Skocz do zawartości

Jak wgryźć się w to forum?


Gość meerdo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Jestem tu nowy, chciałbym bardzo wejść w temat szewstwa, od dłuższego czasu siedzi mi w głowie zrobienie sobie butów, powiedziałbym, że wręcz ciąży mi ten temat, męczy..i tak przypadkiem trafiłem na to forum, skarbnicę wiedzy o tym jak robić buty. Forum to jest jednak niezwykle rozbudowane, tysiące tematów, wątków, nie wiem zatem, z której strony się za to zabrać, co powinienem na początek przeczytać, jak rozpocząć moją przygodę z szewstwem?

Pomożecie, wskażecie drogę :)..? 

Rzecz druga, myślę, że nieocenioną sprawą byłaby praca/nauka w jakimś zakładzie szewskim. Czy znacie może taki zakład z Poznania lub okolic, który byłby skłonny przyjąć na naukę laika w temacie? 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, 

Pozdrawiam! 

Edytowane przez meerdo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jestem pewien czy zdajesz sobie sprawę  jak długa droga przed Tobą. Szewcy nabierają umiejętności i doświadczenia długimi latami. Wielu z nich w życiu nie zrobi dokładnie takich butów, jakie chcieliby zrobić, bo szara rzeczywistość zmusza to klepania fleków przez 10 godzin, nie pozostawiając czasu na podnoszenie kwalifikacji i spełnianie zawodowych ambicji. Nie tak chętnie też wiedzą się dzielą, ale jak masz zapał, chęci i jesteś pewien, że tego chcesz to ja Ci kibicuję z całych sił!

 

Na początek może przeanalizuj przypadki podobne do Twojego:

http://www.wbutach.pl/topic/1977-nauka-zawodu/

http://www.wbutach.pl/topic/2568-nauka-wcale-nie-jest-łatwo

 

Zwróć szczególną uwagę na porady, literaturę i linki.

Z literatury koniecznie zdobądź SZEWSTWO Rerutkiewicza!

 

Edit:

Aha! No i jak mnogość tematów Cię na razie przytłacza, to skup się na tym subforum:

http://www.wbutach.pl/forum/38-szewstwo-r%C4%99czne-szycie-but%C3%B3w-i-reklamacje-obuwia/

Edytowane przez nie_problem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szewstwo Rerutkiewicza.. :) chciałbym, ale już zdążyłem się zorientować, że to nie taka prosta sztuka:) Widziałem archiwalne aukcje, na których chodziła nawet za 200 zł..

W tej cenie zdecydowanie warto, jeżeli poważnie myślisz o zawodzie. To w mojej ocenie bardzo niska cena, jeżeli chodzi o wiedzę tam zawartą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szewcy chronią tajemnice firmowe ale osoby które same się nauczyły raczej chętnie pomagają ;)

Spróbuj też pooglądać filmy z forum tam w zasadzie wszystko jest

przejrzałem bardziej gruntownie forum i jestem pod wielkim wrażeniem niektórych prac:).., a to tylko motywuje, że można, naprawdę można :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbliżają się święta i myślę, że rodzinka mogłaby mi sprawić w prezencie jakieś "szewskie minimum".. Jak ktoś będzie miał czas i ochotę napisać - jakie jest owo minimum, aby móc wystartować, byłbym wdzięczny :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczył nóż, młotek, szydło, nabijak do oczek i otworów oraz igła , reszta to już tylko materiały  :)

Mogą się przydać:

-kopyta

-materiał na cholewkę(skóra czy płótno)

-klej

-gwoździe najlepiej z małymi łebkami

-podeszwa/materiał na nią

- usztywnienie pięt(zakładki) i nosków (podniski) są do kupienia materiały albo nawet gotowe produkty, ale niektórzy doklejają dodatkową warstwę materiału inni skórę itd.

-wybijaki do otworów i ewentualnie oczka wszystko zależy jakie buty chcesz robić

-podpodeszwa - fintex i skóra są chyba najpopularniejsze

-taśma malarska

-młotek

- jeśli sam dorabiasz podeszwę gumową albo nie dobierasz podeszwy do kopyta przyda się szlifierka lub w ostateczności nóż i ostry pilnik

-materiał na podszewkę(przynajmniej na przyszwie)

-szczypce do zaciągania, mogą być zwykłe kombinerki

-nici i igła/maszyna do szycia

To chyba wszystko jak coś mi się przypomni dopiszę

 

Warto to przeczytać: http://www.wbutach.pl/topic/2186-diy-narzędzia/?hl=diy

Część z tych rzeczy możesz mieć już w domu, zrobiłem ogólny zarys tego co jest potrzebne

Edytowane przez Rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super dzięki za ten wypis, myślę, że przyda się niejednej osobie chcącej wejść w temat. A propos - jeżeli ktoś z Was poza robieniem butów lubi piwo i np myślał o tym, by samemu je robić, jak pisałem w przedstawieniu swojej osoby zajmuję się tym, więc również mogę pomóc, udzielić wskazówek, a efekty ocenić ;) Pozdrawiam! :)

Edytowane przez meerdo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.