Skocz do zawartości

Narzędzia, akcesoria i maszyny szewskie


Rekomendowane odpowiedzi

Na początek definicja, zawierająca kilka pozycji:

 

Szewstwo – rodzaj rzemiosła polegający na naprawie i tworzeniu obuwia. Obecnie jest to zawód zanikający, większość butów jest wykonywana w fabrykach. Można rozróżnić dwa podstawowe rodzaje szewstwa: ręczne i maszynowe. Pierwsze różni się od drugiego ceną, czasem produkcji, jak i jakością obuwia. Stare szewstwo polskie ma swoją długą tradycję. Istnieją okręgi o wieloletniej praktyce szewskiej.

 

Rzemieślnik zajmujący się szewstwem to szewc. Atrybutami tradycyjnego szewca są: szpilarek, nazywany także szpikulcem lub szpilardem (ostra szpila z rękojeścią), szydło (ostra szpila z rękojeścią, przy ostrzu szpili otwór na nitkę), szczecina, dratwa, cęgi, kopyta, młotek.

 

 


     
  • Szpilarek – narzędzie w postaci dużej szpili oprawionej w rękojeść, służące do przebijania otworów w skórze dla umożliwienia szycia (najczęściej dratwą). Używane głównie w szewstwie, kaletnictwie, rymarstwie. Inne nazwy: szpikulec, szpilard. Podobnym narzędziem jest kolec, stosowany głównie w stolarstwie.
     
  • Dratwa – gruba, mocna nić wykonana z włókien lnianych lub konopnych, impregnowana woskiem lub smołą, używana głównie przez szewców, rymarzy i kaletników.
     
  • młotek szewski – powierzchnia uderzająca obucha jest wypukła, dostosowana do wbijania gwoździ w miękkie powierzchnie (skórę); zamiast ściętego przeciwległego końca są wygięte „łapki” do wyciągania gwoździ
     
  • Kopyto szewskie – narzędzie pracy szewców, używane do formowania butów. Kopyto może być używane zarówno jako miara uniwersalna, jak i przygotowane dla konkretnej osoby.
     
    800px-Last_side.jpg
     
    800px-Anatomical_last_top.jpg
     
    1_-_Last_bottom.jpg
     
    Kopyta szewskie, zastosowanie i efekt końcowy
     
    Choć dla wielu ludzi, rzeczą oczywistą jest, że obuwie produkuje się przy zastosowaniu kopyt (czasami mówią: prawidła), to dla większej części społeczeństwa zagadnienie kopyt szewskich jest tematem tylko z pozoru znanym.
     
    Czym jest kopyto szewskie i co daje jego zastosowanie? Kopyto szewskie jest niczym innym jak modelem stopy człowieka, służącym do wyrobu obuwia. Ponieważ stopa ludzka jest formą przestrzenną – trójwymiarową, a elementy używane do wyrobu obuwia są płaskie – dwuwymiarowe, aby wyrób finalny spełniał określone wymagania niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów technologicznych. Tu właśnie pojawia się kopyto szewskie. Kopyto nadaje wierzchowi obuwia - cholewce odpowiednią formę przestrzenną. Dziś każda zmiana w formie przestrzennej obuwia podyktowana zmianą mody wymaga wykonania własnego odmiennego kopyta. Wystarczy, że weźmiemy pod uwagę sam tylko przód buta zauważymy, iż może może być zaokrąglony, wydłużony, płaski, może mieć wybrzuszenie, możliwości tak naprawdę jest nieskończenie wiele czego dowodzą modele tworzone przez projektantów na pokazy mody (ot kitir ? ). Pomysły prezentowane na tych pokazach nie zawsze podążają za wymogiem jakim jest funkicjonalność produktu. W odróżnieniu od efektu końcowego szalonych pomysłów wizjonerów mody w codziennym życiu, każdy rodzaj obuwia ma do spełnienia pewne właściwe tylko sobie wymagania dla zapewnienia których konstruowane są kopyta używane do ich produkcji. Inne będzie więc prawidło obuwia sportowego inne wizytowego. Dokładając jeszcze zmianę kopyta przy zmianie wysokości obcasa, tęgości (podbicia) i podział na męskie i damskie, dochodzimy do wniosku, iż zagadnienie kopyta szewskiego jest zjawiskiem znacznie bardziej złożonym niż by się mogło wydawać. Podobnie interesującym i złożonym zagadnieniem jest stosowanie kopyt na przestrzeni wieków. Strtona internetowa nie jest miejscem stosownym do rozwijania tego typu wątków; to raczej temat godny osobnej pracy naukowej; dlatego zaledwie wspomnę o używaniu prawideł gdyż temat ten z racji uprawianego zawodu jest mi niezwykle bliski a co za tym idzie gruntownie badany przez szereg lat. Wieki średnie to oczywiście okres w którym kopyta były powszechnym wyposarzeniem zakładów szewskich, różniły się one jednak znacznie od dzisiejszych a różnice te wynikały bezpośrednio z konstrukcji ówczesnych butów. Jedną z takich zasadniczych różnic jest brak obcasa w dzisiejszym jego rozumieniu.Ówczesne obcasy spełniały funkcię raczej podobne dzisiejszym fleczkom jednak idea obcasa realizowana była również (może nawet było to bliższe współczesnym obcasom) porzez patynki (klapki o drewnianej podeszwie). Zaznaczyć należy, iż w średniowieczu najprawdopodobniej nie było podziału na typy obuwia, a czubki przeważnie formowano ręcznie.Co zatem dokładnie daje nam użycie kopyta szewskiego w naszym obuwiu; bo bezsprzecznym jest, że kopyt uzywano? Przykład średniowiecznego kopyta szewskiego. Kopyto pochodzi ze zbiorów Muzeum w Nysie, wchodzi w skład ekspozycji stałej.
     
    Kopyto służy do zmiany elementów dwuwymiarowych w bryłę przestrzenna. Zmiana ta dokonuje się w momencie łączenia elementów wierzchnich z elementami spodowymi. Dzięki temu, podczas zakładania/użytkowania nie odczuwamy dyskomfortu w postaci niedostosowania się do nogi – uwierania. Dodatkowa zaleta wynikająca ze stosowania kopyt szewskich jest zmniejszenie możliwości popełnienia błędu miary w obwodzie poszczególnych partii stopy. Kopyto wykonane przez specjalistę ma odpowiednie proporcje wynikające z faktycznych wymiarów stopy ludzkiej, co ogranicza liczbę pomiarów do określenia tęgości i długości stopy w celu wykonania dobrze dopasowanego obuwia. Dodatkowo podczas wykonywania obuwia z użyciem kopyta powstają w skórze naprężenia, które utrzymują formę obuwia nawet po wyjęciu kopyta.
     
    Przykład obuwia wykonanego na kopii kopyta szewskiego ze średniowiecza. But wykonany metodą „wywrotki klasycznej” jeszcze przed wywtuceniem. Oryginalne kopyto pochodzi ze zbiorów Muzeum w Nysie i można je oglądać na ekspozycji stałej Kupując obuwie stylizowane, spytaj czy zostało ono wykonane na kopycie. Zapewni ci to wysoką jakość zakupionego towaru
     
    © 2007 Kajetan Włodarski
    Aktualizacja strony - wtorek, 12 lipca 2011
     
     
    Z czystego lenistwa poprawiłem tylko kilka błędów - reszta pozostała w oryginale
     
     
    źródło:
    http://www.kajetan.com.pl/artykul1.html
     
     

 

źródło:

http://pl.wikipedia.org

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
To prawda - u mnie w przedpokoju dwie takie stoją :)

 

...hmm... Panie AXE...mniemam,że zawadzają w tym Pańskim przedpokoju... chętnie zaopiekuję się TYM ZBĘDNYM BALASTEM... :):D :D

 

...pracowałem na różnych maszynach (zczyszczarach) największą wadą takich "samorubek" są wibracje - brak precyzji...

 

nie mówię, że są złe... ich WIELKĄ ZALETĄ jest możliwość dostosowanie maszyny do własnych potrzeb, do "fabrycznych" trzeba się po prostu przyzwyczaić...

 

...no i jak to zwykle w życiu bywa są plusy i minusy CO KTO LUBI :rolleyes:

 

CzuWaj :ph34r:

Edytowane przez Krizg77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję na IR 36 Maszyna do naprawy obuwia stojakowa z pyłochłonem (wybrałem tą opcję ze względu na budżet - zamiast jednej drogiej maszyny wziąłem najtańszą i "uzbroiłem ją na maksa - i starczyło jeszcze na kilka pobocznych maszyn i urządzeń)

 

IR36.jpg

 

ta na zdjęciu to standardowa opcja (można ją rozbudować, a zbędne rzeczy wyrzucić)

 

 

Bardzo przydatna jest też IR 43 - Urządzenie do wyciągania gwoździ z obcasa

ir43big.jpg

 

Tu maszyny wyglądają blado ja mam je w kolorze czerwonym Ferrari Rosso Corsa ;)

 

Oto adresik: http://www.irleh.pl/maszyny_szewskie.html

 

A maszyny używane tutaj: http://www.robtex.pl/150/Firmy/107/Maszyny_do_naprawy_obuwia/1

...nie wiem tylko dlaczego nazywają się "kombajny szwalnicze" ??? :mellow:

 

 

CzuWaj :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

W cenie tej padlinki z irleha mam to chociaż używane, nie wiem jak można pracować na czymś takim TAKI wałek z silnikiem sobie można samemu zrobić .Wole maszynę ale maszynę używaną z NIEMIEC a ta wytapiarka irlech 1500zł mój znajomy robi takie za 400zł tylko na dwóch elektrodach i są dużo lepsze

Obraz 049.jpg

Edytowane przez AXE316
Prośba o pisanie domyślnym rozmiarem czcionki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Szydło godne polecenia troche na nie czekałem ale śię doczekałem przyszyćie urwanego paska w sandałach naprawde trwa chwile wbijam przećiągam wyciągam wychodzi niemal jak maszynowe szyćie podpatrzyłem u szwagra szewca i zdobyłem sprowadzone z USA jak by ktoś był zainteresowany mam namiary

20130701_115929.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy moge w tym dziale ale to szydełko ułatwiło mi bardzo robote słabo je opisałem są dwie igły prosta i wygięta. szpula z dratwą lub woskowaną nićią jest w rękojeśći .Nić wychodzi tuż przy igle z rowkiem szyćie jest naprawde proste Nie jest tani gadżet z przesyłką jakieś 102 zł ale jest bardzo przyzwoićie wykonane i trwałe gość ma jeszcze ze 4szt tu w Polsce ja by co to na priv dam namiar kiedyś wystawiał na Alegro tam wywęszyłem w histori i go namówiłem by jeszcze ściągnoł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.