Jump to content

Podstawy pięlegnacji różnych skór, dobór produktów


Recommended Posts

Witam wszystkich, już trochę przekopałem forum, ale jeszcze pewnie sporo tematów do ogarnięcia zostało z czasem.

Dużo jest tematów o butach turystycznych, a tam chodzi o zupełnie inne ich zabezpieczenie, jak również dość dużo zdjęć w tematach już się nie wyświetla.

Natomiast chcę prosić o poradę i doradztwo czy dobrze kombinuję z produktami, bo chcę już coś zakupić. Do tej pory dbanie o buty, to było wrzucenie je do pralki (adidasopodobne).

 

Ostatnimi czasy trochę zmieniłem rodzaj noszonego obuwia i należało by o nie odpowiednio zacząć dbać.

1. Buty Loake Kalahari https://www.loake.co.uk/kalahari.html

DSC_0524.thumb.JPG.a21986a4627bfad6461dbcd1b88ac4d8.JPG

 

Wg producenta jest to nubuk ( Dark brown nubuck leather ), wnioskuję, że olejowany? Ponieważ powstają na nim rysy, więc planuję tutaj zakup SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather wersja bezbarwna.

Jakiś tańszy odpowiednik Tarrango polecacie? Czy wersja bezbarwna zakryje te zarysowania, czy należy zastosować jakiś kolor, ale czy to wtedy nie zabarwi przeszyć? Zależy mi na tym aby nie zmieniać za bardzo wyglądu, a zabezpieczyć przed pękaniem skóry, no i zniwelować chociaż trochę zarysowania.

 

2. Bugatti http://www.cappelli-hutdesign.de/bugatti-herren-321-34535-1014-6363-braun-neu-9iml5w9m.html

DSC_0521.thumb.JPG.120ddc2213de598d31faa07323772f59.JPG

 

Na tym bucie nie powstają rysy, ale pewnie też jakiś nubuk? Buty kupione z myślą o sezonie zimowym i zimą potraktowałem je tłuszczem do skór Coccine. Ale dość mocno pociemniały, były bardziej w kolorze Cognac, w tej chwili te spękania i nie równe odcienie. Czy też można je traktować SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather, to bym miał jeden produkt do obu butów. A na złe warunki dodatkowo Nano protectorem. Jak z nano protectorem, po nałożeniu np. później na Onguent Oiled Leather. Czy po jakimś czasie można na nano znowu położyć Onguent Oiled Leather, czy trzeba to jakoś usunąć? Czy on sam po pewnym czasie "znika"?

Do czyszczenia kupiłem Coccine nubuck cleaner pianka (kupione do butów nr3), czy to się nadaje do takiego czyszczenia?

 

3. Bugatti zamsz/velur?

DSC_0525.thumb.JPG.2aeecedd9e6e26c992057b78b3cb9e45.JPGDSC_0526.thumb.JPG.2e3064b61904c599baa814bcdcb4b859.JPG

 

Jeszcze mało noszone i w dobrą pogodę, także do tej pory tylko traktowane delikatnie gumką. Tutaj kupię oczywiście TARRAGO Nano Protector bo to jedyna opcja chyba, aby je zabezpieczyć przed brudem i wodą. Czy pianka Coccine nubuck cleaner się nadaje do takiej skóry, bo testowałem na podobnym rodzaju i momentalnie wsiąka i jakoś nie widzę zasady działania tego specyfiku, powinno się moim zdaniem pienić na powierzchni aby usuwać brud.

 

4. I ostatni zakup, Lendvay & Schwarcz - Franceschetti z drobną wadą na prawym bucie z tyłu, zdjęcie 2 oddaje bardziej kolor butów.

 

DSC_0535.thumb.JPG.9070e4b3463d766982c126c3e5a72df6.JPGDSC_0584.thumb.JPG.2731d72cd6fb980c9db117acb826523f.JPG

 

To rozumiem, że jest to skóra licowa? Najpierw chciałem zakupić Tarrago nano cream, ale chyba to nie jest dobry pomysł, bo tym nie zniweluję różnicy koloru. Czy SAPHIR BDC Creme Pommadier sobie z tym poradzi i w jakim kolorze go zakupić? Myślałem o 44 krem, albo 45 kość słoniowa. Jaki jest odpowiednik Tarrago, a może zupełnie nie tędy droga i należy zastosować coś innego?

Czy tylko krem wystarczy do takich butów, aby je konserwować i były odporne na gorszą pogodę?

 

Jeszcze raz bardzo proszę o potwierdzenie moich wyborów, albo doradzenie czego jeszcze brakuje, oczywiście w miarę sensownie, bo też nie chcę wydawać teraz kilkaset złotych na różne specyfiki, może z czasem i powoli.

 

Pozdrawiam

 

Edited by Wolvix
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Wolvix napisał:

1. Buty Loake Kalahar

 

Dedykowane produkty TARRAGO do skór olejowanych:

Cleaner:

https://multirenowacja.pl/oil-tanned-cleaner-75ml-do-czyszczenia-natluszczonej-skory.html

 

Tłuszcz (może przyciemnić skórę):

https://multirenowacja.pl/tarrago-trekking-dubbin-mink-oil-tucan-100ml-pasta-olejowa-do-butow-trekkingowych-idealna-impregnacja-butow.html

 

Można ewentualnie spróbować Nano Cream (wielu skór nie przyciemnia, ale konieczna próba):

https://multirenowacja.pl/nano-cream-125ml-krem-balsam-do-skor-tarrago.html

 

Po zastosowaniu odżywczych środków (nawet bezbarwnych), najczęściej rysy zniwelujesz, ale jest to efekt chwilowy. Ryski i białe przebarwienia pojawią się na nowo. To charakterystyka tej skóry. Wypada to polubić :)

 

15 godzin temu, Wolvix napisał:

2. Bugatti

Słuszne myślenie. Zarówno Onguent, jak i np. Nano Cream powinny sprawdzić się przy obu parach. Skóra raczej chłonie substancje odżywcze także po jakimś czasie raczej nie ma konieczności usuwać środków. Chyba, że odłożą się na powierzchni woski. Do oceny własnej. Cleaner najlepiej mieć jakiś do wszystkiego (zamsz, nubuk, licówki, tekstylia). Taką funkcję spełnia Tarrago Universal Cleaner czy Tarrago Shampoo:

https://multirenowacja.pl/universal-cleaner-125ml-plyn-do-czyszczenia-skor.html

https://multirenowacja.pl/shampoo-200ml-pianka-do-czyszczenia-skor-gladkich-licowych-zamszu-i-nubuku.html

 

15 godzin temu, Wolvix napisał:

3. Bugatti zamsz/velur?

Z punktu widzenia pielęgnacji nie ma większego znaczenia, bo stosuje się te same produkty. Jak wyżej - uniwersalny cleaner i spokój ze wszystkim. Nano to oczywiście strzał w 10.

 

15 godzin temu, Wolvix napisał:

4. I ostatni zakup, Lendvay & Schwarcz - Franceschetti z drobną wadą na prawym bucie z tyłu, zdjęcie 2 oddaje bardziej kolor butów.

Co to dokładnie za skóra to najlepiej pytać producenta. Nie jestem pewien czy dobrze czuję problem ze zdjęć. Chodzi o białe odbarwienie na jednym z butów, a buty są kremowe? Jeżeli tak to można spróbować Pommadierem, ale przy jasnych materiałach mam zawsze obawy. Pommadier ma sporo substancji odżywczych. Nie wiem czy nie przyciemni tej skóry. Konieczna próba na mały skrawku przed użyciem, albo kilka prób z różnymi produktami, by dobrać optimum. Ewentualnie malowanie po całości, ale to już trochę zabawy i nie wiem czy nie lepiej tego zlecić komuś bardziej doświadczonemu. Tu nie podejmę się rekomendacji, ale napisz do multirenowacji, może coś podpowiedzą. Bierz to jednak zawsze nie jako pewnik, a próbę szukania rozwiązań. Bez badania organoleptycznego, kilku prób na skrawku można tylko teoretyzować. Ostateczne decyzje musisz podejmować samodzielnie trzymając się zasady:

 

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, MOD napisał:

Po zastosowaniu odżywczych środków (nawet bezbarwnych), najczęściej rysy zniwelujesz, ale jest to efekt chwilowy. Ryski i białe przebarwienia pojawią się na nowo. To charakterystyka tej skóry. Wypada to polubić :)

 

No tak, o to chodzi, żeby je zniwelować po prostu po zastosowaniu balsamu. Mnie to wystarczy, a ważniejsze jest aby nie za bardzo zmieniać odcień, bo jak pisałem, efekt po zastosowaniu tłuszczu na tych drugich butach mi nie odpowiadał, bo dość mocno zmienił kolor obuwia.

 

3 godziny temu, MOD napisał:

Co to dokładnie za skóra to najlepiej pytać producenta. Nie jestem pewien czy dobrze czuję problem ze zdjęć. Chodzi o białe odbarwienie na jednym z butów, a buty są kremowe? Jeżeli tak to można spróbować Pommadierem, ale przy jasnych materiałach mam zawsze obawy. Pommadier ma sporo substancji odżywczych. Nie wiem czy nie przyciemni tej skóry. Konieczna próba na mały skrawku przed użyciem, albo kilka prób z różnymi produktami, by dobrać optimum. Ewentualnie malowanie po całości, ale to już trochę zabawy i nie wiem czy nie lepiej tego zlecić komuś bardziej doświadczonemu. Tu nie podejmę się rekomendacji, ale napisz do multirenowacji, może coś podpowiedzą. Bierz to jednak zawsze nie jako pewnik, a próbę szukania rozwiązań. Bez badania organoleptycznego, kilku prób na skrawku można tylko teoretyzować. Ostateczne decyzje musisz podejmować samodzielnie trzymając się zasady

 

Tak dokładnie, chodzi o te białe odbarwienie na tym bucie. Na żywo to jest mniej widoczne nawet, jak się wie ocb to widać, ale specjalnie to nie przeszkadza, zwłaszcza, że jest to po wewnętrznej stronie.

Natomiast już wybierając jakiś produkt, chciałem go tak dobrać, aby trochę to się przy okazji zamaskowało jak również ożywiło skórę przed używaniem butów.

Na początek w takim razie zobaczymy jak Pommadier sobie poradzi, a jeżeli trochę się kolor przyciemni to w tym przypadku, jestem w stanie to zaakceptować :)


Dziękuję i skontaktuję się w takim razie z Multirenowacją, aby mi doradzili który wybrać kolor Pommadiera.

 

Jeszcze jedno pytanie, chodzi mi o zagniecenia powstające podczas chodzenia (chodzi o miejsce zginania palców), powstają one różne, mniejsze lub większe zależnie od rodzaju skóry, ale czy np. na nowych butach lepiej zastosować kremy/balsamy od razu i będzie się to lepiej układać czy nie ma w sumie znaczenia?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zagniecenia w pracujących miejscach cholewki to absolutnie normalna sprawa. Dziwne byłoby gdyby nie powstawały :) Do tego jeden buty ma prawo "łamać się" nieco inaczej niż lewy, bo zazwyczaj nasze stopy nie są identyczne, a poza tym prawej nogi zawsze używamy trochę inaczej niż lewej. Z reguły lepsze skóry łamią się bardziej estetycznie, słabsze mniej, bardziej "papierowo". Efekt można minimalizować za pomocą dobrych, odżywczych kremów oraz przechowując buty na dobrze dopasowanych prawidłach, ale jeżeli buty mają być użytkowane to tę kwestię najlepiej polubić :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.