Jump to content

pytania które ułatwią życie świeżakowi


Recommended Posts

Jestem nowy na forum bla bla w związku z czym mam parę pytań 

1.Gdzie znajdę najpotrzebniejsze tematy odnośnie wytwarzania obuwia  NA FORUM (ewentualnie czy jest ktoś tak miły, żeby pokrótce odpowiedzieć na moje pytania na PW) Pomysł jest, jak się zabrać za to też +/- wiem, aczkolwiek parę rzeczy mnie nurtuje. 

2..http://allegro.pl/x990-biala-skora-naturalna-wloska-0-8-0-9-mm-i6833065998.html Czy taka skóra oraz grubość nadaje się na buty? Nie jest za cienka? Czy ewentualnie można będzie podkleić ją czymś, żeby nic się z nią nie stało złego. 

Pozdrawiam i z góry przepraszam za "głupie pytania"

Edited by maszewskid
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Pomysłem miałaby być trochę zmieniona wersja jordanów 1 chicago 

http://allegro.pl/a317-czerwona-skora-naturalna-wlochy-0-9-1-1-mm-i6739290061.html

http://allegro.pl/x990-biala-skora-naturalna-wloska-0-8-0-9-mm-i6833065998.html

http://allegro.pl/x552-czarna-skora-naturalna-wloska-0-5-0-7-mm-i6883732451.html
To miały być materiały na całość, ale nic z tego nie wyjdzie tak? 

Jaka skóra nadaje się idealnie na to? w oryginale elementy skórzane mają ok 2mm grubości. Wyliczyłem, że będą mi potrzebne płaty o wymiarach: 52x64 białej 42x67 czerwonej oraz 28x49 czarnej.

Drugi projekt to ten sam model, tyle, że jednokolorowy kawałek skóry ALE goła skóra, żadnej wyściółki w środku podszewki itp. wobec tego musiałbym zakupic kawałki grubsze niż 2mm? Boje się, że więcej niż 2mm będzie za dużo i odpowiednia elastyczność jak już wspomniałeś zaniknie.

ai-jordan-1-chicago.jpg

Link to comment
Share on other sites

Większość tu brała się za szycie, ale niestety nie kicksów. Może coś z tych wątków wyciągniesz dla siebie:

 

@difer już się przedstawił :)

https://www.wbutach.pl/forum/260-difer-buty-na-zamówienie/

 

Coś bliżej Twoich klimatów @Raven shoes, @Van doren

https://www.wbutach.pl/forum/246-raven-shoes-szewska-pasja/

 

@Kuzyn

https://www.wbutach.pl/forum/248-kuzyn-andrzej-robi-buty/

 

Coś tam jeszcze było, ale wszystkiego nie odgrzebię. Większość zaczyna przygodę od książki "Szewstwo" Rerutkiewicza, ale to również pozycja dotycząca raczej klasycznych butów. Obawiam się, że w Twoim temacie nie będzie zbyt wiele, ale gdybyś złapał dobrego szewca, który ma doświadczenie z pracą nad butami sportowymi, to mogłoby być cenne źródło informacji. 

 

Trzymam kciuki, bo projekt wydaje się bardzo ciekawy. Koniecznie pochwal się efektami!

Link to comment
Share on other sites

Boje się, że więcej niż 2mm będzie za dużo i odpowiednia elastyczność jak już wspomniałeś zaniknie.

To błędne rozumienie, Na damskie pantofelki nie trzeba grubszej skóry ale już na trzewiki np. zimowe tak, elastyczność jednej i drugiej ma być taka sama jaka?

Spróbuje ci to opisać najprościej: wsuwasz dłoń pod płat skóry,drugą dłonią kciukiem i palcem środkowym rozstawionym jak najszerzej dociskasz skórę do blatu,palec środkowy pod skórą powinien być na środku Lini jaką tworzą palce dociskające skórę, teraz mocno podnoś palec środkowy pod skórą, powinieneś uzyskać wzgórek nie więcej niż  1cm z wyraźnym obrysem palca, jeśli będzie więcej skóra jest miękka mniej twarda.  To duży ogólnik ale daje jakaś miarę, tak też sprawdza się jakość skóry jeśli na palcu zrobi się bardziej błyszcząca niż na reszcie płata jest ok!, jeśli zmatowieje lipa.

Ufff! takie proste a tyle pisania.

Kupuję skórę w garbarni wybieram, sprawdzam,ale na jednym kruponie często skóra ma rożną twardość.

Link to comment
Share on other sites

Druga sprawa, jak dobrać skórę odpowiednią do mojego projektu? Bardziej iść w skórę bydlęcą? Przypominam w oryginale elementy mają ok 1.5mm po dokładnym zmierzeniu.
Są jakieś strony internetowe oferujące takowe skóry? Mogę się ograniczyć nawet do jednego koloru. [Albo kupię duży płat zamszu(?)o grubości ok 1.5mm:D] 

Jestem tak cholernie zmotywowany, że rozebrałem oryginał na części pierwsze \, żeby zrobić z tego szablony oraz pobrać potrzebną mi podeszwę. 


Edit* http://juchcik.pl/pl/p/Skora-bydleca-licowa-1.5-1.7-mm-wybierz-rozmiar/822 czy ktoś ma jakieś opinie o tym sklepie?  za pomoc w doborze skóry albo w ogarnięciu będę wdzięczny do końca życia :) 

20668651_1331683826958436_972416914_n.jpg

Edited by maszewskid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W doborze skóry nie pomogę, ale sklep wiarygodny. Kiedyś nawet uczestniczył w forumowym życiu. 

 

EDIT:
Możesz powołać się tam, na to że przychodzisz z Forum wButach. Może jakiś sentymentalny rabacik uda się uzyskać :)

 

...

Wiesz co? Tak sobie pomyślałem, że ja na Twoim miejscu uderzyłbym jeszcze z prośbą o poradę do kicksowych zajawkowiczów. Oni siedzą w tego typu butach latami, cenią sobie pasję i może będą mogli podpowiedzieć coś więcej. Sam próbowałbym na początek u tych:

 

Zulu realizuje customy i pewnie nie jeden model pociął:
http://www.zulukuki.com/

 

Oni mają za sobą przeróżne customy i renowacje, łącznie z wymianą spodów w MAXach więc też może uda się uzyskać jakieś konkrety:

http://obuwnik.pl/

 

Autor tego bloga pokazuje sporo wiwisekcji kicksów, także również może mieć nietuzinkową wiedzę na ten temat i jest szansa, że pomoże:

http://butologia.com/

http://butologia.com/category/technologie/

 

No, a my liczymy, że jak choć trochę nasze podpowiedzi okażą Ci się przydatne to będziesz swoje zmagania z tym projektem publikował na forum byśmy mieli szansę kibicować na bieżąco :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20170809_181829.thumb.jpg.fdc4de19bc774b759d3f48ee1f5c52a4.jpgRzeźba niczym gulf sklejony na tyrytytki, ale to jednak pieczątek.

KONSTRUKTYWNA krytyka mile widziana, porady, wskazówki również.

 

Pytania:

-Nadaje sie jakiś marketowy klej do sklejenia skóry? Nie bardzo mi się widzi zamawiać z internetu i czekać na wysyłkę, więc wolałbym szybko skoczyć i brać się dalej za rzeźbienie.

Tak wiem, trochę delira, ale krawędzie będą do poprawy. 

 -Po co niektóre elementy są od spodu podklejone białą siatką (wyglada jak włókno szklane i żywica epoksydowa :D) 

20170809_153318.jpg

20170809_161649.jpg

Edited by maszewskid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pierwsza przymiarka do podeszwy. Tragedia, dla pewności przed szyciem wszystko prowizorycznie skleiłem. Już wiem jak ważna jest elastyczność skóry, musiałem podkleić większość elementów 2 warstwą, żeby było sztywniejsze trochę, do tyłu pójdzie neopren, na podszewkę chyba też. Całość [beeep]owo wykonana, skóra z linków wyżej rozciąga się czasami przy cięciu, dziurki w różnych miejscach, czasami łapałem zawiechę i zapominałem o kluczowych rzeczach. Pozostaje wszyć podszewkę, przód buta i zaopatrzyć się w kopyto. Myślę że 4 para już powinna być wykonana dużo lepiej :D
 

20747090_1335144569945695_405219013_o.jpg

Edited by maszewskid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na początek gratuluję samozaparcia i zachęcam do kontynuowania tego jakże pięknego rzemiosła.

Jednak na początek przygody z tworzeniem obuwia musisz pamiętać o kilku rzeczach, do niektórych sam doszedłem metodą prób i błędów.

Tworzenie buta zaczynamy od konstrukcji bądź dopasowania kopyta nigdy odwrotnie, cholewkę robisz na dane kopyto a nie kopyto do cholewki.

Cholewka skopiowana z rozebranego noszonego buta nigdy nie będzie idealnie pasować, zawsze będą jakieś przeróbki. Do klejenia elementów cholewki używaj kleju kauczukowego/cholewkarskiego nie powoduje oklejania igły i zaciągania nici podczas szycia i przy zabrudzeniu jest łatwy do usunięcia. By wzmocnić elementy cholewki stosuj podpodszewkę najlepiej z grubego płótna i podklejaj ją zawsze pod wierzchnią skórę cholewki.nie zapomnij o tzw podkrążkach czyli dodatkowym pasku skóry(najlepiej o gestszej strukturze może być nawet świńska) w miejscach  dziurek na sznurówki który wklej miedzy podszewkę a skórę wierzchnią, zapobiegnie  to rozciąganiu skóry w miejscach dziurek. dziurki najlepiej wybijać po zszyciu cholewki. Niektóre elementy cholewki musisz zszarfować (ścienić brzegi) by uszyta cholewka nie wyglądała topornie.

Oczywiście są to uwagi do konstrukcji cholewki na klasycznego buta, tutaj zapewne niedoskonałości pomoże Ci poukrywać zastosowana pianka(neopren). Zapewne równiez inni forumowicze dadzą kilka pomocnych rad. Powodzenia :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.