Skocz do zawartości

Renowacja starej torby


baba

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie trudno się domyślić, skoro pojawia się nowy forumowicz to najczęściej z problemem  ;)

 

Chcę odnowić mężowi jego starą torbę, która przeleżała w szafie pewnie kilkanaście lat ;) Psychicznie nastawiam się na ciężką fizyczną pracę i dlatego chciałabym zrobić to sensownie i niczego nie spaprać. Domyślam się, że odtłuszczanie, szlifowanie, zabezpieczenie... Ale co byście proponowali konkretnie w przypadku takiej skóry (lekko mechatej, matowej) bez większego angażowania funduszy? Trochę sobie czasami dłubię ze skórą (mam na koncie torbę, etujki, portfel) ale zazwyczaj idę po najmniejszej linii oporu bo lubię naturalne wykończenie. Dlatego za bardzo się w chemię nie wyposażałam. Z grubsza używałam dotychczas mydło glicerynowe i tłuszcz taki jak na fotce poniżej - tylko nie wiem czy do tego się nada.

Najbardziej mnie drażni to, że miejscami jest trochę popruta i nie wiem czy uda mi się dokupić takie same nici. Najbardziej zmęczony jest pasek. Miał podszytą i podklejoną warstwę nie-wiem-czego, z wyglądu coś jak skaj (bo nie wyglądało to jak skóra) ale było to całkiem pokruszone więc usunęłam. Nie jest za gruby ale myślę że jeszcze trochę wytrzyma. I zastanawiam się, czy mogę zostawić środek bez ruszania (oczywiście poza zwykłym przeczyszczeniem)?

Powiedzcie co proponujecie. Wykończenie oczywiście ma zostać takie "matowe", bez glancu  :lol:

 

 

post-2332-0-14805000-1456309324_thumb.jpgpost-2332-0-20961200-1456309339_thumb.jpgpost-2332-0-89822000-1456309353_thumb.jpgpost-2332-0-23490800-1456309370_thumb.jpgpost-2332-0-91818900-1456309383_thumb.jpgpost-2332-0-15105600-1456309399_thumb.jpgpost-2332-0-15232300-1456309414_thumb.jpgpost-2332-0-34556000-1456309309_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czyszczeniu sam tłuszcz powinien już jakąś robotę zrobić. Najlepiej zrób sobie próbę na małym elemencie i oceń efekt. 

Juvacuir jest fajnym i łatwym w użyciu środkiem do kolorystycznej renowacji, ale on trochę wybłyszcza. 

 

Jak ma być mat, to sam chyba próbowałbym malować brązem Penetrating Dye lub Tinturą i wykończyć brązowym Onguentem, który nie powinien wybłyszczyć zbyt mocno. Ewentualnie lakierem wykończeniowym w macie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za jakiś pomysł. 

Planuję ja trochę przeszlifować to zobaczę jak kolor będzie wyglądał i czy pan właściciel zażyczy sobie jego poprawienia ;) Tylko jak czytałam o tych farbach to rzuciło mi się w oczy takie coś: "UWAGA: Odtłuszczanie nie dotyczy skór zamszowych i nubukowych - te czyścimy tylko szczotką." i teraz pytanie z cyklu inteligentnych - czy taka potargana, niegładka skóra łapie się w razie czego w takie gatunki czy można ją "normalnie" czyścić? Bo wiem, że tak dosłownie to zamsz ani nubuk to nie jest...

Edytowane przez baba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to nie wiadomo co to jest, bo jak zeszlifujesz lico to masz nubuk :)

 

Jeżeli częściej bawisz się w takie sprawy, to warto zbudować sobie mały wachlarz podstawowych środków, kolorów farb, kremów, renowatorów, balsamów ... i na etapie prób na skrawku określać optymalne rozwiązanie. Każda skóra reaguje trochę inaczej i nie zawsze łatwo będzie wstrzelić się w optimum bez próby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, by jak najbardziej dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię, co może wiązać się ze szlifowaniem, a później pigment i wykończenie ... no nie wiem, może poszukaj inspiracji, np. tu:

http://www.wbutach.pl/topic/781-patynowanie-krok-po-kroku-i-fotki-przedpo/

http://www.wbutach.pl/topic/648-malowanie-damskich-butow-po-raz-kolejny/

 

Jeżeli skóra tylko na to pozwala i chłonie pigment to można na wiele sposobów się z nią zabawić :) Ale nie wiem jak będzie z tą ... dlatego piszę o próbach przed właściwą robotą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


na początek postaram się wyczyścić i delikatnie drobniutkim ją drapnąć to zobaczę co się będzie działo i jak będzie reagowała na mój tłuszcz. 

 

Radziłbym wstrzymać się z tym tłuszczem.

Torba zrobiona jest z dwoiny - jest to welurowa skóra prasowana próżniowo, przez co trochę udaje ona błyszczący, jakby olejowany nubuk, ale nubukiem nie jest i nie jest tym bardziej olejowana.

Raczej tylko bym ją umył i odświeżył kolor, czyli pomalował na nowo. Jak efekt będzie kiepski, to spróbowałbym ją przerobić na pseudolicówkę, ale jak to się robi, to trzeba zapytać tosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jeszcze jedno - np wykończenie tym http://multirenowacja.pl/balsam-ochronny-do-skor-gladkich-i-naoliwionego-nubuku-onguent-saphir.html jakiej jest trwałości? To znaczy chodzi mi o ew. pozostawianie śladów przez pasek na ubraniu czy torbę ocierającą się o spodnie czy coś - czy jest taka możliwość czy po takim balsamie nic się nie brudzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam zrobiłam. Ostatecznie zdecydowałam się tylko na lekkie przeczyszczenie i przesmarowanie brązowym Onguentem bez dodatkowej farby. Kolor trochę się wyrównał ale został nie do końca równomierny i chyba tak miało być. Co prawda jak zrobiłam próbę to mąż stękał, że 1) za ciemna, 2) za "gładka" ale po skończeniu całości już mu odpowiadało. Szkoda że przy takim byle jakim odświeżeniu z kształtem się nic nie zrobi - są zleżałe zagięcia ale może w noszeniu trochę się jeszcze pozmienia. Przydało by się wymienić te fifki, na których są mocowane klamry i rączka bo są wybitnie nędzne, pasek też... Może kiedyś, kiedyś dorosnę do gruntownego odnawiania takich rzeczy, z pruciem całości, czyszczeniem i szyciem od nowa. Ale jeszcze nie teraz  :lol:

 

Dzięki serdeczne za pomoc  :good:

 

post-2332-0-10210500-1457077628_thumb.jpgpost-2332-0-06375700-1457077642_thumb.jpgpost-2332-0-40954100-1457077656_thumb.jpgpost-2332-0-71327900-1457077611_thumb.jpg

Edytowane przez baba
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.