Jump to content

szablony cholewkarskie


Recommended Posts

Witam,

próbuję pojąć wspaniałą sztukę produkcji szablonów obuwniczych, znalazłem taki kurs na necie

https://www.youtube.com/user/skomark1/videos

 

znacie może jakieś inne kursy z robienia szablonów cholewkarskich? ten nie jest w pełni dokładny, i czasami nie rozumiem co koleś pod nosem gada..

 

w ogóle jaki materiał polecacie na gotowy szablon obuwniczy, tak by przy krojeniu nie niszczył się?

Link to comment
Share on other sites

Może to?

Wszystko zależy czy chcesz szablony do produkcji masowej czy jednostkowej. Wydaje mi się, że to tak na prawdę determinuje materiał na szablony.

Ogólnie dobrą do robienia szablonów jest tektura. Oczywiście ta "troszkę" grubsza. Niestety jeśli chcesz z tego szablonu wykrawać musisz mieć duuuużo szczęścia, aby nie ponacinać krawędzi. To raczej jednorazowy materiał i nadaje się na wykonanie obrysu i wycinanie elementów bez szablonu.

Innym dobrym i w miarę trwałym materiałem jest takie piankowe tworzywo grubości 2-3 mm. Ja mam coś takiego ze starych "wywozówek" z Niemiec. Trwalszy od tektury, ale w kontakcie z ostrzem także zacina się. Trudniej, ale na dłuższą metę odpada. Dysponuję tylko niewielka ilością o szerokości 12 cm. Z pewnością są szersze. Od biedy krawędzie można zabezpiecza taką gruba folią, ale od dłuższego czasu nie widuję jej w Obi.

Oczywiście można postarać się o w pełni profesjonalny materiał, ale czy z taką łatwością będzie dostępny u nas? Często na filmikach na YT widać coś takiego w kolorze czerwonym lub brązowym. Tyle, że do wycięcia szablonu z tego trzeba użyć co najmniej wyrzynarki (http://www.conrad.pl/?websale8=conradπ=822637&gclid=CP7tsJzR9L8CFVIPtAodNBsAYQ) tnącej takim cieniutkim brzeszczotem. W swoim czasie pracowałem na czymś podobnym i powiem szczerze, że brzozowa deska 40 nie stawia żadnego oporu, a możliwości wycinania rożnych fikuśnych kształtów uzależniona jest tylko i wyłącznie od zdolności manualnych. Ale to raczej "wydanie" przeznaczone dla masowej produkcji. Właściwie nie mam pojęcia co to jest, ale na oko wydaje się, że to baaaaardzo gruba i twarda tektura lub odpowiedniego gatunku płyta pilśniowa. Poza tym na czymś takim szablony można wycinać także z tworzyw lub cienkiej sklejki (3)

Ogólnie wdaje mi się, że trwałe szablony można zrobić z wielu materiałów tylko samo ich wykonanie wymaga dużo zachodu i odpowiedniego sprzętu. To może mijać się z celem jesli ma to być produkcja "raz na jakiś czas".

Poza tym w masówce szablony też nie do końca się sprawdzą. Tam tylko wykrojniki.

Link to comment
Share on other sites

Ja używam papieru 200-250 g. Ale wykonuje formy do par jednostkowych więc bardzo mocno "nie pracują".

A z tymi "kursami" w sieci to raczej tylko pod kątem podpatrzenia jakiś ciekawostek. Bo by się od 0 nauczyć to raczej będzie trudno. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość pracy z osobą ze "starej szkoły".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.