Jump to content

Buty Panama Jack jasna skóra cielęca


piniaminia

Recommended Posts

Kochani, proszę o pomoc. Zakupiłam mężowi trzewiki Panama Jack. Są one wykonane ze skóry naturalnej licowej cielęcej w takim piaskowym/miodowym kolorze. W załączniku zdjęcie. Chciałam je zaimpregnować  środkiem, który bardzo lubię, czyli balsamem do skór Renapur (naturalne składniki, olej jojoba). Jednak najpierw wykonałam próbę w niewidocznym miejscu, i tak jak podejrzewałam skóra ściemniała. Buty potraktowałam takim specyfikiem w sprayu, z kolorem nic się nie stało, jednak zawsze wolę porządniej zaimpregnować obuwie, aby było odżywione. I teraz moje pytanie jest takie, czy jest w ogóle jakiś środek, od którego buty nie zmienią koloru? Czy może taki rodzaj skóry już tak ma i należy zaakceptować delikatne pociemnienie? Będę bardzo wdzięczna za porady od bardziej doświadczonych. My jakoś zawsze wybieraliśmy buty w ciemniejszych kolorach, gdzie taki problem nie występował.

 

panama.jpg

Edited by piniaminia
Link to comment
Share on other sites

Pierwsze co pomyślałem, że to klasyczny miodowy nubuck więc zabezpieczamy TARRAGO Nano Protectorem i z głowy. Tu więcej o pielęgnacji takich skór:

 

Później pomyślałem, że to może być nubuck olejowany, wtedy właściwie Nano też się sprawdzi, ale pielęgnowałbym bezbarwnym Saphir Onugentem. Tu więcej o pielęgnacji takich skór:

 

Zauważyłem jednak, że sprzedawcy sami nie wiedzą co to za skóra, bo różni o tych samych modelach piszą różnie :) Zajrzałem więc do producenta:

Cytuj

Lace-up boot, made with WATERPROOF vintage nappa leather and leather lining.

https://www.panamajack.pl/best-sellers/panama-03

 

Wychodzi zatem na to, że o wodoodporność nie trzeba się przynajmniej na razie martwić i pozostaje czyścić oraz delikatnie natłuszczać, by nie przyciemnić koloru skóry. Produkty, które mogą się sprawdzić przy skórach NAPPA:

https://multirenowacja.pl/krem-do-delikatnej-skory-nappa-75ml-saphir-medaille-d-or.html

https://multirenowacja.pl/delicate-cream-50ml-szmatka-krem-do-skor-delikatnych-saphir.html

https://multirenowacja.pl/tarrago-delicate-gel-cleaner-50ml.html

 

Sam próbowałbym bezbarwnego Onguenta, bo czuję, że ta skóra jest olejowana dla zwiększenia hydrofobowości:

https://multirenowacja.pl/balsam-ochronny-do-skor-gladkich-i-naoliwionego-nubuku-onguent-saphir.html

 

Niezależnie od wybranego produktu, absolutnie zawsze próba dla pewności!

 

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zakupiłam polecany środek bezbarwny Onguenta. Wykonałam próbę, skóra nie ściemniała, no może odrobinkę, więc zastosowałam na całości, efekt jest na prawdę super. Mam jednak kolejną wątpliwość, mianowicie co do czyszczenia tych butów. Nie mając doświadczenia z tego typu skórą przetarłam buty wilgotną szmatką i skóra zrobiła się taka jakby szorstka i wyblakła. Więc domyślam się, że może popełniłam błąd. Po tym jak buty wyschły zastosowałam środek i znowu wyglądały ładnie, jednak po kilkukrotnym użyciu w miejscach, które pewnie miały z czymś kontakt robią się takie jaśniejsze zarysowania (pytanie, czy za dużo preparatu?). W jaki sposób najlepiej czyścić taką skórę? Szczególnie, że but jest dość jasny, więc wiadomo, że nawet uważając się brudzi. W takich sytuacjach doceniam czarną licową skórę, z którą nie ma żadnego problemu:)

Link to comment
Share on other sites

Sam Onguent Saphir posiada właściwości czyszczące, także nie trzeba wspomagać się domowymi sposobami, które mogą zaszkodzić. Jeżeli koniecznie chcesz stosować produkt stworzony tylko do czyszczenia skór olejowanych to Tarrago Oil Tanned do tego właśnie został stworzony. 

 

Jeżeli to skóra olejowana to białe przebarwienia w miejscach pracujących lub po kontakcie z czymś twardym będą pojawiały się stale. To charakterystyka takich skór. Trzeba to polubić lub nie inwestować w buty z nich wykonane :) 

Link to comment
Share on other sites

No nie na zabłocone lub zakurzone buty przypadkiem :) Po wyszczotkowaniu i usunięciu tego co na bucie zalega spokojnie można takim balsamem zacząć pielęgnować buty. Chyba, że powstały na nich jakieś trudnousuwalne zaplanienia. Wtedy najpierw mocniejszy cleaner, ale w tym przypadku chyba takiego problemu nie ma więc luz. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.