Jump to content

Buty w PRL-u


nie_problem

Recommended Posts

  • 9 months later...

A pamiętacie buty na przydział albo na kartki? Kiedyś pokazywali w telewizji starą PKF, gdzie robiący za lektora Andrzej Łapicki dumnie oznajmiał: W fabryce [...] ruszyła produkcja obuwia! Zniecierpliwieni rodacy czekają na przydziały. Buty męskie wyrabia się w dwóch fasonach, damskie - nawet w trzech... Na początku lat 60. były modne "słoniny", dziewczyny masowo nosiły balerinki przerabiane z tenisówek i farbowane na czarno zwykłym tuszem. A jak któraś miała skórzane z paseczkiem (naturalnie przywiezione w ramach prywatnego importu), to już był szczyt szpanu.

Link to comment
Share on other sites

Haha - Uwielbiam PKF :)

 

 

 

 

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/4724

 

 

Opis sekwencji: 00:00:05:00 Napis: "OBUWIE dla pracujących", w tle hala produkcyjna obuwia. 00:00:11:00 Stojący przy maszynach pracownicy. 00:00:34:12 Pracownik sprawdza zrobione buty. 00:00:38:00 Pakowanie obuwia. 00:00:53:16 Tłum ludzi na wiecu.

 

 

PKF, 5/47

 

Tytuł pełny: Obuwie dla pracujących. Warszawska Fabryka Obuwia

Data wydania: 1947-01-29

 

Kategoria tematyczna: gospodarka

Tagi: przemysł, obuwie

Link to comment
Share on other sites

Mój Dziadek mawia że teraz g. robią a nie buty. Kiedyś to były buty trwałe i na lata. Wiem że tak było ale nie potrafie se tego wyobrazíć jakoś. Teraz mają lepszy sprzęt maszyny ,dostęp do materiałów a robią gorsze jakościowo jak to jest ,myślałem że ogólnie stosowana metoda postarzania produktów nie dotyczy obuwia . Jak to jest producenci?

Link to comment
Share on other sites

Dziadek ma rację - słuchaj go, bo mądrze prawi :)

Cięcie kosztów, produkcja na wschodzie, coraz gorszej jakości materiały, maszyny zamiast ręcznej precyzyjnej roboty ... to wszystko składa się na to co widzisz na ulicach i w sklepach. Oczywiście nie można uogólniać, ale generalnie zgadzam się z Dziadkiem - pozdrów go koniecznie i zrób jakąś fotorelację :) Dziadek na pewno ma sporo fajnych ręcznie robionych butów z przed lat :)

Link to comment
Share on other sites

Nie należy też zapominać o tym iż od czasów dziadka zmieniły się sposoby wyprawiania skór na bardziej ekologiczne, niestety odbiło się to na jakości i wytrzymałości butów. Obecnie nie ma już skór o parametrach tamtych z czasów dziadka :(

Gumofilcy bym się nie czepiał bo nadal są wszech obecne i niezastąpione :D

łza w oku się kręci jak wspominam RELAKSy i resztę butów z tamtego okresu :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.