Skocz do zawartości

"Elementy skórzane", sprawa nieco złożona.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

chciałbym zapytać o ocenę zaplanowanego sposobu konserwacji kilku elementów, "w których konstrukcji występuje skóra" - chociaż nie są to buty to uznałem, że ten dział będzie najlepszy do takiego pytania. Przedmiotem prac będą:

 

1. skórzany koszyk pod brodę (z jednej strony widać skórę licową natomiast od spodu znajduje się skóra określana po angielsku jako "chamois", na nasze to ircha, z braku opcji postanowiłem podejść do tego jak do zamszu chociaż faktycznie nie jest to typowy zamsz) brezentowego paska do hełmu:

20181219_172404.thumb.jpg.cfd28f4691888aff01c67678bfc7599b.jpg

20181219_172412.thumb.jpg.19c67c3bdd4a881260ebb53b9b31bbb6.jpg

 

2. skórzany pasek do zegarka (z zewnątrz gładki, pod klapką osłaniającą sam zegarek przypomina coś w rodzaju nubuku a od strony spodniej zamszowy):

20181219_172200.thumb.jpg.10fcdec50e87022cd19cc49fae652943.jpg

20181219_172221.thumb.jpg.04fa8bdd468c034f2fce26dbad889977.jpg

20181219_172227.thumb.jpg.99ba1232f1bea4d5bcd9a2fe0e5d1c1d.jpg

 

3. skórzane końcówki bawełnianego pasa transportowego (sprawa jest o tyle trudna, że zostały one kiedyś pokryte warstwą farby olejnej dla poprawienia kamuflażu - farba musi zostać na swoim miejscu):

20181219_172248.thumb.jpg.8613ee9e62b8581ce1c833e727876860.jpg

 

Tak prezentują się pacjenci do wykonania zabiegów. Planuję wykonać następujące czynności:

 

1. koszyk pod brodę w pasku od hełmu (skóra nie jest już wybitnie spręzysta, ma około 50 lat, nie była używana):

-oczyszczenie: ze strony wewnętrznej ("irchowej") zastosować Omnidaim, ze strony zewnętrznej zastosować mydło Avel

-konserwacja: ze strony wewnętrznej Saphir BDC Suede Renovatine, ze strony zewnętrznej Saphir Creme Universelle

 

2. pasek do zegarka (ma około 30 lat, był używany, skóra jest bardzo miękka i wygląda zdrowo):

-oczyszczenie: ze strony wewnętrznej (zamszowej) Omnidaim, ze strony zewnętrznej (licowej) mydło Avel; czy "nubukową" część pod klapką osłaniającą zegarek też potraktować tak jak zamsz?

-kolor nie będzie odżywiany (jedynie chcę utrzymać skórę w dobrej kondycji)

-konserwacja: ze strony wewnętrznej Renovatine, ze strony zewnętrznej Creme Universelle; następnie nity, zatrzaski i klamrę przetrę patyczkiem higienicznym z WD40

 

3. skórzane końcówki pasa transportowego (mają około 30 lat, były używane, są lekko zesztywniałe):

-oczyszczenie: mydłem Avel, bardzo delikatnie aby nie zmyć oryginalnej farby olejnej

-konserwacja: Creme Universelle; następnie nity przetrę patyczkiem higienicznym z WD40

 

Środek Renovatine do zamszu chcę napylać tylko w jednej warstwie. Creme Universelle myślę żeby nałożyć w 2-3 cienkich warstwach w zależności od tego jak będzie na zabiegi odpowiadać skóra.

 

Czy opisane powyżej zabiegi oceniacie jako optymalne rozwiązanie w tym wypadku? Czy istnieją lepsze rozwiązania?

 

Pozdrawiam serdecznie, Szymon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko OK. Spróbuj jedynie ocenić, czy jedna lub druga skóra nie będzie przypadkiem potrzebowała jednak nieco więcej tłuszczu. Te leciwe skóry często tak mają, a po czyszczeniu na mokro mogą się dodatkowo usztywnić. Creme Universelle jest bardzo fajny, zwłaszcza do delikatnych skór, ale do tych grubszych może okazać się słuszne jakieś dodatkowe wsparcie, np. Dubbin. Przy tych wojskowych akcesoriach, czasem stosuje się nawet płynny olej do skór, ale to już wedle potrzeb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.