Jump to content

Od Ucznia do Mistrza - fajna wystawa ... była w Krośnie :(


nie_problem

Recommended Posts

195721_157916490932670_7783520_n.jpg

 

Oby więcej takich:

 

 

Od ucznia do mistrza – szewstwo i rzemiosła skórnicze

 

Od ucznia do mistrza to cykl wystaw organizowanych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, poświęconych historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem miasta Krosna – od czasów średniowiecza po współczesność. To historia korporacji rzemieślniczych oraz ich znaczenia na przestrzeni wieków. Po cieszących się dużym zainteresowaniem wystawach poświęconych piekarstwu i cukiernictwu tematem przewodnim w tym roku będzie szewstwo, kuśnierstwo i pozostałe rzemiosła skórnicze.

 

O krośnieńskim cechu szewskim, będącym cechem łączonym, zachowały się informacje jeszcze z 1. poł. XV w. Współczesne dzieje szewców zrzeszonych w cechu zamykają dwa nazwiska – ostatnimi bowiem mistrzami rzemiosła szewskiego byli Andrzej Szmyd, prowadzący swój zakład w Rynku, i Józef Pilut, który prowadził warsztat przy ulicy Słowackiego. Jest to więc kilka wieków historii, po której pozostały ślady w postaci narzędzi, okrawków surowca, wyrobów i dokumentów.

 

Szewstwo i pokrewne rzemiosła skórnicze stanowiły zawód trudny, uciążliwy i – poza kuśnierstwem – nieszczególnie dochodowy. Aż do drugiej połowy XIX w. wszystkie prace wykonywane były ręcznie, przy użyciu praktycznie tych samych narzędzi, których używano w Egipcie w XIV w. p.n.e. Na wystawie udało nam się zgromadzić eksponaty pochodzące głównie z XIX i XX w., łącznie z maszynami, które ułatwiały produkcję od 1845 r.

 

Dzisiaj obserwujemy powrót mody na rękodzielnictwo, ubrania i akcesoria szyte ręcznie to oznaka stylu i zamożności – wystarczy wspomnieć, że para butów „obstalowana” na miarę to wydatek rzędu kilkuset- do kilku tysięcy złotych. Pokonawszy kwestie finansowe natknąć się możemy jednak na inny, większy problem – znalezienie majstra szewskiego, który mógłby owe buty wykonać.

 

Na wystawę zapraszamy do Muzeum Rzemiosła w Krośnie – Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) od 17 marca do 13 maja 2011 roku. Specjalnie zaproszenie kierujemy do grup szkolnych, dla których przygotowana została ciekawa oferta lekcji muzealnych. Szczegóły pod nr tel. 013 43 241 88 i na stronie internetowej www.muzeumrzemiosla.pl/podcienimi

 

http://www.facebook.com/event.php?eid=157916490932670

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.