Jump to content

Zniszczony nubuk impregnatem do nubuku


mp456

Recommended Posts

Witam,

 

Kupiłem trapery Cat Deplete WP z fabrycznie zaimpregnowaną skórą nubukową. Wcześniej nie wiedziałem za dużo o impregnacji i nowe buty spryskałem impregnatem do nubuk z Deichmanna (używam ich zwykłego impregnatu, bo jest tani i dobry, dlatego kupiłem jeszcze ich impregnat do nubuku).

Był to jednak impregnat do zwykłego nubuku, nie impregnowanego tłuszczowo. Buty po nim zrobiły się matowe (zwłaszcza czubki), na zgięciach nad palcami widać, że skóra stała się jakby wysuszona i pojawiły się czarne przebarwienia skóry (wszędzie, najwięcej na czubkach)

 

Zakupiłem Tarrago Oil Tanned Cleaner, HP oil i pastę Tucan. Buty umyłem zakupionym środkiem - trochę zmatowiały, ale dalej były czarne fragmenty skóry. Jak buty olejem HP to powróciły one praktycznie do stanu sprzed mycia - nie było widać specjalnie jakby skóra była odżywiona, mimo że z zewnątrz jest natłuszczona to skóra miejscami sprawia wrażenie matowej. Na fragment butów nałożyłem pastę Tucan i dopiero wtedy buty zaczęły lepiej wyglądać (kolor ściemniał i stał się bardziej jednolity), ale dalej były te czarne przebarwienia mocno widoczne.

 

Co mam w takiej sytuacji zrobić? Umyć buty jakimiś mocnymi środkami i zaimpregnować na nowo tłuszczowo? Najbardziej przeszkadzają mi te czarne przebarwienia. Swoją drogą, dlaczego nubuk robi się czarny? Miałem kiedyś buty Timeberland z nubuku impregnowanego, używałem na nich nikwaxa i też mi skóra na nich poczarniała.

 

Zdjęcia nowych butów można obejrzeć na stronie sklepów (jest to nubuk woskowany, czy olejowany? Zdjęcia ze sklepu butshop.pl lepiej oddają jak buty wyglądały w rzeczywistości.

 

 

A tak wyglądają zdjęcia butów po umyciu Tarrago Oil Tanned Cleaner i spryskaniu olejem HP (czubek wygląda najgorzej)

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edited by mp456
Link to comment
Share on other sites

To dość charakterystyczne dla tego typu skór. Nie walcz z tym. Polub to, albo kupuj buty z nieolejowanego nubuku :) Te olejowane nie będą jednolite, białe przebarwienia w pracujących miejscach cholewki czy po przejechaniu paznokciem to norma, tak samo jak ich niejednolity kolor i ciemnienie pod wpływem tłuszczów czy olejów. Jeżeli ewentualnie chcesz stosować coś, co nie powinno zbyt mocno wpływać na kolor przy tego typu skórach to można próbować Onguent Saphir lub Nano Cream Tarrago. Ale nie potrafię tego zagwarantować, gdyż same skóry bywają dość różne i różnie reagują. Zawsze pamiętaj o próbie na skrawku zanim potraktujesz buty po całości. 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Wygląd olejowanego nubuku mi nie przeszkadza i olejowanie jest konieczne, gdyż buty kupiłem do używania w trudniejszych warunkach - do chodzenia z psem poza miastem.

 

Jednak kupię chyba Renomat i mydło do skór, bo nie wiem, czy ten impregnat nie został na skórze. Po użyciu tego impregnatu, po wyschnięciu widać było od razu, że stan skóry się bardzo pogorszył. Wygląda to tak, jakby miał on coś w sobie co neutralizuje tłuszcze na powierzchni buta - może po to, aby ładnie układać włos w nubuku nieolejowanym.

 

po używaniu wczoraj tych traperów CAT zauważyłem, że są to buty kiepskiej jakości, w jednym miejscu zrobiło się bardzo głębokie otarcie od wystającej gałęzi - skóra się zdarła jak papier. Mam ponad 10 letnie trapery z nubuku fabrycznie impregnowanego, skóra na nich jest mocno poobcierana, ale żadne otarcie nie jest tak głębokie jak te co w tych mi się zrobiło na początku używania. Dodatkowo mimo, że buty są opisywane jako wodoodporne to język od razu puszcza wodę. No i jeszcze szwy przy języku zaczęły puszczać...

 

 

Edited by mp456
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.