Jump to content

Zniszczone buty Vagabond


yanek

Recommended Posts

Witam, posiadam od dwóch lat poniższe butki i bez bicia przyznam, że trochę je zaniedbałem. Czy ta się je jeszcze uratować i wyczyścić prawidłowo żeby nie było widać przetarć na czubkach, ciemnych zagięć i plam? Niestety zalecane przez sprzedawcę "szczotkowanie gumową szczoteczką" za wiele im nie pomagało pomimo impregnowania sprayem.

 

Buty to Vagabond Davy, prawdopodobnie jest to nubuk, na czubkach są praktycznie gładkie.

 

 

post-2293-0-36599700-1454251845_thumb.jpg

post-2293-0-04095900-1454251848_thumb.jpg

post-2293-0-07799800-1454251850_thumb.jpg

post-2293-0-76173900-1454251852_thumb.jpg

post-2293-0-74253800-1454251855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

No można próbować różnie ... to trochę wygląda na coś w rodzaju dojechanego nubuku olejowanego, albo zdartych licówek :)

 

Wstępnie próbowałbym tak:

  1. Czyszczenie - Oil Tanned Tarrago
  2. Rekoloryzacja - Saphir Tinture lub Tarrago Suede Dye (opcjonalnie, jeżeli jest chęć zmiany koloru lub wzmocnienia obecnego)
  3. Wykończenie, zabezpieczenie, rekoloryzacja - Saphir Onguent

Ewentualnie w opcji ekonomicznej pociągnąłbym tłuszczem po całości, bo taka skóra wtedy prawdopodobnie ściemnieje i efekt może być ciekawy bez barwienia - tu próbowałbym Tarrago Tucan

 

Oczywiście przed zabawą próba na małym fragmencie czy na pewno to Ci się spodoba ... bo na odległość nikt nie zagwarantuje czy tak będzie dobrze i czy to Ci się przede wszystkim spodoba, bo gusta bywają różne :) 

Link to comment
Share on other sites

Środkowa część cholewki jest raczej nubukowa, miękka, można palcem pisać, zaraz po zakupie po górnej części czubków też można było pisać palcem, tylko na samym przedzie czubków były gładkie jak licowa. Teraz czubki są z przodu jak licowa a od góry ciężko stwierdzić, matowe, ale palcem się nie da pisać.

 

Teoretycznie Oill Tanned Tarrago jest w stanie usunąć przetarcia na nubuku takie jak te po sznurówkach na języku? Tucan nada się też do tych miękkich nubukowych elementów?

 

Wiem, że na odległość to na odległość ;) W sumie to na tych przetarciach chyba mi najbardziej zależy żeby się ich pozbyć i przód buta trochę uratować, tak żeby nie wyglądały jak po lekkim koncercie. Kolor na szczęście mają o wiele lepszy niż na zdjęciach i wolałbym z nim za bardzo nie kombinować.

Link to comment
Share on other sites

Opis jednoznacznie wskazuje na nubuk. Myślałem wcześniej, że mógł być to nubuk olejowany/woskowany po całości, lecz zdrowo wytarty w trakcie eksploatacji, ale wygląda na to, że to zwykły nubuk, a wybłyszczone zostały tylko noski i pięty. Także czyścić i pielęgnować można również standardowymi środkami do nubuku, np.

  1. Czyszczenie - Nubuck Cleaner
  2. Rekoloryzacja - Nubuck Suede Renovator lub Nubuck Suede Color
  3. Zabezpieczenie - Nano Protector

Standardowo -szczoteczka do nubuku.

Natomiast wybłyszczone noski i piety próbowałbym doprowadzić do porządku tłuszczem lub woskiem

 

Do zapamiętania!

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

Link to comment
Share on other sites

 

 


Natomiast wybłyszczone noski i piety próbowałbym doprowadzić do porządku tłuszczem lub woskiem

 

Wstrzymałbym się z tym woskiem i tłuszczem. Taki efekt można bezpiecznie uzyskać przez silne pocieranie dobrze wypolerowanym kawałkiem drewna - choćby gładkim trzonkiem młotka. Dobrze, gdyby buty były wzute na kopyto i poleruje się w miejscach utwardzonych przez podnoski i zakładki, czyli tylko na czubkach i piętach.

Link to comment
Share on other sites

Z tym wysokim połyskiem, to bym nie przesadzał, ale tak, skóra i ciemnieje i zaczyna się błyszczeć.

Najważniejsze, że jest to odwracalne, zawsze można takie buty wyszczotkować drucianą szczotką i meszek się z powrotem podniesie - przyjrzyj się czubkowi buta na tej szwedzkiej stronie jak jest to niedokładnie i nietrwale zrobione.

 

Fotek nie mam, ale każdy, kto ma nubukowe buty może to łatwo zweryfikować - wystarczy popatrzeć na wewnętrzne strony pięt - zwykle nie da się uniknąć jakiegoś pocierania butami o siebie w tych miejscach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.