Jump to content

Buty dla mającego polineuropatię


Recommended Posts

Witam:
Mam rozpoznaną polineuropatię czuciowo-ruchową.Jest to choroba przewlekła, postępująca, polegająca na tym że osłabiają się, zanikają mięśnie i nerwy w końcowych odcinkach nóg i rąk.Różne są podrodzaje tej polineuropatii:dziedziczne, o podłożu alkoholowym i in.Ja w dzieciństwie chorowałem na polio.Pozostałością po tej chorobie była u mnie niesprawność nóg, chyba jednak pogłębiająca się.W wielu butach , które jeszcze nie tak dawno nosiłem czuję się żle, trudno mi utrzymać w nich równowagę, mam wrażenie że podeszwa jest jakaś pochyła i wypycha mnie,itd.Dawniej nosiłem trzewiki REJS i było dobrze,teraz po jakimś czasie chodzenia są dla mnie za ciężkie, nogi w nich 'omdlewają'.Wiele mam tych trzewików,ale praktycznie tylko jedna para jest dla mnie teraz wygodna.Myślę że będą jeszcze dobre w pracy gdzie jest mało chodzenia a trzeba np.przekopywać twardą ziemię.
Od 2005r pracuję jako ogrodnik w ogrodzie botanicznym (do tej pory), mam więcej chodzenia bo odległości są większe.Najwięcej kłopotu sprawia mi praca takich kretowiskach w trawniku, warzywniku, ziemia jest tam taka rozmiękczona, 'podziurawiona', trudno mi utrzymać wtedy równowage, a jeszcze jak ziemia poprzykleja się do butów -to już jest okropnie.
Doszedłem do wniosku że na moim obecnym etapie potrzebuję butów o twardej podeszwie a również jakoś sztywnej 'trzymającej' nogę cholewce,a przy tym lekkich i oczywiście wodoodpornych.
Do tej pory wybierałem buty chyba biegowe,różne: Kalenji,Quechua,Skechers,lekkie ale przemakalne,podeszwa mam wrażenie że się w nich wygina,cholewka słabo trzyma nogę-trudno mi w nich utrzymać stabilność.
Jednak dobre są dla mnie:Quechua NH100 Fresh M Shoes NAV(kupione 6.2020r),Quechua Arpenaz 100Fresh Grey Blue,Quechua Arpenaz 500Fresh Blue Green-te mi się już zniszczyły(oba kupione w 2017r)-trzymają mnie,nie wywracam się w nich,ale przemakają.
Dobre,nawet bardzo jak na razie są też: Asics Q500Y Gel-mission F871016 SJ kupione w 2017r potem mało noszone, zapomniane, od niedawna częściej je używam i stwierdzam że nie mam wrażenia że się w nich wywracam,stabilnie się w nich czuję.Jednak przy dłuższym chodzeniu nogi bolą, chodzi się jakby twardo,bez takiej amortyzacji jak w innych butach-ogólnie mało w nich do tej pory chodziłem, są jeszcze jakby nie rozpoznane przeze mnie.
Szukając butów o twardej podeszwie,trzymającej nogę cholewce i nieprzemakalnych-zwróciłem się w kierunku butów trekingowych.Kupiłem więc:
Salomon TIBAI GTX 399261 04/1, kupione jeszcze 10.17r potem mało noszone, zapomniane, ale obecnie je na nowo odkryłem.Zalety:Twarda podeszwa na której czuję się stabilnie,nieprzemakalne,cholewka dobrze trzyma nogę.
Wady:niestety przy dłuższym chodzeniu czuje się te buty, nie bardzo są dobre do dłuższego chodzenia(może powinienem jednak więcej chodzić w nich i przyzwyczajać nogę).
Sprandi MP-86-19003  kupione we wrześniu tego roku.
Stabilność w tych butach jest dla mnie jak do tej pory zadawalająca,orginalne sznurówki dawno temu mi się przerwały-nieszkodzi,za duża rozmiarówka,zamierzam kupić o rozmiar mniejsze-może będą jeszcze lepsze.Chodzi się w nich w miarę miękko, jednocześnie nie mam odczucia wywracania się, no i są wodoszczelne.Jednak jak więcej w nich chodzę,to na mokrym trawniku z kretowiskami też zaczynają mnie zawodzić.
Mówiono mi(lekarze, fizjoterapeuci) że powinienem nosić wyższe buty, usztywniające staw skokowy.Dlatego też kupiłem niedawno Salomon Campside MID 5 GTX PE 19.Jeszcze mało w nich chodziłem.Nie bardzo jestem przyzwyczajony do takich wysokich butów,w większości do tej pory wybierałem niższe,wydaje mi się że większa ruchomość w tym stawie jest mi potrzebna-w pracy muszę się trochę powyginać,ponachylać,sporo mam chodzenia.Buty trochę leżą w kącie,chociaż powinienem je częściej nosić i przetestować,ale parę razy już w nich chodziłem i mam pozytywne wrażenia.
Jak tak się rozpisałem to widzę że jednak jeszcze mam w czym chodzić,szkopuł w tym czy tak będzie jeszcze np. w następnym sezonie,ta moja choroba, polineuropatia jest przecież postępująca-lekarstwem na to jest rehabilitacja, opóżnia postępy choroby.Akurat moja praca,ogrodnika-dużo ruchu,myślę że sprzyja rehabilitacji.
Proszę o pomoc w moich poszukiwaniach jak najlepszych butów,w których by się dobrze chodziło, czułbym się stabilnie,nieprzemakalnych.
Jacek

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.