Skocz do zawartości

Rysy, zadrapania i co z tym zrobić - renowacja lica, odnowienie koloru skór


nie_problem

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nieco styranego życiem flyersa ze skóry i zastanawiam się, czym go potraktować.

 

dde176630003a35c58dd1709

 

Mam Renovating Cream, bo kupowałem do butów i jeszcze jest go sporo. Da radę, czy coś innego?
Przygotowanie przez mycie skóry mydłem do skór wystarczy?

Potem zamierzam ją nieco natłuścić - czy Renovating (rys prawie nie ma, przytarcia są miejscami, na wielu powierzchniach chodzi bardziej o kolor niż odnawianie lica, więc cienko pojadę) nie będzie przeszkadzał we wchłanianiu, albo czy na skutek spotkania z tłuszczem nie puści?

Generalnie wolałbym już nic nie kupować, ale może lepiej Juvacuir - i pytania te same co wyżej - czy starczy takie mycie i jak będzie z tłuszczem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie mydłem raczej spoko.

Dalej jechałbym Juvacuirem, a finalizował Canadianem

 

Tłuszcz ewentualnie za jakiś czas, jak już skóra ładnie wchłonie pigment i zacznie wołać o natłuszczanie. 

Renovating to super środek, ale raczej do miejscowego stosowania. Widziałem, co prawda jak stosowany jest na większych powierzchniach, ale moim zdaniem nie jest to dobra droga, bo daje on jednak sztywniejsze wykończenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, domyślam się, że poza miejscami, gdzie skóra jest ewidentnie przeszorowana, to Juvacuir będzie bardziej odpowiedni, ale Renovatnig na większych powierzchniach należy uważać za generalnie do bani, czy teoretycznie da się nim coś sensownie zrobić?

 

I jak może być (jeśli ktoś to przećwiczył) z tłuszczem (za jakiś czas), bo jak go stosowałem na butach, to na czubach, których jakoś intensywnie nie natłuszczałem, więc w sumie to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie jest  środek do dużych i miękkich powierzchni, bo to nie jest zwykły pigment. To produkt, który swoją charakterystyką przypomina trochę szpachlę. Tłuszcz należy stosować z umiarem, w minimalnych dawkach, ale jak już skórę doprowadzisz do odpowiedniego stanu i dasz jej trochę odpocząć, a pigmenty się utrwalą. Tak możemy teoretyzować jeszcze długo, ale najlepiej z każdym środkiem zrób sobie próbę gdzieś po wewnętrznej stronie skóry, sprawdź jak ona reaguje i jaki jest efekt, bo z tym bywa różnie i sam oceń co jest dobre, a co w tym przypadku nie zda egzaminu. To zawsze będzie najlepsza droga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio przeprowadziłem renowację starych butów. Umyłem je mydłem Avel i na następny dzień przystąpiłem do impregnowania ich tłuszczem Saphir HP Dubbin. Nasmarowałem je i odłożyłem aby wchłonęły preparat. Kolejnego dnia chciałem nasmarować je kremem i zauważyłem, że skóra w jednym miejscu zaraz przy podeszwie jest jakaś szorstka, jakby polerowana papierem ściernym. Dodam, że nakładam wszystkie preparaty na buty bardzo delikatnie i czekam długa aż się wchłoną przed nałożeniem kolejnego i wypolerowaniem. Już wcześniej stosowałem ten tłuszcz i nic takiego nie wystąpiło. Pierwszy raz umyłem je tylko mydłem Avel, ale po jednym dniu od umycia owej skazy nie było - pojawiła się dopiero po nałożeniu tłuszczu.

Co mogło spowodować taką sytuację? Jest jakiś sposób aby to naprawić?

Poniżej dołączam zdjęcia, przepraszam za jakość:

17760346_1341393309273393_955912297_n.jpg

17742463_1341393332606724_85232256_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że jeśli to klej, to nie da się z tym nic zrobić? Wygląda to jak zdarta skóra po prostu. Wyczyściłem dwa razy mydłem. Jakby skóra przetarta mocno papierem ściernym. Wiem, że raczej się tego nie pozbęde, poza zamaskowaniem, ale nurtuje mnie jak to powstało. Zawsze używałem tego tłuszczu do różnych par butów i wszystko było w porządku.

20170410_104918.jpg

20170410_104914.jpg

20170410_104948.jpg

20170410_104932.jpg

Edytowane przez sir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da się coś zrobić, ale tu brakuje mi już kompetencji. Nie mam doświadczenia z klejami. Należałoby zapytać jakiegoś szewca może. Jedyne co mi przychodzi do głowy odnośnie genezy problemu to klej wszedł w reakcję z jakąś chemią lub może buty gdzieś bardzo mocno się nagrzały i zaczęło się coś dziać pod wpływem wysokiej temperatury. 

Ja pewnie próbowałbym usunąć krem nawet papierem ściernym i miejscowo malował oraz wykańczał, ale to tylko takie teoretyzowanie. Lepiej pokazać to komuś, kto ma już doświadczenie, kto sprawdzi czy łączenia klejone nie zostały osłabione ... itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odwiedziłem szewca, który jednak nie miał pojęcia co to może być. Klejenie niby sprawdził, ale stwierdził, że but się trzyma i jak ma się rozkleić to się sam rozklei.

Jednak jest inny problem, bo postanowił mi bez mojej wiedzy posmarować buty pastą, a zanim go powstrzymałem, pobrudził mi te jasnobrązowe elementy podeszwy, które potem wyczyścił ścierką. Kiedy wróciłem do domu, zauważyłem, że na tych elementach powstały ciemniejsze przebarwienia. Chyba ta ściereczka była nasączona acetonem.

 

Chciałbym się tych przebarwień pozbyć i tu moje pytanie - czy wystarczy do tego krem koloryzujący, czy trzeba stosować jakiś barwnik?

Poniżej dodaję zdjęcia (te ciemniejsze fragmenty na jasnobrązowym elemencie to przebarwienia):

17910854_1356039537808770_735096481_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.03.2017 o 19:23, MOD napisał:

No to chyba bucior odżył :)

Fotki, fotkami - nie wszystko pokażą, podotykać nie można. Napisz lepiej jak sam oceniasz efekt :)

odżył, odżył a  i  kolor zmienił, zmarszczki mu zdeka

wygładziło, trochę rys i zadrapań też ubyło ;) najważniejsze, że mogłem się trochę poeksperymentować i zobaczyć jak te rożne środki się zachowują, teraz kolej na drugiego buta - a później trza będzie je przetestować w terenie jak się będą sprawować ;) dzięki raz jeszcze za pomoc! :)

 

coś źle kliknąłem i tu mi umieściło odpowiedź.....

Edytowane przez tomekmalina
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2017 o 23:54, sir napisał:

Właśnie o to chodzi - wyrównać do jaśniejszego. Tylko moje pytanie - czy kremem, czy barwnikiem? To zwykła skóra, więc myślę, że krem powinien wystarczyć, ale pytam, ponieważ nigdy nie używałem innego niż bezbarwny i chciałbym się upewnić.

Kwestia zrobienia próby i oceny. Inaczej ciężko. W ogóle najlepszą opcją powinno być poproszenie szewca, by to wyrównał, ale domyślam się, że już ciężko o zaufanie do jego umiejętności :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

20170807_230529.thumb.jpg.9d1ff97d8d6c3a44c5a622ef769938f1.jpg20170807_230403.thumb.jpg.1d662dab3a0dc1eb6d17fea063ccaafc.jpg20170807_230437.thumb.jpg.5e7468fbc520dc599efd09df5c5326da.jpg

Witam, proszę o poradę jak usunąć takie uszkodzenie? Na zdjęciach dokładnie tego nie widać. Kawałek skóry jest delikatne podcięty i odstaje. Co powinienem z nim zrobić, odciąć go i przetrzeć w tym miejscu papierem ściernym i później użyć SAPHIR BDC Renovating Cream czy można ten odstajacy kawałek jakoś podkleic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka w powiększeniu, także wydaje mi się, że uszkodzenie jest stosunkowo niewielkie. Próbowałbym zniwelować Renovating Creamem. Przy większych zadziorach czasem warto podkleić odstający kawałek. Przy lepszych skórach można delikatnie podszlifować dla wyrównania. Jeżeli materiał mocno korygowany lub syntetyczny, bywa różnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich, 

 

na poczatku chcialem wszystkich serdecznie przywitac :-)

 

Do rzeczy, mam pare skorzaynch butow marki Camel, nie sa to jakies buty z gornej polki, ale jednak skora i buty sa dosc nowe. Po jednej imprezie pojawilo sie kilka plam, prawdopodobnie po roznych napojach jakie sie na owe buty wylaly. Srodki jakich uzylem do wyczysczenia butow to:

1. Mydlo Saphir 

2. Tarrago Cleaner - pomogl usunac plamy, ktore nie zeszly po mydle

3. Saphir Creme Delicate

4. Saphir Pommadier brazowy

 

Po nalozeniu pommadiera pozostaly jasne plamy - przebarwienia, ktorych krem nie pokryl (niestety nie zrobilem wtedy zdjec), dlatego przelecialem buty od poczatku mydlem Saphir i na ten moment wygladaja w ten sposob:

 

IMG_5042.thumb.JPG.5a6e6401bb49f0d4603398723c0a0410.JPGIMG_5043.thumb.JPG.87d4816b7c8107d7f4f0d3ac74c1be3b.JPGIMG_5044.thumb.JPG.8980b5d34c6e62e66ae449678130c962.JPGIMG_5045.thumb.JPG.43f33866fae0cf08b175adbde3619e50.JPGIMG_5046.thumb.JPG.ce7855164eeaf131a1e3e1063e77525e.JPGIMG_5048.thumb.JPG.f21675db7f441631059edd4fba654af2.JPGIMG_5049.thumb.JPG.80c7756074ca89be1e4bcc2f723734c9.JPG

 

Szorowalem je do momentu, az woda juz prawie w ogole nie byla brudna, tzn. mysle juz bardziej sie ich domyc nie dalo :D 

W  miedzyczasie dokupilem jeszcze tluszcz do skor marki Bufalo.

Moje pytanie jest teraz, jakich i w jakiej kolejnosci uzyc srodkow, ktore mam, aby butow byly znow w jednolitym kolorze?

Krok pierwszy zostal juz wykonany.  To teraz:

2. Tluszcz

3. Pommadier

4. Wosk

5. ewentualnie Nano Protector ??

 

Drugie sprawa, moja lepsza polowka ma buty ze skory cielecej gladkiej, zdjecia ponizej

IMG_5051.thumb.JPG.b5ad8cb62c30e1c783659d54ebf4d0ed.JPGIMG_5052.thumb.JPG.b4a218dfb29f1087287688a01cfe1ddc.JPGIMG_5054.thumb.JPG.e321b91bc2e6cafa15131b1b5c27cd3f.JPGIMG_5055.thumb.JPG.483c39ed3474adc8835e59a27b89df54.JPGIMG_5061.thumb.JPG.fca17cb8b4d0187415d511ea00ae31d9.JPG

 

Czym najlepiej wyczyscic te zabrudzenia?

 

Z gory dziekuje za porady i pozdrawiam

 

Filip

 

 

 

IMG_5056.JPG

IMG_5057.JPG

IMG_5059.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty 1.

Z rozwagą stosuj to mydło, bo one jest świetne, ale bardzo mocne. Łatwo usunąć nim wykończenie, a przy nadmiernej sile nawet i uszkodzić skórę. Nie przemocz też nadmierne skóry. Skóra nie przepada za wodą. To, że woda jest kolorowa, nie zawsze oznacza, że to brud. W pewnym momencie to może być już pigment wykończenia. Krem wyrówna jakieś niewielkie nierówności, odżywi skórę, nada jej głęboki odcień, ale nie jest to farba, by dać jednolity kolor na czymś co jednolite nie jest. Ani krem, ani woski do tego nie służą. Zazwyczaj efekt niejednolitego koloru, pewnego rodzaju patyny jest nawet pożądany na takich butach. Nie wyglądało to dobrze? Jeżeli taki efekt ci nie odpowiada i za wszelką cenę chcesz osiągnąć jednolity odcień na skórze, która nie jest jednolita, należałoby stosować po odtłuszczeniu skóry albo farby, albo środki z większą zawartością pigmentu:

https://multirenowacja.pl/tinture-francaise-50ml-farba-do-skor-na-bazie-alkoholu-saphir-teinture.html

https://multirenowacja.pl/balsam-mocno-koloryzujacy-juvacuir-75ml-saphir.html

 

Nie wiem czy będzie ci się chciało w to bawić :)

 

Z tego, co masz to ja stosowałbym w takiej kolejności po czyszczeniu:

 

  1. Pommadier, bo pigment najlepiej i najgłębiej się teraz wchłania.
  2. Wosk na wykończenie.

Tłuszcz w tym momencie niekoniecznie, bo jak zastosujesz tłuszcz to Krem będzie miał problem z wchłonięciem. Akurat Pommadier SAPHIR bardzo dobrze odżywia skórę. Fo takich butów powinien w zupełności wystarczyć. 

 

Nano zbędne. Chyba, że będziesz ruszał w jakiś teren w trudnych warunkach pogodowych i będziesz chciał się wyjątkowo dobrze zabezpieczyć. 

Nie przesadzaj ze środkami. Dobre środki są dość wydajne i dobre. Często nie ma potrzeby po jednych poprawiać drugimi :) 

 

Buty 2

Próbuj doczyścić tym co masz, ale nie wiem czy to nie urok tej skóry. Najpierw próba na małym skrawku języka lub przy pięcie. Oceń sens i jazda :)

 

Analiza foto-relacji da ci więcej niż wszelkie opisowe rekomendacje - może coś cię zainspiruje, naprowadzi:

http://blog.multirenowacja.pl/renowacja-butow-cholewek/

http://pastadobutow.pl/

https://multirenowacja.pl/webpage/renowacja-butow-crockett-jones-odbarwienia-i-zacieki-solne.html

https://multirenowacja.pl/webpage/renowacja-lica-skory-obuwie-eleganckie.html

https://multirenowacja.pl/webpage/pielegnacja-i-renowacja-butow-alfred-sargent-hadleigh.html

https://wielkishoe.com/blog

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedzi :)

Hmm to wyglada na to, ze zmylem pigment:X choc troche dziwne, bo jakies pol roku temu swoje trzewiki polecialem renomatem, 90% pigmentu bylo zmyte, po czym tez poszedl pommadier i dobrze pokryl cala nawierzchnie, tzn. buty mialy znow jednolity kolor :ermm:ponizej zdjecia "po", niestety nie robilem w trakcie i przedIMG_5063.thumb.JPG.02b74ebb4a3a85c2a1ad64f1932cb080.JPGIMG_5064.thumb.JPG.e22d1af98a231be420b8400b58ab4851.JPG

 

 

Ok to tluszcz odstawiam. Te buty byly myte jakies 3-4 tygdonie temu, przez ten czas zabieralem sie do napisania tutaj postu :D  czy w zwiazku z tym powinienem najpierw nalozyc creme delicate by zmiekczyc skore (otwiorzyc pory?) czy od razu pommadier?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od samej skóry. Jak skóra jest w miarę dobrej jakości Pommadier dzięki zawartym woskom tworzy na niej fajne wykończenie. Gorzej z tymi słabszymi skórami i syntetykami. Je po malowaniu najlepiej jeszcze zabezpieczyć lakierem wykończeniowym do skór

 

14 godzin temu, FilipK napisał:

Te buty byly myte jakies 3-4 tygdonie temu, przez ten czas zabieralem sie do napisania tutaj postu :D  czy w zwiazku z tym powinienem najpierw nalozyc creme delicate by zmiekczyc skore (otwiorzyc pory?) czy od razu pommadier?

Od razu Pommadier. Delicate Cream nie specjalnie otwiera pory skóry. Ten produkt delikatnie czyści i odżywia wrażliwe skóry nie wpływając na ich kolor. Jeżeli używasz mydła Saphir lub Renomatu to skórę bardzo dokładnie oczyszczasz i uwalniasz jej pory. Nie ma konieczności poprawiać. Pozostaje zadbać o jej odżywienie i głębię koloru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzień dobry.

 

O ile piszę we właściwym temacie prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu z moimi trzewikami Base London ze skóry licowej. Kupiłem je prawie dokładnie rok temu jako buty zimowe wykorzystywane przede wszystkim do chodzenia (dojeżdżania właściwie) do pracy. Bardziej intensywnie zacząłem z nich korzystać od listopada, od tamtego czasu buty się pobrudziły i w styczniu miały pierwsze czyszczenie. Wcześniej były zabezpieczone pastą bezbarwną. Do czyszczenia użyłem mydła do skór Tarrago Saddle Soap, niestety lewy but wyszedł z tego jak widać poniżej na zdjęciach (pojawiły się jasne plamy). W związku z tym mam pytania:

 

- Czy da się jeszcze doprowadzić je do stanu używalności a jeżeli tak to w jaki sposób?

- Czy w waszej ocenie takie uszkodzenie podlega reklamacji? Przypominam, buty nie mają jeszcze roku. Dla porównania daje także na końcu dwa zdjęcia nieuszkodzonego lewego buta. Poza tym oba buty mimo krótkiego użytkowania mają już wyraźne przetarcia w okolicy ścięgna achillesa.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam i przedstawiam zdjęcia:

 

 

20180103_181028.jpg

20180103_181010.jpg

20180103_144831.jpg

20180103_170934.jpg

20180103_181058.jpg

Edytowane przez klavv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czyszczeniu Pommadier Creme w kolorze i już powinno być lepiej. Zobacz tu:

http://blog.multirenowacja.pl/renowacja-butow-cholewek/

 

Jeżeli byłoby mało to przy kolejnej okazji / po gruntownym czyszczeniu można zapewnić większą ilość pigmentu stosując Saphir Juvacuir, który potrafi zdziałać cuda. Zobacz tu:

 

http://www.antywieszak.pl/jak-odswiezyc-skorzana-torebke/

 

Ja w ogóle takich rzeczy nie rozpatruję w kategoriach problemu lecz normalnej pielęgnacji dlatego w życiu bym nie reklamował, ale widzę, że ludzie czasem reklamują wskazując na słabe wykończenie lica. Problem w tym, że sprzedawca zawsze może ci wskazać na niewłaściwą pielęgnację lub pielęgnację zbyt silnymi cleanerami w stosunku do tej akurat skóry. 

 

Cytuj

Poza tym oba buty mimo krótkiego użytkowania mają już wyraźne przetarcia w okolicy ścięgna achillesa

Jeżeli masz na myśli przetarcie wewnątrz to zazwyczaj jest to traktowane jako uszkodzenie mechaniczne - kwestia dopasowania obuwia do stopy. W takich sytuacjach proszę szewca o wszycie skórzanych zapiętek i chwalę sobie to rozwiązanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. W takim razie postaram się użyć Sapphir Pommadier. Prosiłbym jeszcze o pomoc w dobraniu odpowiedniego koloru. Buty są podpisane jako washed tan i prezentuję się na żywo mniej więcej tak jak na załączonym zdjęciu, może są trochę jaśniejsze.

 

Dziękuje i pozdrawiam.

Buty.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.