Skocz do zawartości

Renowacja piersiówki brytyjskiej


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

zakupiłem jakiś czas temu zabytkową brytyjską piersiówkę z okolic roku 1900. Chciałbym przeprowadzić renowację z towarzyszącą fotorelacją. Jest to szklana piersiówka oklejona skórą grubości około 1,5mm która jest obecnie bardzo sztywna, napięta i twarda. Zdjęcia poniżej, wyraźnie widoczna faktura skóry - to coś egzotycznego? Proszę zwrócić uwagę również na ciemne (czarne) zabrudzenia jakby z zaschniętej gumy do żucia.

 

Przód:

12vDOHX.jpg

Tył:

OViv2kv.jpg

Cele renowacji to oczyścić skórę, odnowić ją w celu zapewnienia dobrego stanu technicznego i dalszej żywotności, przywrócenie dżentelmeńskiego wyglądu oraz co BARDZO WAŻNE trwałe przyciemnienie koloru  (póki co mogę orientacyjnie i umownie powiedzieć że chodzi o kolor ciemnej czekolady). Chciałbym aby było to na tyle trwałe i "bezpieczne" w użytkowaniu żeby nie brudziło mi rąk czy kieszeni białej koszuli zostawiając plamy z tłuszczu do skór czy barwnika...

 

Co proponujecie? Jak się za to zabrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechałbym dokładnie tak:

http://www.wbutach.pl/topic/781-patynowanie-krok-po-kroku-i-fotki-przedpo/

 

Przy czym w kroku 3-cim po pommadierze nie stosowałbym już wosku, lecz zamknąłbym skórę lakierem wykończeniowym w Macie

No chyba, że wolisz połysk :)

 

Inny przykład:

http://www.wbutach.pl/topic/648-malowanie-damskich-butow-po-raz-kolejny/

 

Generalnie przerób sobie cały dział i wszystko będziesz wiedział:

http://www.wbutach.pl/forum/222-malowanie-obuwia-skor-i-nie-tylko/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Kurde, ta skóra ma 100+ lat, nie zaszkodzi jej decapant? 

 

A czy da się określić co to za rodzaj skóry po fakturze? Czy to niewykonalne?

Da się określić. Choć dziś można na prasach uzyskać praktycznie każdy wytłoczonego lica, takie płyty produkowane do pras są.

Na początek zająłbym się dokładnym czyszczeniem na mydle Avel, dalej przeprowadziłbym konserwację i zmiękczanie skóry np. na woskach muzealnych lub peoxie. Te procesy musiały by  potrwać. Dopiero renowacja jeśli komuś zależy naprawdę na tej skórze. Decapant jest silnym i bardzo skutecznym rozpuszczalnikiem choć oczywiście wysusza skórę. Ale nie chce tu mieszać. Dalej farby Tinture lub antykfinishe. Ostatnio bawię się też fantastycznymi farbami transparentnymi z Indii ale w Polsce sa one jeszcze nie dostepne w sprzedaży. Na koniec oczywiście lakier. iI mała konserwacja, nie konieczna jest ale da bardziej naturalny wygląd skóry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kurde, ta skóra ma 100+ lat, nie zaszkodzi jej decapant?

Pisałeś o przyciemnieniu, dlatego przedstawiłem opcję hard-core. Decapant oczywiście wysuszy ją i trzeba będzie po malowaniu odżywić.

Jeżeli natomiast chciałbyś delikatniej nieco, wtedy możesz pojechać faktycznie Mydłem Avel i po nim też malować ... lub nie.

 

Jeżeli chciałbyś skórę po prostu odżywić i odświeżyć wtedy reko[beeep]wałbym tu Saphir Reptan, który z myślą o takich skórach został właśnie stworzony.

 

 

 


A czy da się określić co to za rodzaj skóry po fakturze? Czy to niewykonalne?

Tu masz już powyżej opinię najlepszego EXOFachowca jakiego znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za odpowiedzi.

 

Czyli:

1. avel

2. decapant (brrrrrrr! jakie mogą być skutki uboczne? bo przyznam się, że mam obawy przed tym :D )

3. tinture

4. pommadier

5. lakier

I dwa pytania - czy taki zestaw nie będzie puszczał kolorów i barwił? Gdzie umieścić "Reptan" w powyższym zestawie?

 

 

PS: damiance, jak jesteś zainteresowany to mogę tylko podpowiedzieć w taki sposób, tam gdzie sam kupiłem: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.H0.Xvictorian+hip+flask&_nkw=victorian+hip+flask&_sacat=0 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


2. decapant (brrrrrrr! jakie mogą być skutki uboczne? bo przyznam się, że mam obawy przed tym :D )

To silny środek do ściągania / zdzierania wręcz oryginalnego wykończenia skóry. Tu możesz zerknąć jak działa:

http://www.wbutach.pl/topic/788-przygotowanie-skor-do-malowania/

 

Jeżeli nigdy nie bawiłeś się w malowanie skór, to może faktycznie pozostań przy mydle. Zabawa wciąga, więc pewnie z czasem wrócisz jeszcze do Decapanata :)

Reptana używaj co jakiś czas do pielęgnacji. Kiedy zauważysz, że skóra traci swój naturalny wdzięk, kolor, przesusza się ... wtedy minimalna dawka i jest już dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za odpowiedzi.

 

Czyli:

1. avel

2. decapant (brrrrrrr! jakie mogą być skutki uboczne? bo przyznam się, że mam obawy przed tym :D )

3. tinture

4. pommadier

5. lakier

I dwa pytania - czy taki zestaw nie będzie puszczał kolorów i barwił? Gdzie umieścić "Reptan" w powyższym zestawie?

 

 

PS: damiance, jak jesteś zainteresowany to mogę tylko podpowiedzieć w taki sposób, tam gdzie sam kupiłem: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR11.TRC1.A0.H0.Xvictorian+hip+flask&_nkw=victorian+hip+flask&_sacat=0 ;)

Po lakierze absolutnie nie będzie barwił. Osobiście kłądę lakier wpierw gąbką ( to istotne) po Tinturze dwie warstwy a potem jedną natryskiem. W Butach pommadier daję na koniec po dwóch dniach na utwardzenie.Tutaj pommadier bym nie dawał. Ewentualnie jakiś bezbarwny środek do konserwacji skór po dwóch dniach-wyróna optyczny odbiór powłok.

Miłej zabawy bo to fantastyczna praca :-) Dobrze że ta multirenowacja się w Polsce pojawiła i rozrasta jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, przeanalizowałem wasze porady, złożyłem już zamówienie, zestaw wygląda następująco:

1. decapant (avel chyba niepotrzebny już)

2. tinture

3. na wszelki wypadek dokupiłem juvacuir B):D

4. lakier

5. reptan na "do widzenia"

Czekam w ukryciu na paczkę a póki co muszę jakoś odnowić części metalowe: oczyścić, odnowić powłokę i wypolerować. Jakbyście mieli jakieś uwagi to zawsze chętnie przeczytam :good:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.