego nie robi się dla Administracji Państwowej... znaczy się Forumowej... oczywista oczywistość wink.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.