Jump to content
Sign in to follow this  
Krizg77

Naprawa: damskie kozaki - wymiana podeszew

Recommended Posts

Witam :rolleyes:

W tym odcinku zajmiemy się wymianą spodów; buty mają około 15 lat, wiek zaskakuje? przez ten czas były bardzo mało używane - stały w szafie i czekały na lepsze czasy - no i się doczekały, znów modne są zamsze, bale (podwyższona część przednia podeszwy) i szerokie stabilne obcasy. ^_^

IMG_1159.jpg

IMG_1161.jpg

...i wszystko było by fajnie... gdyby nie mała awaria :o

IMG_1162.jpg

IMG_1164.jpg

Po pierwszym przejściu podeszwy zaczęły pękać, kruszyć się i odpadać... :blink: (czyż by sabotaż ? :ph34r: )

Dzieje się tak dlatego, że podeszwy wykonane są z pianki poliuretanowej utwardzanej na brzegach; bez względu na to czy chodzi się w butach czy nie, po pewnym czasie (w zależności od odlewu 5 do 15 lat) materiał traci spójność i zaczyna pękać (tego procesu nie da się w żaden sposób spowolnić ani zahamować) jedynym rozwiązaniem jest wymiana całych podeszw.

IMG_1165.jpg

IMG_1168.jpg

IMG_1169.jpg

... zastosowano tu ciekawe rozwiązanie, stalka jest wtopiona w rdzeń obcasa a następnie "zanurzona" w odlewie PU

IMG_1170.jpg

...hmm... no ciekawe... ale nie o tym -_- Jako, że cholewki, podszewki i podpodeszwy (plastikowe) są w świetnym stanie (użyty materiał i jakość wykonania tych butów bije na głowę: 85% NOWYCH BUTÓW sprzedawanych obecnie w sklepach :excl: ) warto je naprawić i cieszyć się nimi kolejnych kilka sezonów (proszę nie przejmować się wypłowiałymi wierzchami - to naturalne w "takim wieku" ;) i zajmiemy się tym później)

IMG_1173.jpg

Zaczynamy więc, po usunięciu resztek starych podeszw doklejamy przyszwy...

IMG_1176.jpg

...następnie ręcznie (to bardzo istotne bo raz były już drasane maszynowo przed nałożeniem pierwotnych podeszw) drasamy usuwamy w ten sposób starą powłokę kleju i przygotowujemy do zagruntowania...

IMG_1179.jpg

po prawej zdrasany po lewej nie

...teraz układamy otokę (kiedrę)...

IMG_1185.jpg

IMG_1182.jpg

...wstawiamy wypełnienia i podeszwy - poligum 2,2mm

IMG_1190.jpg

IMG_1197.jpg

W tym miejscu moglibyśmy zakończyć "budowanie" podeszw (tylna część podeszwy i otoka - w tym wariancie - byłyby węższe) pozostało by tylko dobrać obcasy i wykończyć (ręczny szlif otok, zawoskowanie podeszw i renowacja cholewek)...

...do wyboru do koloru obcasy jakie chcemy... :unsure:

IMG_1193.jpg

...inna opcja "zamontowana" (praktycznie każdy z tych obcasów można zamontować zależnie od upodobań Klientki, postawiłem na wygodę - buty na co dzień - odrzuciłem szpilki - wersja wizytowa) więc które :wacko:

IMG_1196.jpg

Jednak Klientka życzy sobie wersję podobną do nominalnej, (różnica to lekko niższe obcasy i bardziej stabilne - szersze)...

...więc budujemy dalej... :rolleyes:

...obcasy okleimy mikrogumą (identycznym materiałem jak bale) uzyskamy w ten sposób identyczną fakturę podeszw

IMG_1198.jpg

IMG_1200.jpg

IMG_1205.jpg

Teraz budujemy bale... nałożymy 2 warstwy (potem będziemy "piłować" do żądanej wysokości i profilu)

IMG_1204.jpg

IMG_1203.jpg

...bale przygotowane, zaczynamy nakładać podeszwy...

IMG_1218.jpg

...podeszwy "zintegrujemy" z obcasami (przymocowałem je w między czasie) dla zbliżenia ich z pierwowzorem :)

IMG_1223.jpg

IMG_1227.jpg

...dołożyliśmy jeszcze fleki i porównanie...

IMG_1230.jpg

IMG_1233.jpg

Teraz wykończenie wstępne (szlif ręczny i maszynowy, 1-e malowanie podeszew)

IMG_1238.jpg

IMG_1239.jpg

IMG_1242.jpg

Podeszwy zawoskowane maszynowo i spody gotowe :)

IMG_1257.jpg

IMG_1255.jpg

...teraz zajmiemy się cholewkami w ty celu użyjemy:

http://multirenowacja.pl/renowator-do-zamszu-i-nubuku-200ml-saphir-renevetine.html

...z lewej bucik przed... z prawej bucik po zabiegu (jedno krotna aplikacja)

IMG_1251.jpg

IMG_1252.jpg

Skończone... :rolleyes:

IMG_1269.jpg

IMG_1267.jpg

IMG_1258.jpg

IMG_1272.jpg

:) BARDZO PROSZĘ O OPINIE, DZIĘKI TEMU MOGĘ SPOJRZEĆ NA MOJĄ PRACĘ Z INNEJ PERSPEKTYWY :rolleyes:

Edited by Krizg77

Jeszcze nie skończone, ale już widzę, że to kosmos jakiś. Szczerze podziwiam, a 15-letnie obuwie faktycznie świetnie utrzymane. Możesz zdradzić ile czasu poświęciłeś na tę jedną parę obuwia?

CzoŁem :ph34r:

... hmm trudno precyzyjnie odpowiedzieć, bo praktycznie każda z "operacji" wymaga wyschnięcia kleju... potem aktywacja, w między czasie robię inne "zadania". Powiedzmy 3 - 4 godziny (łącznie ze znalezieniem bazy obcasów, odpowiednich otok, koncepcji ogólnej... no i oczywista oczywistość SESJA ZDJĘCIOWA - ustawić modelki, kilka zdjęć, inne ujęcie - kilka zdjęć itd :D