Jump to content

Umiejętność renowacji butów - jak zacząć?


Guest Flawless

Recommended Posts

Guest Flawless

Cześć!

Na wstępie chciałbym tylko powiedzieć, że jestem kompletną niedorajdą jeżeli chodzi o renowację butów. Znam zasady, ogarniam produkty, czytałem tutoriale z tego forum, ale jeszcze nigdy nie odnawiałem swoich butów w praktyce - zawsze a to nie ma czasu, albo nie ma kasy na kosmetyki. Jednak chciałem zacząć zajmować się tym bardziej na poważnie, rozwijać umiejętności. Moje pytanie jest takie: czy znacie w Katowicach i okolicach jakiś dobry warsztat zajmujący się renowacją butów? No i pytanie drugie: czy lepiej żeby osoba bez doświadczenia mogła rozwijać swoje umiejętności pod okiem profesjonalisty, czy może lepiej zacząć na własną rękę?

PS. Uprzedzam odpowiedź - SzuSzu odpada, niestety. Bardzo mi zależało na tej pracy, jednak żeby móc tam pracować trzeba być zarejestrowanym w UP - ja studiuję dziennie, więc niestety zarejestrować się nie mogę, tym samym SzuSzu nie może podjąć ze mną współpracy. Jestem również na etapie rekrutacji w salonie Loake, ale nie wiem jeszcze co z tego wyjdzie.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo szeroki temat. 

 

  1. Pisząc o "renowacji butów" masz na tylko odnawianie butów polegające na czyszczeniu i rekoloryzacji czy w grę wchodzą również naprawy szewskie, zelowanie, wymiany spodów, szycie ... itd.?
  2. Jakie buty masz na myśli? Chcesz zajmować się sneakersami czy obuwiem eleganckim? To dwa dość odległe światy. Chcesz zajmować się i jednym i drugim?
  3. Rozumiem, że docelowo myślisz o własnej działalności? Jeżeli tak, to potencjalny pracodawca będzie postrzegał Cię jednak jako pewnego rodzaju zagrożenie i przyszłą konkurencję. 

Przeważnie firmy, które ograniczają się do renowacji (nie napraw) prowadzone są przez samych właścicieli i ich rodziny lub przyjaciół, którzy jednocześnie zajmują się renowacjami. To raczej małe firmy i chyba nie będzie łatwo o posadę w takiej. Większość z nich zaczynała od własnych butów, później butów znajomych i tak to się rozwijało. Zgromadź sobie 5-10 par butów od znajomych i rodziny, kup jakiś podstawowy pakiet farb i kosmetyków w multirenowacja.pl i ćwicz. Jak masz wątpliwości podpytuj multirenowację - tam na starcie na pewno doradzą, ogólnie naprowadzą, coś podlinkują i generalnie pomogą, ale do konkretów musisz już dojść samodzielnie, bo każdy przypadek jest inny i dopiero na etapie prób na danym obiekcie dobiera się optymalne rozwiązanie. Takiej praktyki nic nie zastąpi. Rób zdjęcia przed renowacją i po renowacji. Proś właścicieli butów o szczere opinie. Jak będą zadowoleni, a Ty będziesz odczuwał satysfakcję to znaczy, że coś z tego może być. Jeżeli będziesz się męczył, a efekty będą mizerne, jeszcze raz się zastanów czy to na pewno właściwa droga :) Powodzenia! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Flawless

1. Na początku chciałbym ogarnąć absolutne podstawy, czyli właśnie czyszczenie i rekoloryzacja, bardziej zaawansowane techniki chciałem zacząć wprowadzać, kiedy nabrałbym więcej doświadczenia i zaufania do samego siebie.

2. Owszem, najlepiej by chyba było zajmować się jednym i drugim, ale od czegoś trzeba zacząć przecież.

3. Absolutnie nie. Póki co jestem studentem, muszę skupić się na studiach i poszukiwaniu pracy, dlatego własna działalność na chwilę obecną kategorycznie odpada. Chodzi mi tylko i wyłącznie o sam warsztat, samą możliwość zdobycia doświadczenia u pracodawcy.

 

 

Link to comment
Share on other sites

No to myślę, że jak nie znajdziesz wymarzonego punktu to możesz śmiało nabierać doświadczenia w warsztacie szewskim. Tam materiału zawsze będziesz miał sporo. Dziś co prawda rzadko który szewc dysponuje najlepszymi środkami i niewielu bawi się w renowacje. Wolą po prostu naprawy, z których jest pewnie więcej pieniędzy, a pracy i tak zawsze full, Ale możesz go do tego zachęcić lub brać tego typu zlecenia, jako coś dodatkowego kreując w pewnym sensie nowe usługi. Może szefowi się spodoba :)

 

Natomiast doświadczenie zdobyte u dobrego szewca może w perspektywie Twojego planu okazać się w przyszłości niesamowitą wartością. 

 

Tak chyba sam bym kombinował :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Flawless

Wiesz, generalnie to w GOPie nie ma zbyt wiele miejsc, w których można wyczyścić czy customizować buty - jedynymi w zasadzie takimi miejscami jest wyżej wspomniane SzuSzu. Loake otworzył swój punkt w Katowicach, robią tam warsztaty z renowacji eleganckiego obuwia na które notabene się wybieram, jednak takich usług nie mają w swojej ofercie, współpracują z SzuSzu. Dlatego też chciałbym zacząć właśnie od renowacji obuwia, zamiast zabawy w warsztat szewski, ponieważ to już jest jak dla mnie na razie wyższa szkoła jazdy. Świetnie brzmi Twój pomysł z braniem butów od rodziny czy znajomych, najpierw jednak muszę kupić środki. Ograniczają mnie tylko finanse, uroki bycia studentem XD W każdym razie spojrzałem na stronę multirenowacji, na początku raczej się zdecyduję na starterkit od Tarrago, na Sapphira mnie najzwyczajniej w świecie nie stać póki co. No i przede wszystkim najpierw musiałbym popróbować z własnymi butami, żeby móc nabrać wprawy i porobić zdjęcia efektów, żeby zachęcić ewentualnych klientów.

Link to comment
Share on other sites

Step by Step wobec tego - weź na start 1 parę, zrób fotkę i zapytaj supportu w multirenowacji, co polecają do przywrócenia tych butów do życia. Koszt nie będzie kosmiczny, a ty będziesz miał swój pierwszy poligon doświadczalny. Po robocie wyciągniesz wnioski i z każdą kolejną parą będzie już coraz łatwiej :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Flawless

Cześć :)

Właśnie przygarnąłem od wujka parę AirMaxów oraz parę skórzanych oficerek. Zanim wyślę zdjęcia na multirenowację, chciałbym zapytać tutaj.

 

Oficerki:

https://imgur.com/XPmNjpy

https://imgur.com/kfYHefA

https://imgur.com/N2sY45a

 

Chciałbym w nich przede wszystkim odnowić skórę, poprawić jej gładkość i kolor oraz nieco pozbyć się tych zagięć i rys. Chciałem tutaj zastosować się do tego tutorialu, ale nie wiem czy to dobry pomysł:

https://dandycore.pl/2016/11/renowacja-zniszczonej-skory-licowej-jak-odnowic-odswiezyc-skore.html

 

Maxy:

https://imgur.com/CicDfwu

https://imgur.com/8UcavNF

https://imgur.com/1VmX2s4

 

W nich przede wszystkim chodzi mi o naprawienie tej dziury, ale to chyba bardziej warsztat szewski, prawda? A co do spraw stricte kosmetycznych - chciałbym w nich nieco odświeżyć ten zamsz, żeby kolor był bardziej żywy oraz chciałbym wybielić podeszwę - czytałem o unyellowingu, ale nie wiem czy w tym przypadku to zadziała, czy istnieje jeszcze jakiś inny środek do takiego odświeżania podeszw.

Link to comment
Share on other sites

Ad1.
Myślę, że spokojnie możesz się wzorować na tym tutorialu. 

 

Ad2.

Jeżeli chodzi o dziurę, to w moim odczuciu to już robota dla szewca lub kogoś z doświadczeniem. 

Regeneracja zamszu to albo Suede Dye , albo Suede Renovator / Suede Color

 

Zanim zaczniesz należy buty oczywiście najpierw dokładnie wyczyścić i odtłuścić, bo nie wiadomo z czym miały kontakt, czym były traktowane ... itd. 

 

Unyellowing nie zawsze jest konieczny i nie zawsze pożądany. Czasem wystarczy zwykłe czyszczenie. Czasem odrobina białej farby. Z różnymi midsolami pracuje się różnie. Nie wszystkie można malować, nie na wszystkich stosuje się unyellowing.  Mam wrażenie, że akurat w tych maxach lepiej użyć farby, ale mogę się mylić :)

 

Przykład z malowaniem:

 

Tu masz trochę filmików z unyellowingu:

https://www.youtube.com/results?search_query=sole+bright

 

Produkty do unyellowingu:

https://multirenowacja.pl/tarrago-sneakers-sole-restorer.html

https://multirenowacja.pl/angelus-sole-bright-4oz.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Flawless

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.