Skocz do zawartości

Helly Hansen The Forester - pielęgnacja


mskmucha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio zakupiłem ww. buty i kompletnie nie wiem, jak zabrać się za taką regularną pielęgnację... Czym je najpierw czyścić? Czym je potem smarować? Niby sprawa banalna, ale nie mam pojęcia z jakiej skóry są zrobione. Wyglądają jakby były zrobione z dwóch rodzajów? Przepraszam za swój brak wiedzy, przeglądałem wszystko co możliwe, ale pewności nadal nie mam.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo fajny model, który bardzo lubię, ale dobrze że pytasz. On z reguły jest wykonany z 2 rodzajów skór - ta twarda to prawdopodobnie jakiś rodzaj dość dziwnie wykończonej licówki, która źle reaguje na aerozole, także ich raczej nie używaj. Po zastosowaniu protectora w aerozolu zazwyczaj pojawia się biały nalot, który większość ludzi interpretuje jako odbarwienia i są załamani. W istocie jest to nalot, który powinien zejść po użyciu dobrego cleanera lub kremu do butów. 

 

Ta miękka skóra to olejowany nubuk, który można traktować nawet dedykowanymi tłuszczami, ale tu UWAGA - tłuszcz może przyciemnić skórę i zmienić jej strukturę. 

 

By zachować oryginalny charakter tego modelu, proponuję:

 

  1. Czyszczenie - uniwersalną piankę do butów, którą wyczyścisz tę parę w całości
    *Opcjonalnie - gdybyś chciał dedykowany produkt do czyszczenia skór olejowanych to podlinkowany TARRAGO Oil Tanned Cleaner się sprawdzi
     
  2.  Do pielęgnacji i zabezpieczenia całych butów - SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather (dedykowany skórom olejowanym, ale może być stosowany również do licówek)


Oczywiście ZAWSZE próbka na skrawku przed właściwym zastosowaniem, by zweryfikować działanie produktu na skórę i jak dla mnie powinno na długo wystarczyć, a same produkty będziesz miał do wielu par, bo są dość uniwersalne. Ewentualnie można pokusić się o dobry krem do butów w kolorze tej twardszej skóry, i raz na pół roku dbać o głębię jej koloru.

 

Na koniec rzuć sobie okiem w ten wątek i jak nie te wymienione produkty, to masz tam kilka innych, które też się sprawdzają (Renomat raczej odradzam, bo to silny preparat do zadań specjalnych, a Ty nie masz problemu tylko chcesz zadbać o buty):

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Nie miałem pojęcia o istnieniu takich wypasionych kosmetyków do butów. Mam jeszcze pytanko (wolę się upewnić w 100%, żeby potem nie żałować): przy czyszczeniu podlinkowaną pianką, bez problemów mogę używać najzwyklejszej szczotki z włosia końskiego? Nie zmasakruję butów? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szczotka do butów spokojnie. Ale zawsze sobie zawsze zrób tak czy inaczej próbę przy pięcie czy na języku, by się upewnić, bo jest tyle specyficznych skór na rynku, że czasem można się zdziwić. Akurat w przypadku tego modelu pamiętam, jak X lat wstecz sypały się reklamacje ze względu na białe odbarwienia po protectorach. To naprawdę tak wyglądało. Dopiero po jakimś czasie ktoś załapał, że to nie odbarwienie skóry, a nalot, który dość łatwo można usunąć :) Rzadko która skóra reaguje tak alergicznie, a tu się akurat trafiło :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:) chciałem sie podpiąć do tematu :0 Mam dokładnie takie same buciki , i mam pytanko do fachowców:)  Trochę zaniedbałem swoje buty  , a wiadomo jak to człowiek mądry dopiero po szkodzie. Dodam fotki zeby było widać o co mi chodzi. Na bucie  powstały mi pękniecia skóry  czy moge je jakoś reaktywować? Czy ten preparat który napisaliście   SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather bedzie ok?? W pierwszej fazie wyczyścić ta pianką??Czy do drugiego rodzaju tej skóry zastosować coś innego?   co zrobić  z tym teraz???

20201018_085427.jpg

20201018_085455.jpg

20201018_085511.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można próbować na wiele sposobów, ale pierwszą fazą prawie zawsz pozostanie czyszczenie lub/i odtłuszczenie powierzchni. Zagniecenia i pęknięcia wykończenia w dość naturalnym miejscu, tam gdzie cholewka najbardziej pracuje. Ta skóra jest bardzo specyficzna, także nie potrafię Ci napisać jak zareaguje przy próbie wyrównania i regeneracji wykończenia, bo tego nie robiłem. Ale jeżeli miałbym próbować to prawdopodobnie mniej/więcej na tej zasadzie:

https://blog.multirenowacja.pl/usunac-glebokie-rysy-skorze/

 

 

 

Ale absolutnie zawsze próba na małym, niewidocznym skrawku (np. przy pięcie), zanim na cokolwiek się zdecydujesz. Tu problem wystąpił w bardzo eksponowanym miejscu, więc tam działa się dopiero, jak jesteś pewien co robisz.

 

Nie jestem pewien czy chcesz tam się bawić jeszcze w regenerację koloru tego nubuku. Jeżeli tak, to można próbować za pomocą barwników do nubuku i zamszu. Ale to jest nubuk olejowany więc on po natłuszczeniu właściwie w sposób naturalny powinien się dość ładnie przyciemnić i złapać kolory. Gdyby efekt po Onguencie nie był satysfakcjonujący, sam próbowałbym chyba Tucanem (koniecznie próba przed użyciem, byś ocenił, że efekt Ci odpowiada). 

 

Onguentem (o ile dobrze pamiętam) można potraktować całą powierzchnię tych butów. Właściwie tu masz wszystko na ten temat więc można podejrzeć i zadecydować, którą taktykę obierasz:

 

Jak widzisz, można bardzo różnie. Można szeroko, można wąsko. Zawsze pamiętając o PRÓBIE przed użyciem czegokolwiek. Same produkty bardzo uniwersalne i wydajne także nie da się ich zużyć do jednej pary więc komponuj sobie arsenał właściwie pod kątem całej swojej kolekcji. Miłej zabawy :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec mam taki Plan:0

 

Krok 1. Czyszczenie bucików Pianka Uniwersalna TARRAGO

Krok 2. Pomyślałem o uzupełnieniu tych zmarszczę  plynna skóra, dobry pomysł? Albo sobie odpuszczę i zobaczę jak to wyjdzie po renowacji na razie bez tego?

Krok 3. Zaimpregnowanie środkiem SAPHIR BDC Renomat

Krok 4. I na koniec polerka kremem SAPHIR BDC Creme

 

Powinno być ok??? Co sądzicie???czy użyć innych środków?? dzięki  za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RENOMAT to nie impregnat. To silny cleaner, także w tym punkcie jest zbędny. Co do reszty to jak nie spróbujesz to pewnie się nie dowiesz. Nie jestem pewien czy tam potrzebna i słuszna jest płynna skóra, ale jak dopytasz w sklepie kogoś kto z nią pracował to pewnie już Ci doradzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2020 o 11:50, MOD napisał:

Tak, szczotka do butów spokojnie. Ale zawsze sobie zawsze zrób tak czy inaczej próbę przy pięcie czy na języku, by się upewnić, bo jest tyle specyficznych skór na rynku, że czasem można się zdziwić. Akurat w przypadku tego modelu pamiętam, jak X lat wstecz sypały się reklamacje ze względu na białe odbarwienia po protectorach. To naprawdę tak wyglądało. Dopiero po jakimś czasie ktoś załapał, że to nie odbarwienie skóry, a nalot, który dość łatwo można usunąć :) Rzadko która skóra reaguje tak alergicznie, a tu się akurat trafiło :) 


Ślicznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi! Siadam zamawiać ww. preparaty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.