Skocz do zawartości

Przeterminowane kosmetyki - co dalej?


Rekomendowane odpowiedzi

Kupujemy olej, mydełko, tłuszcz, pastę z dodatkiem wosku pszczelego, impregnujemy buciki a po pewnym czasie kiedy znowu chcemy powtórzyć proces impregnacji orientujemy się, że termin przydatności minął. <_< Teoretycznie trzeba kupić nowe środki a stare wyrzucić - tak przynajmniej chcieliby producenci którzy nawet na soli umieszczają datę ważności. :alien: Jakie są Wasze doświadczenia? Czy przeterminowany tłuszcz/olej do butów potrafi np. zjełczeć i jego użycie może zrujnować nasze buty a np. mydło po upływie załóżmy 2 lat od terminu ważności przestanie czyścić? :unknw: Posiadam kilka takich "starych" mazideł i zastanawiam się co z tym fantem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujemy olej, mydełko, tłuszcz, pastę z dodatkiem wosku pszczelego, impregnujemy buciki a po pewnym czasie kiedy znowu chcemy powtórzyć proces impregnacji orientujemy się, że termin przydatności minął. <_< Teoretycznie trzeba kupić nowe środki a stare wyrzucić - tak przynajmniej chcieliby producenci którzy nawet na soli umieszczają datę ważności. :alien: Jakie są Wasze doświadczenia? Czy przeterminowany tłuszcz/olej do butów potrafi np. zjełczeć i jego użycie może zrujnować nasze buty a np. mydło po upływie załóżmy 2 lat od terminu ważności przestanie czyścić? :unknw: Posiadam kilka takich "starych" mazideł i zastanawiam się co z tym fantem zrobić?

Witaj

Prawda jest taka,iż kosmetyki wysokiej jakosci mają bardzo długie terminy ważności. Całkowiecie wystarczające na przynajmniej kilkuletnie stosowanie a nawet kilkunastoletnie. Należy zawsze bazować na kosmetykach sprawdzonych marek stawiających na jakość i wtedy one poza efektem i jakością współpracy ze skórą MOGĄ BYĆ NAPRAWDĘ PRZEZ LATA STOSOWANE.

Tłuszcze pewnych firm są np. takie ,że przez lata się nie rozkładają i nie jełczeją. Jakoś naprawdę ma olbrzymie znaczenie i opłaca się.

Kosmetyki słabszych  lub nijakich marek poza bardzo wątpliwym sposobem działania po krótkim terminie ważności należy wyrzucić.

Pracuję od lat na wysokiej jakości kosmetych i środkach do renowacji i jestem absolutnie przekonany do tego co napisałem. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak @tosa wspomniał. Dobre marki to długie terminy. W zależności od produktu może to być 3-5-10-15 ... lat. Dla przykładu termin ważności Tarrago Nano Protectora to zazwyczaj 15 lat. Wydaje mi się, że widziałem też dłuższe terminy, ale nie chce mi się teraz przekopywać wszystkiego.  

 

Dobre balsamy do skór to zazwyczaj 5-10 lat.

Dobre woski i kremy to najczęściej 5 lat. 

 

Ale muszę tu podkreślić, że mam masę przeterminowanych kosmetyków, które cały czas są w użyciu i nie widzę różnicy :)

Czasem krem trochę podeschnie, ale stosuję dalej bez problemów. 

 

Przeterminowane woski? Mam, stosuję i dla mnie nie ma nic lepszego. Ja nie lubię świeżych :) Pozostawiam je otwarte na jakiś czas, by rozpuszczalniki odparowały ... wyschniętym, popękanym woskiem po prostu o wiele szybciej i łatwiej osiąga się lustrzany połysk na skórze :) Tak to wygląda:

 

post-1446-0-12508100-1454245311_thumb.jpg

 

W załącznikach kilka fotoprzykładów (z datami produkcji / ważności) wyciągniętych z szafki na buty:

 

post-1446-0-56373200-1454245355_thumb.jpgpost-1446-0-42008400-1454245356_thumb.jpg

post-1446-0-00955200-1454245357_thumb.jpgpost-1446-0-50578500-1454245357_thumb.jpg

post-1446-0-00811200-1454245358_thumb.jpgpost-1446-0-56234700-1454245358_thumb.jpg

post-1446-0-50660900-1454245359_thumb.jpgpost-1446-0-03654400-1454245361_thumb.jpg

post-1446-0-95438900-1454245362_thumb.jpgpost-1446-0-73113700-1454245364_thumb.jpg

 

Jedne starsze inne świeższe, ale daje to jakiś obraz.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Z woskami nie słyszałem o takim patencie - całkiem ciekawy. :) Czyli jeśli się nie prowadzi punktu z renowacją obuwia skórzanego to nie ma sensu kupować na zapas? Ale z drugiej strony jak się już kupiło i termin upłynął a nie ma objaw typu zmiana konsystencji lub nieprzyjemny zapach to się nie ma co przejmować i stosować?
Pytam między innymi dlatego, że chcę na dniach kupić zestaw do impregnacji tłuszczowej by AXE316 a mydełko AVEL już wcześniej posiadałem. Ma ono termin ważności do 04/2017 (data produkcji 04/2012). Zresztą nawet gdybym kupił osobno HP Oil i Tucan Mink Oil to samego mydełka nie zużyłem nawet połowy i wątpię, że do upływu terminu zdołam go wykończyć. :unknw: Z innych rzeczy które uległy przeterminowaniu bądź upływa im termin ważności to np. końcówka tłuszczu z foki i crazy oil od Coccoine. Trochę szkoda wyrzucać. :blushing:

Edytowane przez Bonthyc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw organoleptycznie sprawdź czy wszystko z nimi okey, później zrób próbę na małym skrawku przed użyciem, by się upewnić. Jak nic złego nie dostrzegam w takich sytuacjach to korzystam dalej i nigdy problemu nie miałem. Jeżeli chodzi o mydło, to pamiętaj że to dość uniwersalny cleaner. Można nim czyścić wiele par butów, skórzane torebki, kurtki, fotele, tapicerki samochodowe ... w zasadzie większość można wykorzystywać w różnych sytuacjach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.