Skocz do zawartości

Hanwag Tatra GTX


sewerr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mimo przejrzenia sporej liczby wątków i zdobytej w ten sposób dużej porcji wiedzy (dotąd mi zresztą kompletnie nie znanej), to jednak nie mam pewności co mam zrobić ze swoimi butami, żeby ich nie zepsuć. Postanowiłem napisać. Rzecz dotyczy butów Hanwag Tatra GTX. Jakiś miesiąc temu buty przeszły pierwszy tygodniowy wypad w góry. Chodzenie po 12 do 14 godz. w śniegu przy lekko ujemnej temperaturze. Buty od zakupu nie były niczym smarowane, poza tym, że 2 czy 3 razy popsikałem je Nikwaxem w aerozolu (impregnat do skóry i materiału), co chyba zresztą nie było zgodne z jego przeznaczeniem. Skóra po pierwszym dniu marszu pozostała sucha, krople pozostawały na powierzchni buta. Od drugiego dnia (mimo fabrycznego olejowania i późniejszego psikania Nikwaxem) namokła. Mimo to przez cały tydzień buty wody nie puściły (jednak membrana). Po powrocie buty, odstawione w kąt w przedpokoju, spokojnie sobie wyschły, jednak nie myłem ich ani niczym nie smarowałem. Kilka dni temu miałem już kupić wosk Nikwaxa, ale trafiłem tu…

I teraz moje pytanie – jak mam właściwie zadbać teraz o te buty? Jest problem, bo skóra po miesiącu zrobiła się twarda; gdyby ją spróbować zgiąć, to skóra najpewniej by się dosłownie przełamała. Czy zestaw standardowy, jaki tu podajecie ( 1) mydło do skór, 2) HP Oil, 3) Dubbin Tucan Mink Oil) będzie w tym przypadku ok.? Tj. czy to zmiękczy stwardniałą skórę i czy mydło usunie tego Nikwaxa (to był tylko taki impregnat w aerozolu, 3 razy piskane)? Będę szczerze wdzięczny za podpowiedź.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesuszona, sztywna skóra?

 

hmm

 

To taki bucior? Kolor ten sam co na fotce?

 

81348efb6380f2419a4ff2ff4b6532a4.jpg

 

 

Generalnie Twój plan wydaje się słuszny. Grunt to natłuścić i odżywić ją właściwie po oczyszczeniu mydłem. Tak by przywrócić jej miękkość i elastyczność, bo faktycznie będzie podatna na uszkodzenia i pęknięcia.

 

Jeżeli skóra naprawdę jest tak mocno przesuszona, ja bym chyba spróbował tak:

 

1.) Mydło

2.) Dubbin HP Saphir (zostawić na noc do pełnego wchłonięcia)

3.) HP OIL

4.) Tucan

 

Zerknij jeszcze tutaj:

http://www.wbutach.pl/topic/223-buty-hanwag-yukon-oczyszczanie-z-tluszczu-palc-kladzionego-na-goraco/page__p__1320__hl__hanwag__fromsearch__1#entry1320

 

Oczywiście w Twoim przypadku sprawa jest mniej skomplikowana i malowanie jest raczej zbędne. Ale efekt generalnie do zaobserwowania :)

 

 

No, ale niech się tu jeszcze AXE316 określi, bo to trekkingowa fachura jednak.

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renomat może i będzie zbędny ....

Jednakże teraz dopiero zobaczysz czy w trakcie mycia buty równo ciągną wodę .

Jeśli nie to niestety Renomat do łapy jednak pójdzie .

Ale jesteśmy dobrej myśli :)

Nie przejmuj się na razie tym że skóra zesztywniała .

Po umyciu delikatnie spryskasz Hp Oil i dasz się mu wchłonąć .

Reszta standardowo jak wskazał nie_problem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak but ten co na fotce, tylko kolor to torf

 

 

 

ok, dzięki wielkie za wskazówki

chciałem jeszcze Was dopytać, czy to mydło się nadaje:

http://www.multirenowacja.pl/mydlo-do-skor-regenerujace-100ml-avel.html

w opisie jest podane, że to do skór licowych, a but wykonany jest z nubuku..

 

aha, i czy HP Oil mam spryskać zaraz po umyciu butów czy dopiero po wyschnięciu skóry (chyba głupie pytanie, podejrzewam, że po wyschnięciu, ale wolę się upewnić). potem Tucan (a Dubbin HP Saphir to wtedy mogę chyba darować; najpierw mycie, potem olej, na końcu tłuszcz). w linku podesłanym przez nie_problem jest jeszcze jedna warstwa Baume 1789 - czy to też mam nakładać na koniec?

a i ile mam odczekać pomiędzy kolejnymi etapami / nakładaniem oleju / tłuszczu. doba wystarczy?

post-192-0-04480400-1330013122_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mydło ponoć najlepsze. Ja tam używam takiego mydła też do nubuku i sie sprawdzało. Ale tu nich sie jeszcze AXE wypowie.

 

HP oil oczywiście po wyschnięciu butów. Suszymy oczywiście w temperaturze pokojowej w suchym przewiewnym miejscu.

 

PO HP Oil czekamy ok doby na wchłonięcie się oleju. Potem Tucan. I tu lepiej buty zostawić na kilka dni. Tucan bowiem trochę długo się wchłania.

 

Warto też żebyś pomyślał nad wykorzystaniem patentu AXE na zabezpieczenie szwów przed zaciąganiem kapilarnym wody.

Edytowane przez Fizyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Axe, kupisz w każdym sklepie z artykułami dla plastyków. Wygląda np tak:

http://www.plastyczny-sklep.com.pl/produkt-25-Terpentyna_Bezzapachowa__150ml.html

 

Kupiłem jednak balsamiczną (czyli tę teoretycznie bardziej śmierdzącą). Bezzapachowa, wbrew nazwie, też wg mnie śmierdzi, ale w "inny" sposób jak balsamiczna. Zastanawiało mnie czy bezzapachowa jest wytwarzana jakoś inaczej jak balsamiczna. Pani w sklepie nie wiedziała tego, ale stwierdziła, że ostatnio opinie Klientów nt tej bezzapachowej nie są najlepsze, chyba właśnie ze względu na ten jej "inny" zapach. Więc wziąłem balsamiczną.

 

BTW nie było nigdzie w tutku napisane jak się rozpuszcza ten pszczeli wosk w terpentynie... ;/ Chemikiem nie jestem, więc po prostu wrzuciłem do słoiczka kawałek wosku i zalałem terpentyną. Rozpuszcza to to się baaardzo powoli. Może trzeba podgrzać? Wstrząsanie nic za bardzo nie daje. Dałem spokój i odstawiłem właśnie na noc. To normalne, że trzeba trochę dłużej poczekać aż się rozpuści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.