Jump to content

Rodzaje i kategorie butów


nie_problem
 Share

Recommended Posts

  • 6 months later...

oksfordy%2Bderby%2Bbroguesy.jpg

 

Oxfordy

Charakteryzują się prostą formą, którą nadaje jej zamknięta przyszywka. Są to bardzo formalne buty pasujące do garniturów i zakłada się je na oficjalne imprezy. Mogą być gładkie (lakierki do smokingu i fraka, z czarnej skóry do garnituru) lub ozdobione (czarne lub odcienie brązu, mniej formalne – Broguesy). Wywodzą się ze Szkocji i/lub Irlandii. Swoją nazwę zawdzięczają Uniwersytetowi Oksfordzikiemu, gdzie około 1800 roku zyskały na popularności.

 

Derby

To buty z bokami na sznurówki naszytymi na wierzch – stąd nazwa: buty z otwartą przyszynką. Są to buty znacznie mniej formalne od Oxfordów. Mogą być wykonane z gładkiej skóry lub podobnie, jak Oksfordy – ozdobione (mniej formalne, nazywane również Broguesami lub precyzyjniej - Cromwelami). Derby swoją popularność zyskały w latach 50tych XIX wieku jako obuwie sportowe i na polowania. Jak większość elementów współczesnej mody męskiej, wywodzą się z armii – w tym wypadku pruskiej.

 

Brouguesy

To mniej formalne, zdobione wersje Derb i Oksfordów. W zależności od ilości elementów ozdobnych mamy Pełne Broguesy (Full Brogues), Semi-broguesy, Ćwierć-brogusy (Quater Brogues) i Longwingi (z elementem ozdobnym ciągnącym się przez całą długość buta).

 

Monksy

Monksy są odmiana Oksfordów, w której zamiast sznurówek zastosowano klamrę. W zależności od wykonania i koloru mogą być bardziej lub mniej formalne od butów typu Derby.

 

Mokasny

Popularne buty bez sznurowadeł, wsuwane na nogę. Są wykonane z zamszu lub delikatnej skóy. Bardzo nieformalne, pasujące przede wszystkim do spodni typu Chinos i strojów koordynowanych na okazje niemoralne.

Sztyblety (Chelsee Boots lub Dealer Boots)

To dopasowane, wysokie buty za kostkę, które charakteryzują się elastycznym materiałem wstawionym na wysokości kostki i ułatwiającym zakładanie. Ciekawą odmianą lub właściwie potmkiem butó1) typu Chelsea są czarne, często zapinane na zamek, z wyższym obcasem buty Beatle – tak, tak - od zespołu The Beatles. Buty te cieszyły się ogromną popularnością wśród zespołów rockowych w latach 60tych.

 

Buty Jodhpur

Jodhpur to buty pierwotnie stworzone do jazdy konnej. Ich cecha charakterystyczną jest pasek okalający całą kostkę.

 

Półbuty (Chukka lub ankle boots)

Buty przed kostę, za zwyczaj z trzema dziurkami na sznurówki – dostępne w wielu kolorach i z wielu rodzajów skry lub zamszu.

 

A na koniec Premium 6 inch Timberlanda

Są to pierwsze na świecie nieprzemakalne buty, pierwotnie przeznaczone do wspinaczki i produkowane od czterech dekad w praktycznie niezmienionej formie. Klasyczne – żółte zyskały popularność w środowisku hiphopowym, te mniej krzykliwe – bazowe i czarne wyglądają surowo i pasuja do jesiennego lub zimowego, casualowego outfitu.

 

Całość:

http://notonlytie.blogspot.com/2012/01/cos-o-butach.html

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.