Skocz do zawartości

Lacoste - odnowa starych jak i dbanie o nowe


bordowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zapytać Was o poradę. Sporo czasu ‘skakałem’ po tematach, ale jednak moja wiedza jest niewystarczająca by dopasować coś z tego co czytałem do własnej situacji.

 

Od lat jestem wyznawcą Lacoste, ale tak naprawdę nie wiem nawet czy to z czego je robią to prawdziwa skóra, eko-skóra czy w ogóle jakieś skóropodobne 'coś'. Ba, nie wiem nawet czym dokładnie różni się skóra nautalna od ekologicznej czy co tam jeszcze jest. Niewątpliwie wszystko do znalezienia w internecie, ale co czegoś się dowiem to pojawiają się następne dwa pytania itd.

Dlaczego pytam – mam jedną parę starych już butów które wyglądają dość miernie, ale nie są na tyle zniszczone by nadawały się tylko na śmietnik. Chciał bym doprowadzić je do takiego stanu by chociaż na rower czy na działkę bez wstydu się w nich przejść.

Dodatkowo będę na dniach kupować następną parę butów, także z lacoste. Nigdy nie dbałem w -żaden- sposób o buty poza umyciem ich wodą gdy były brudne, ale że na buty wydaję z czasem coraz więcej to czas najwyższy chociaż trochę się tym zainteresować, zwłaszcza że środki konserwacyjne zapewno nadadzą się i do nowej i do starej pary.

 

Zacznijmy od starej pary. To Lacoste Telesio sprzed... no, trzech? Czterech? Lat. Same buty są w miernym stanie wizualnie, ale nie są specjalnie zniszczone – podeszwy się trzymają i nie są zbyt mocno starte, nie ma żadnych dziur itp. Jest jednak sporo większych i mniejszych zadrapań, lecz wydaje się że jest to ‘do zrobienia’ – tylko jak? Ciężko mi ocenić jakie środki zastosować by pokryć te drobne uszczerbki i otarcia na przyszwach? (tam przy palcach) butów jak i po bokach. Ciężko mi powiedzieć czy powinienem je także wymalować – jeśli tak, to czym?

 

(foty na dole)

 

Jak już wspominałem, za kilka dni będę kupował następną parę butów. Chciałbym wiedzieć czym i jak o nie dbać, by przedłużyć okres jaki będą służyły w dobrym stanie. Nie wiem jednak jak się ma faktura skóry buta do środków które bym użył. Lacoste Chaymos mają inną fakturę od starej pary ale buty wyglądają stosunkowo podobnie (skóra matowa itp). Lacoste Straightset z kolei pokryte są skórą bardziej gładką i wydaje się trochę bardziej błyszczącą – coś to zmienia?

 

Dwie pary które rozważam to Lacoste Chaymon 317 (znalazłem tylko na Allegro) oraz Lacoste Straighset (link do sklepu). Zdjęcia obu par załączyłem także tutaj dla wygody jak i w przypadku gdyby komuś kiedyś się jeszcze temat przydał.

 

W skrócie – prosił bym o pomoc w dopasowaniu środków do renowacji pierwszej pary oraz do odpowiedniego dbania o drugą parę. Optymalnie część produktów pokrywała by się w obu przypadkach.

 

@edit: przepraszam za 'nadmiar' zdjęć, ale nie widzę opcji by je zminimalizować.

lacoste (1).JPG

lacoste (3).JPG

lacoste (4).JPG

lacoste (5).JPG

lacoste (6).JPG

lacoste (7).JPG

lacoste (8).JPG

lacoste straightset.jpg

lacoste chaymon 2017 (4).jpg

lacoste chaymon 2017 (3).jpg

lacoste chaymon 2017 (5).jpg

Edytowane przez bordowy
foty itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pielęgnacja czarnych sneakersów z licówek jest banalnie prosta. Nie ma w tym większej filozofii. 

 

  1. Czyszczenie dobrym cleanerem - Tarrago Universal Cleaner
  2. Czarny krem do butów - do lepszych skór polecam Saphir Pommadier, do mocno korygowanych i syntetyków Tarrago Shoe Cream
  3. Zabezpieczenie (opcjonalnie) - Tarrago Nano Leather Wax

*Te kremy zawierają pigment, także na drobne rysy czy przebarwienia wystarczą

**Ale jeżeli występują poważniejsze przebarwienia, możesz zwrócić uwagę na kilka produktów do łatwej renowacji koloru:

Saphir Juvacuir - bardzo łatwy w użyciu, a jednocześnie skuteczny i silny produkt.

Tarrago Sneakers Paint - typowa farba do kicksów, ale w przeciwieństwie do Angelusa na przykład, daje bardziej naturalne matowe wykończenie, które można oczywiście wybłyszczyć w razie potrzeby.

Farby Angelus - odpowiednik powyższego. 

 

Przy farbach dobrze wykończyć powierzchnię dla efektu i zwiększenia trwałości FINISHEREM. Te tarragowskie z linii Sneakers wyjątkowo dobre. Zwłaszcza matowy. 

 

Opcji, możliwości jest sporo i można o tym książki pisać, a i tak wszystkiego nie opiszemy. Zainwestuj sobie najlepiej w kilka podstawowych produktów, potestuj na butach, których nie będzie ci szkoda i bardzo szybko załapiesz. Duży plus, że będą to produkty albo uniwersalne, albo w czarnym kolorze, bo faktycznie znajdziesz dla nich multum zastosowań i to nie tylko przy butach :)

 

Jak już zabawa w renowacje to warto mieć również w domowym arsenale Saphir Renovating Cream - on poza silnym pigmentem, działa częściowo na zasadzie szpachli do skór i przy odrobinie wprawy jest w stanie wypełnić nawet niewielkie ubytki. Poza butami często stosowany przy renowacji kierownic, mebli i tapicerek samochodowych.  

 

Dla bezpieczeństwa zawsze trzymaj się tej zasady, a nic raczej nie zepsujesz :)

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, sprawdzając działanie produktu. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę - zamówione, dostarczone i już zrobione. Z farbami stwierdziłem że nie ma sensu, zwłaszcza że te buty i tak w stanie średnim, więc zaopatrzyłem się w Universal Cleaner, Pommadier i Renovating Cream. Chciałem jeszcze ten Nano Leather Wax ale... jakoś uciekł jak zamawiałem. Będzie okazja to się zaopatrzę.

 

Dziś rano zabrałem się za robotę. Jedyny test który zrobiłem to czy ten cleaner farby nie ściągnie, a resztę jechałem od razu - stan butów ciężko było by pogorszyć więc specjalnie się nie przejmowałem. Problem że albo przeoczyłem, albo dosłownie kilka dni temu pojawiło się pęknięcie na jednym z butów z którym nie wiem co zrobić - no ale środki już przyszły to szkoda by buty wyrzucić. Dodatkowo podeszwa odkleja się na krótkim kawałku w tym miejscu. Bym miał 'płynną skórę' to może bym spróbował coś z tym zrobić, ale... ech. Próbowałem Renovating Cream (skoro 'szpachla'), ale efektu prawie żadnego, więc najwidoczniej tak zostanie - wątpię by kleić to zwykłym klejem do butów miało sens jeśli but tam się zgina?

 

Co to Renovating Cream - średnio mi z tym idzie. Jest jedna rysa na czubku która opiera się Pommadierowi, tak więc Renovating Cream powinien się nadać, ale co nałożę i spróbuję wyrównać to ścieram całe. Może spróbować nałożyć 'z górką', nie rozcierać a potem spróbować drobnym papierem ściernym?

 

Co do 'renowacji': dobrze że zrobiłem zdjęcia. Na początku byłem średnio zadowolony efektem. Buty w końcu dość zużyte a skóra - jak to skóra - pomarszczona po długim użytku, na co żadne specyfiki wiele nie pomogą. Jednak jak porównałem zdjęcia przed i po - różnica ogromna, tak więc jednak Pommadier spisał się dobrze. Wrzucę niedługo zdjęcia na forum jeśli ktoś ciekawy jaka zmiana.

 

Co zostało:

- jedna rysa której chciałbym się pozbyć z użyciem Renovating Creme - jaka metodologia?

- dyskoloracja blisko podeszwy (na czerwono zaznaczone) - to klej czy co? Może po prostu oderwać kawałek materiału i spróbować dotrzeć do tych szczelin Pommadierem?

- no i to pęknięcie, ale na to raczej nie mam nadzieji.

 

bits 1.JPG

bits 2 (1).JPG

bits 2 (2).JPG

bits 2 (3).JPG

break 1.JPG

break 2 (1).jpg

break 2 (2).jpg

 

Popróbowałem trochę z tym Renovating Cream. Największy problem z nałożeniem tej masy w odpowiednie miejsce - muszę chyba okraść jakiegoś dentystę z tych przyrządów którymi przy zębach grzebią. Jak na razie obeszło się bez tego, a aplikatorem był... nóż do tapet. Dziury z boku w większości zniknęły, choć i tak wątpię że ta masa na długo wystarczy.

 

Z czubkiem gorzej, bo nie mam zbytnio pomysłu jak to równomiernie rozprowadzić. Najlepszy efekt dało gdy rozsmarowałem więcej niż powinienem i po ~3 min 'pucowałem' szmatką - zostawała cieniutka warstwa która była w miarę równa. Umożliwiło to też jeszcze lepsze pokrycie zadrapań na czubkach, które są nawet z bliska prawie niewidoczne po kolejnym przejechaniu Pommadierem. Ta rysa została, choć mniej widoczna niż wcześniej - nie chce mi się dalej bawić. Może kiedyś.

 

 

Co do 'czerwonych' odbarwień - przejechałem jeszcze raz Pommadierem, starając się dotrzeć do każdego zakamarka - 90% zniknęło za pierwszym razem, więc jak dla mnie jest ok.

 

W skrócie renowacja zakończona pomyślnie. Wrzucę jutro foty jeśli kto ciekawy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś zadowolony to jest dobrze :) Może ciężko wypełnić ten ubytek, bo jest dość głęboki. Z prawdziwymi skórami można trochę inaczej pracować, tzn. najpierw wyrównać powierzchnię i dopiero odtwarzać, jak tu:

http://blog.multirenowacja.pl/usunac-glebokie-rysy-skorze/

 

Ale w sneakersach zazwyczaj stosuje się mocno korygowane skóry, syntetyki, dwoiny i nigdy nie wiadomo jak toto reaguje. Problemem może być jeszcze fakt, że najpierw pojechałeś pommadierem i natłuściłeś powierzchnię. Dlatego jest problem, by Renovating dobrze wiązał (tłuste). Przed barwieniem i stosowaniem Renovating powierzchnię należy dobrze odtłuścić. No i przyznaję, że zabawa ze szpachlami generalnie wymaga wprawy i doświadczenia. Ewentualnie odklejenia najlepiej załatwi ci szewc za kilka PLN - nie warto samemu się bawić, bo na pewno zrobisz to gorzej. Przy krawędziach zawsze pewnie znajdziesz trochę kleju jak się przyjrzysz. Raczej norma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.