Skocz do zawartości

Dratwa szewska


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w książce "Szewstwo" z 1955 roku jest napisane, że szewc skręca dratwę sam. Materiałem wyjściowym jest przędza lniana lub konopna. Do przyszywania pasa do podeszwy stosuję się przędzę lnianą składającą się z 18 włókien lnianych zwaną przędzą do dublowania. Do wszywania pasa używa się przędzy pasowej składającej się z 12 do 15 najdłuzszych włókien konopnych. Podeszwę do pasa przyszywa się dratwą skręconą z 4 do 6 nici lnianych (przędzy).

Może w 1955 roku to co napisałem wyżej było oczywiste, bo w każdym sklepie zaopatrującym szewców takie przędze były, ale teraz ich nie ma. Czy ktoś wie jaką w dzisiejszych czasach nazwę nosi przędza lniana (symbol, oznaczenie) i gdzie ją można w Polsce kupić? Takie samo pytanie dotyczące przędzy konopnej.

Na stronie Jana Kielmana też znalazłem wzmiankę, że sami skręcają dratwę do szycia butów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem :lol:

 

...z tego co się dowiedziałem ręczne (dawne) przędzenie, skręcanie był bardzo czaso i praco chłonne i zajmowały się tym "osobne jednostki" np. żona szewca itp...

 

Radzę kupić gotowy produkt:

http://www.sklep.drizzt.pl/dratwy-c-12_36.html

 

...jeżeli interesuje cię jednak samodzielne skręcanie to może zagadaj ze "starodawnymi"... :)

 

 

CzuWaj :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem :lol:

 

...z tego co się dowiedziałem ręczne (dawne) przędzenie, skręcanie był bardzo czaso i praco chłonne i zajmowały się tym "osobne jednostki" np. żona szewca itp...

 

Radzę kupić gotowy produkt:

http://www.sklep.drizzt.pl/dratwy-c-12_36.html

 

...jeżeli interesuje cię jednak samodzielne skręcanie to może zagadaj ze "starodawnymi"... :)

 

 

CzuWaj :ph34r:

Witam,

radzisz mi kupić, którą dratwę: tą bardzo gruba, średnią czy tą cienką?

Czy zaryzykowałbyś przyszycie podeszwy do buta dratwą na podstawie zamieszczonego opisu, w którym każda idratwa idealnie nadaje się do szycia butów, żeby po np. 2 miesiącach stwierdzić, że szwy popękały i trzeba 40 godzin znowu poświęcić na rozprucie pary butów i ponowne ich przeszycie.

Skręcanie dratwy nie jest trudne. Przy pewnej wprawie 3 metrowy odcinek da się skręcić w 10 minut bez ropewalku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem :lol:

 

Po pierwsze nie jestem ekspertem w tej dziedzinie - jednak jeżeli będę potrafił to chętnie Ci pomogę :)

 

radzisz mi kupić, którą dratwę: tą bardzo gruba, średnią czy tą cienką?

 

...to zabrzmi enigmatycznie, ale zależy od wielu czynników...

 

Czy zaryzykowałbyś przyszycie podeszwy do buta dratwą na podstawie zamieszczonego opisu, w którym każda idratwa idealnie nadaje się do szycia butów, żeby po np. 2 miesiącach stwierdzić, że szwy popękały i trzeba 40 godzin znowu poświęcić na rozprucie pary butów i ponowne ich przeszycie.

 

...wiesz jak jest, opis opisem bo w wielu przypadkach sprzedający niewiele wie na temat konkretnego zastosowania (nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku) wiem to z własnego doświadczenia, dlatego ja robię sobie próby z wliczonym ryzykiem (instaluję jakiś "materiał" sobie lub Mojej Żonie) i po pewnym czasie mam odpowiedz. -_-

...w Twoim przypadku (40 godzin szycia) no jak lubisz ;) żartuję...

 

TU PRZYDAŁY BY SIĘ ZDJĘCIA najprostsze, z komórki, z aparatu Zorka 5... obojętnie bez szukania odpowiedniej scenografii, ustawienia butów itd. (tu - na forum - są sami swoi B) ) nie ma się co czaić, to znacznie ułatwi zrozumienie problemu... -_-

 

CzUwaj :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uwierz mi, że "gada" i jest bardziej "normalny" niż wielu się wydaje :) Natomiast czasem wolnym nie dysponuje niestety i non stop na biegu. Internet nie jest niestety naturalnym środowiskiem Pana Macieja, a szkoda :)

 

Sugeruję kontakt telefoniczny.

 

Ewentualnie można podpytać pozostałych Mistrzów - całkiem fajny kontakt telefoniczny mieliśmy zarówno z Panem Wielądkiem jak i Kurkusem - tu namiary:

 

http://www.wbutach.pl/topic/164-obuwie-szyte-na-miare-pl/page__p__935__hl__wiel%C4%85dek__fromsearch__1#entry935

 

 

powodzenia + pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uwierz mi, że "gada" i jest bardziej "normalny" niż wielu się wydaje :) Natomiast czasem wolnym nie dysponuje niestety i non stop na biegu. Internet nie jest niestety naturalnym środowiskiem Pana Macieja, a szkoda :)

 

 

Biję się w piersi. Zwątpiłem w Mistrza Kielmana, a tu dzisiaj przyszła odpowiedź. Tak jak pisałeś był bardzo zajęty (zapracowany) stąd zwłoka. Udzielił bardzo wyczerpującej odpowiedzi, ale ja nie posunąłem się ani o krok do przodu, ponieważ przędzę do sporzadzania dratwy sprowadza albo z Włoch albo z Austrii.

Żeby uszyć porządnego buta, skórę na podeszwę trzeba sprowadzić z Niemiec, nici z Włoch, przyrząd do cięcia pasów z Australi, narzędzia podstawowe na Allegro w dziale antyki (jak się pojawią) albo nówki z Anglii lub Niemiec. Toż, to ...

Ale zabawa jest przednia.

a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzetelna informacja to duży krok do przodu :) I znowu jesteśmy trochę mądrzejsi :) Dzięki za info.

 

O szydłach dublowych również masz cynk od Pana Macieja Kielmana w odpowiednim wątku, wraz z fotkami :)

 

http://www.wbutach.pl/topic/792-szydlo-dublowe-kto-to-widzial-kto-wie-cokolwiek-na-temat/page__view__findpost__p__6113

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.