Jump to content

Plamki / grudki na skórze po pierwszym deszczu


patseb

Recommended Posts

Witam,

 

Z góry przepraszam jeśli taki temat gdzieś się już przewijał, ale wyszukiwanie nic mi nie pokazało.

 

Oxfordy ze skóry licowej, tydzien przed pierwszym użyciem, potraktowałem następująco (wszystko ładnie się wchłaniało):

1. sapphire Renovateur x 1

2. Tarrago Dubbin: 1 warstwa (24h schnięcia)

3. SAPHIR BDC Creme Pommadier: 3 warstwy

4. SAPHIR MDOR Pate de Luxe: 1 warstwa w celu ochrony noska/zapiętka, nie połysku

 

Pierwsze użycie i pierwszy niewielki deszcz (dosłownie kropienie, przejście z auta do domu) pozostawił na butach plamki (zakładam że to rozmyty pommadier) i lekko wystające grudki - które powoli wraz z wysychaniem zanikają (załączone zdjęcie zostało zrobione zaraz po wejściu do domu).

 

Czy da się tego uniknąć? Czy może nałożyłem za mało warstw tłuszczu oraz wosku?

Co teraz zrobić? Powtórzyć cała procedurę (ale 2-3 warstwy dubbina) od renwowatora czy może użyć renomatu żeby poprawnie wszystko nałożyć od 0?

 

Zdjęcie z plamkami:

lLdUa6b.jpg

 

Zdjęcie z grudkami (centralna część noska):MXozCKl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ciężko wyczuć. To w ogóle nie musi być kwestia środków. Czasem to może być urok samej skóry, która w reakcji z naszym toksycznym deszczem w ten sposób reaguje. W podobny sposób reagują na wilgoć niektóre olejowane skóry, albo na przykład niektóre skóry typu cordovan. Takie skóry i tyle. Konsultowałem sprawę kiedyś nawet z amerykańską garbarnią, która potwierdziła, że to nie jest wada, a charakterystyka tych skór i wypada to po prostu polubić, albo decydować się na alternatywę :) Podobnie jak u Ciebie, tam tak samo efekt sam ustępuję po wyschnięciu lub konkretnym polerowaniu, także w opinii producenta, nie jest to problem. Gdybym tutaj miał coś ewentualnie kombinować, to może zrezygnowałbym z dubbina. Tłuszcz raczej do butów w ciężki teren lub do bardzo przesuszonych, by je zregenerować. Przy klasykach miejskich nie jest konieczny. Co za dużo, to nie zdrowo. Nadmiar też bywa problemem, co odczuwam po Świętach ;) Osobiście nie robiłbym nic. Skoro już robotę wykonałeś, to ja po prostu użytkowałbym i obserwował, a przy kolejnej potrzebie zajęcia się butami ewentualnie zmieniał strategię. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowiedź, jeśli to tylko cecha charakterystyczna tego typu skóry to mi to nie przeszkadza. Myślałem że popełniłem jakiś kategoryczny błąd, to moje pierwsze podejścia do sensownego dbania o skórę.

 

Grudki nie zniknęły całkowicie po wyschnięciu ale wosk je pomaga przykryć, wyrównać.

Edited by patseb
Link to comment
Share on other sites

Zobacz co potrafi stać się po deszczu na przykład na skórach Cordovan:

IMG_5211_e.jpg

 

Para takich butów to koszt 2500-5000PLN. Proces oczywiście odwracalny. Temat się ulatnia po wyschnięciu i polerowaniu, ale z pięknych butów na deszczu robi się masakra :) Podobne reakcje widziałem, np. na eleganckich butach z niektórych skór cielęcych ... etc. Także miej świadomość, że masz z kim się łączyć w bólu ;)  

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Nie chce przed szereg się wyrwać ponieważ są tu szanowni znawcy ale zbyt wiele kosmetyków moim zdaniem i tłuszczu bym nie dał. Z tłuszczem przy tym wykończeniu bardzo ostrożnie. Te grudki mogą być w niektórych wypadkach cechą skóry gdy dostaje zbyt dużo środków I wodę. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.