Jump to content

Duży problem z pielęgnacją butów. Wszystko się marze :(


Recommended Posts

Cześć,

 

wybaczcie, że zaraz po zarejestrowaniu wrzucam pytanie, ale nie znalazłem takiego problemu, a powoli coś mnie trafia. Mam mega problem z pielęgnacją butów Wojasa. Do czyszczenia używam Saphir Renomat lub Tarrago Leather Cleaner, jako pierwszą warstwę nakładam Tarrago Mink Oil - zostawiam na noc, nie poleruję. Po wchłonięciu nakładam bezbarwną pastę woskową Saphir Medaille D'or. Niestety problem zaczyna się jak chce to wypolerować. Zaopatrzyłem się w ściereczkę Saphira i przy każdym ruchu na bucie zostają kłaczki i pasta się marze. O osiągnięciu połysku nie może być mowy, a jakakolwiek normalna polerka możliwa jest jedynie za pomocą szczotki. Podpowiedzcie proszę co robię nie tak? Kwestia skóry? Kwestia pasty, oleju? Kolejności? Dodam, że buty bardzo mocno się brudzą, tak jakby cały kurz się do nich lepił. Zastanawiałem się czy nie zmienić pasty z typowo woskowej, twardej na Pommadiera, jednak nie wiem czy ma to sens. 

 

Buty to: https://wojas.pl/produkt/23977/polbuty-meskie-5084-73

 

Dzięki z góry za poradę

 

edit: już chyba wiem w czym problem, przeglądnąłem tematy nt. skóry olejowej i chyba taką mam, a nie licową jak napisał sam producent  <_<

 

edit2: zamówiony Onguent Saphir - zobaczymy :)

 

edit3: podpowiedzcie jednak jak nakładać olej jeśli na bucie zostają kłaczki ze szmatki? Mówię tutaj o Mink Oil.

 

edit4: no to jeszcze raz sam sobie odpowiem :) Wszelkie kłaczki pozostawione przez szmatkę usunąłem bardzo łatwo piankowym aplikatorów do wosków samochodowych. Akurat miałem "słoneczko" Meguiar's, ale sądzę że każdy inny również się nada.

Edited by wiggly
Link to comment
Share on other sites

Skóra olejowana, która wymaga nieco innych środków. Nie stosuj tam past i środków do licówki. Tłuszcze możesz nakładać palcem lub inną szmatką po prostu. Po tłuszczu bardzo ciężko będzie osiągnąć Ci połysk nawet na licówce. Także, albo tłuszcz, albo pasta woskowa. Onguent do tej skóry to dobry pomysł :)

Link to comment
Share on other sites

Teraz już wiem :) Kupowałem coraz to inne pasty bo byłem przekonany, że to skóra licowa, a tu taki klops :/ Co do nakładania to palcem jest ok, ewentualnie wspomnianym aplikatorem do wosków samochodowych, też idzie całkiem nieźle, chociaż całości buta jeszcze nie smarowałem bo chcę najpierw wypróbować Onguenta. Naprawdę cuda na tych butach wyprawiałem, że nie wspomnę ile cleanera zużyłem czy to renomatu czy tarrago :/ Ehh ...

Link to comment
Share on other sites

No to jeszcze pytanie odnośnie impregnacji. Właśnie zupełny jej brak zmusił mnie swego czasu do mazania po nich woskami :/ Generalnie użyłem Onguenta w wersji bezbarwnej - świetna rzecz bo właściwie nie zmieniła koloru butów, potem użyłem Tarrago Nano Protector, który myślałem że załatwi sprawę. Niestety buty w dalszym ciągu chłoną wodę mimo, że protectora nie żałowałem. Paplać Tarrago Mink Oil czy lepiej coś innego? 

Link to comment
Share on other sites

To w sumie nie są buty na jakieś ekstremalne warunki, także nie trzeba z nich robić hydrofobowych kaloszy za wszelką cenę. Jak Nano tu się nie specjalnie sprawdza, to można oczywiście próbować dalej, ale jak już idziesz w tłuszcze, to zrób próbę na mało eksponowanym skrawku i oceń czy efekt Ci pasuje. Tu skóra już może pociemnieć, nieco wybłyszczyć. 

Link to comment
Share on other sites

Hmm w sumie może i masz rację :) Tym bardziej, że akurat w tych butach nigdzie zbyt daleko nie chodzę więc i ryzyko zamoczenia nieduże. Co do zmiany koloru to wiem, że przyciemni bo już stosowałem, tyle że wtedy w połączeniu z pastą woskową :) Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.