Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu (tj. tydzień) interesuję się wykonywaniem butów. Prejrzałem nieco matriału w internecie. Po polsku niewiele tego jest, by nie powiedzieć że nic nie ma. Co gorsza z angielskim u mnie nie wystarczająco, aby poradzić sobie z materiałem w tym języku. O ksiażki także ciężko, ale udało mi się znaleźć w bibliotece 2 pozycje Rerytkiewicza to w niedalekiej przeszłosci postaram się zapoznać. tymczasem mam kilka, no może trochę więcej, pytań tyczacych się wykonywania butów. Niżej przedstawiam listę, może gdy komuś czas pozwoli, wspólnymi siłami uda się skompletowac odpowiedzi. Niektóry moga sie powtarzać, powstawały na przestrzeni kilku dni, jako tako starałem się je tematycznie uporządkować. zatem do dzieło:

 

1: gdzie można nabyć przyzwoite materiały jak również narzędzia

2. jakie są najpotrzebniejsze narzędzia?

3. obszerny spis narzędzi(przekierowanie) z zastosowaniem(ten wątek z forum nie działa)

 

4. wykroje do wszelkich typów buta; sporzadzanie tychże- czy gdzieś dostępne w internecie?

5. proporcje buta;projekt; na co zwracać uwagę podczas rysunku na taśmie(czy jest jakiś po polsku materiał w internecie?) i jak ten rysunek prawidłowo wykonać?

6. zagadnienia techniczne,wymiarowe-czy przy rysunku są okreslone kryteria np. wymiar od szczytu zapiętka do obcasa?

7. jak mierzyć stopę przed dobraniem kopyta/ jak dobrać kopyto?

8. według jakich miar wycina się kopyto?-nie będe tego robił bo to trudna sztuka, ale dobrze wiedzieć

 

9. jakie są narzędzia ocierające boki buta i krawędzie podeszwy- m.in coś na kształt młotka-kilofa(jaka jest tego nazwa?) -nakałada sie tym wosk?

10. nazwa narzędzie do rozpychania rozszerzania nacięcia w podeszwie przeznaczonego na dratwę-widziałem zachylony drut z umiejscowioną na szczycie kulką, ale wiem że sa inne takze

11. jaki nóż-gnyf nabyć /szpikulec do wzorkowania(brogsy) robiący 3 dziuki:1 dużą 2 małe-czy da się nabyć?

12. jakie narzędzia opala się przed przysąpieniem do pracy nimi? m.in. narzędzia do wzorka

 

13. jakie kleje stosować? czy podczas pracy używa się jednego kleju? jakie podstawowe środki kleje, mazidła potrzebne są do wykonania pary butów

14. wszelkie środki służące do klejenia 

15. środki używane do impregnacji, wzmocnienia skóry-czy sie używa czegoś takiego?- majace zastosowanie podczas wyrobu

16. nakładanie na czubek od spodu środka który po wyschnięciu nadaje mu barwę żółtości- usztywniacz?

17. używanie na skórę specyfików podczas pracy- m.in po weltowaniu 'coś' nałozone na welt od strony podeszwy-czy takie zabiegi wykonuje się na innych częściach buta? czemu mają służyć? i jaie to zabigi- co się nakłąda?

 

18. jakich skór uzywać na rozliczne partie buta(w tym ich grubość):1. rodzaj skóry warstwy przeznaczonej do przybicia wprost na kopyto-krupon? 2. rodzja skóry do wykonania weltu-ramówki;szerokość weltu i grubość 3. rodzaj skóry przeznaczony na częściowe przykrycie weltu i warstwy leżącej bezpośredio na kopycie 4.korek jaka grubość?czy może być lany(masa korkowa?) 5. 2 warstwy kruponu -jaka ich grubość? 6. czy ten sam ktupon co na warstwy podeszwy takze używa sie na obcas?

19. po 'weltwoaniu' czas na wypełnienie pustej powierzcni, którą welt okala. co zastosować. na przedstopie korek? co od pięty do przedstopia? skóra?-jakiej uzyć?/czy mozna zastosowac korek po całej długości? np. lany(masa korkowa) badź tez wykrojony?/ czy istnieją na tym etapie jakieś alternatywy?

 

20. przygotowywanie dratwy,skręcenia-krok po kroku

21. w końce draty wplatanie włókna(kiedyś był to włos dzika?), czy drawtwę się impregnuje słoma lub woskiem?

22. gniecenie konców dratwy,rozdrobnienie przed szyciem-koronya-w jakim celu?

23. po nawleczeniu igły jak unieruchamia się przewleczony sznurek ażeby nie wychodził z oczka igły?

 

24. kołkowanie opis(może film?)

25. jak przebiega wymiana podeszwy w 'weltowanych' butach czy jest to do zrobienia w kołkowanych? jeżeli tak jaki ma przebieg? 

26. wymiana obacasa(zapewne tylko ostatnie warstwy. mam racje?). Jak się pozbyć uszkodzonej warstwy bez uszkodzenia poprzedniej? ścinać? ścierać?

27. zdeptana podeszwa w kołkowanych butach; jak 'odkołkować'- wiercić? na nowo upychać w kopyto?

28. kołkowanie(jakie drewno na kołki-brzoza?; jaka wielkość? dł :pół cala,1,5cm? ale srednica? szerokość?jaki kształt? wskazane okrągły przekrój?)

29. jak samemu wykonać kołki? jeżeli kupić to gdzie?

30. czym smaruje się otwory przed przystąpieniem do kołkowania?-widziałem na filmie >koronya

 

31. opalanie: wszelkie typy i zastosowania- m.in całościowo buta po farbowaniu i lakierowaniu(wzmacnia barwę?)

32. woskowanie- czemu służy, jakie partie buta się woskuje?

33. polerowanie-kiedy, w jakim celu? 

 

34. wzgórek między obcasem a przedstopiem-można profilować narzedziem skórę a także usypać-takie rozwiązania widziałem-czy są inne?

35 czy na dratwę wychodzącą na podeszwie wycinać rowek czy tylko odchylać skórę, którą po szyciu się zaklepuje i klei?

36. kołkowanie bądź ćwiekowanie obcasa,jego warstw, na róźnych poziomach pracy- jak przebiega ćwiekowanie obacasa?które warsttwy cwiekować? czy poza obcasem coś się jeszcze ćwiekuje na stałe?

37. czy można obcas tylko kleić na kolejnych warstwach bez ćwiekowania?

38. jak wykonać obcas? niektórzy kupują gotową ostatni fragment(guma z uskokiem połączona np'puzlem' z kawałkiem skóry); inni wszystkie warstwy wykonują samodzielnie. jakie rozwiazanie jest lepsze, trwalsze?

39. pasek obejmujacy but podczas szycia- czy warto go używac? czy pomaga?

40. czy przemywać skórę w trakcie pracy? w jakim celu? na niektórych filmach widoczny środek nieco pieniący (woda z czymś?; czy moze być sama woda?). czy konieczne? czy służy zwilżeniu skóry co skutuje lepszą rozciągliwością?

41. usztywnienie między podszewką a skórą licową(czy są to usztywanicze?)-z czego wykonane? jak mocować? klej czy inny środek? jak duże powinny być?/gdzie stosować?czy tylko pięta i czub czy też boki buta?

42. podszewka jaka skóra? welur? anilina?/ jak montować czy tylko klej? do których części się przyszywa? z ilu cześci ma sie skąłdać? z trzech? / wykroj podszewki jak wykonać? czy obryzować wykrój skóry licowej z dodanie kilku cm'ów na przegach?

43. czy papier ścierny przy wykańczaniu ma zastosowanie?jeżeli tak jaka granulacja? czym papier ścierny można zastapić?

44. skrobanie szkłem-czemu ma służyć? jakie patrie poddawać zabiegowi?

45. jak skóra reaguje na zetknięcie z młotkiem-chodzi mi o sklepywanie skóry-profilowanie; czy wskazana ostrożnosć, moga wystąpić odkształcenia? wgniecenia?

46. tarnik,rapszla- do czego używać? czy jest uniwerslana, czy ma różne rozmiary nacięć?

47. moczenie skóry przed zastosowaniem tej na kopycie-m.in ramówki-weltu przed przystąpieniem z nim do pracy; tej która idzie wprost na kopyto/jeden z filmów(koronya) pokazuje moczenie skóry podszewki po czym zawinięcie jej w gazetę na 24 godziny

48. wkładka-metalowa czy drewniana? jakie powinna mieć wymiary?

49. weltować po całej długosci czy tylko nieco najeżdzajać na piętę?

50. obrzynanie(szczupelenie) krawędzi skóry mizdry na cholewkę, przeznaczonego do zachylenia przed szyciem-> wskazówki wykonywania cięć/ kiedy skóra wymaga takiego obrzynania?

51. puder na podszek dla ułatwienia zdjęcia-czym można zastąpić np mąka ziemniaczana?

52. jakiego szkła używac do zrzynania? czy to ma znaczeni?

53. czy jest jakaś priorytetowa odległosć kłucia szydłem od choleki?jak wyznaczyć otwór na spodzie podeszwy przez który ma wyjsć szydło/czy szydłowanie podeszwy wykonywac pod kątem prsotym, czy można skośnie-nie zawsze dziurki u górymoga sie zgadzać w pionie z rowkiem u dołu -czy chodiz tylko o przeszycie góry z dołem?

54. kołki wewnątrz buta zeszlifowuje się czymś na kształt małej wąskiej szpachelki-co to za szpachelka?pilnik tak uformowany?/po czym używa się szpicy naciskanej-w jakim celu? co to za szpica?(widziałem na filmie koronji)

55. czy welt należy delikatnie ściać z jednej strony? dla lepszego dopasowania do spodu?

56. w czym ociera się szydło przed przystapieniem do szydłowania?-kostka wosku celem lepszego poślizgu??

57. czy łącząc dwie powierzchnie płaskie należy każdą rapszlować? mowa o klejeniu podeszwy

58. nakłądanie -cos jak lakier- na spodnią warstwą podeszwy przed starcie tejze szkłem-co to za substancja?jakie pełni właściwośći?

59. czym sie pędzluje welt(od spodu) po przyszyciu jego do choleki?

60. czym się pędzluje welt(od góry) przed przystąpieniem do zszycia go z podeszwą?

61. jak wykonać otwór na podeszwie przeznaczony na dratwę? jak głęboki?jak bardzo ma być oddalony od krawędzi podeszwy?

62. po ćwiekowaniu,tuz przed weltowaniem, rozgrzanym narzędziem(na kształt małego młotka-kilofa) objerzdzanie skóry u spodu kopyta i wzdłuż krawędzi -ma to służyć ukształotowaniu krawędzi?pomóc zachoiwac nadany kształt po wyciągnieciu ćwieków?

63. ćwieki- czy rozróżnia się rodzaje, czy tylko jedne w standardowym rozmiarze używa się?

64. jakie nici do szycia cholewki?

65. ściąganie z kopyta-wskazówki? przy użyciu czego?

65. kopyto jakiego lepiej używać, czy ruchome czy tez nie-z ruchomego zapewne łatwiej schodzi but

66. czy kopyta są tylko drewniane? niektóre wygladają jak tworzywo

67. jak ręcznie zrobić konstrukcję blake?

68. jaki mniej więcej jest koszt materiałów(przeciętnej jakośći) do wykonania jednej pary? nie kupuje sie tego w małych ilościach, ale szacunkowo ile to może kosztować.

 

69. ogólne podpowiedzi.....

 

Mam jeszcze kilka pytań dotyczących malowania. Ale jeszcze nie przejzałem tych działów forum, totez dopiero po przejżeniu będe pytał o malowanie,lakeirowanie,patynowanie etc.

Edytowane przez Admin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.